ნეთანიაჰუ სასამართლო სისტემასთან მწვავე ბრძოლაშია ჩართული - Image 1 of 2
ისრაელის პრემიერ-მინისტრი ბენიამინ ნეთანიაჰუ ქვეყნის სასამართლო სისტემასთან მწვავე ბრძოლაშია ჩართული, მას შემდეგ, რაც უზენაესმა სასამართლომ დაბლოკა მისი მცდელობა გაეთავისუფლებინა რონენ ბარი, შინ ბეთ-ის, შიდა დაზვერვის სააგენტოს ხელმძღვანელი. სასამართლოს ჩარევამ პოლიტიკური ქარიშხალი გამოიწვია, ნეთანიაჰუ და მისი მთავრობა მზარდი ზეწოლის წინაშე დგანან ოპოზიციური პარტიების, სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფებისა და ბიზნეს ლიდერების მხრიდან.
უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებამ დროებით შეაჩეროს ბარს გათავისუფლება, სასტიკი წინააღმდეგობა შეხვდა ნეთანიაჰუსა და მის მოკავშირეებისგან. პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა, რომ მთავრობას, და არა სასამართლოებს, აქვს ერთადერთი უფლებამოსილება გადაწყვიტოს ვინ ხელმძღვანელობს შინ ბეთს. X-ზე გამოქვეყნებულ პოსტში ნეთანიაჰუმ დაწერა: "ისრაელი არის კანონის სახელმწიფო და კანონის თანახმად, ისრაელის მთავრობა წყვეტს ვინ იქნება შინ ბეთ-ის ხელმძღვანელი."
ბარის გათავისუფლების შესახებ დავის ფესვები რთულ პოლიტიკურ და უსაფრთხოების საკითხებშია. შინ ბეთი იძიებს ნეთანიაჰუს ახლო თანამოაზრეებს ეროვნული უსაფრთხოების სავარაუდო დარღვევების გამო, მათ შორის კლასიფიცირებული დოკუმენტების გაჟონვისა და, სავარაუდოდ, ყატარისგან ფულის აღების გამო. ბარმა ნეთანიაჰუ დაადანაშაულა "პირადი ინტერესების" გატარებაში და გააფრთხილა, რომ მისი გათავისუფლება საფრთხეს შეუქმნის გამოძიებას 2023 წლის 7 ოქტომბრის ჰამასის თავდასხმაზე.
სასამართლოს გადაწყვეტილების პოლიტიკური შედეგები სწრაფი და ინტენსიური იყო. ოპოზიციურმა პარტიებმა და სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფებმა შეიტანეს საჩივრები მთავრობის გადაწყვეტილების წინააღმდეგ, ხოლო ისრაელის მთავრობის ხარისხის მოძრაობის მოძრაობამ დაგმო გადაწყვეტილება, როგორც "უკანონო" და "რეალურ საფრთხეს უქმნის ისრაელის სახელმწიფოს ეროვნულ უსაფრთხოებას". თუმცა, მთავრობამ პირობა დადო, რომ გააგრძელებს ბარს გათავისუფლებას, კომუნიკაციების მინისტრმა, შლომო ქარჰიმ განაცხადა, რომ "ბარი დაასრულებს თავის ვადას 10 აპრილს ან უფრო ადრე."
დავა ასევე გავრცელდა მთავრობის სხვა სფეროებში. ნეთანიაჰუს კაბინეტმა დაგეგმა დისკუსია კვირას, რათა განიხილოს უნდობლობის ვოტუმი გენერალური პროკურორის, გალი ბაჰარავ-მირას წინააღმდეგ, რომელმაც გააფრთხილა ნეთანიაჰუ ბარს გათავისუფლების შესახებ. პრემიერ-მინისტრმა ბაჰარავ-მირა დაადანაშაულა "მთავრობის ოპონენტების გრძელ მკლავში".
პოლიტიკურ კრიზისს თან ახლდა ფართო პროტესტი მთელ ისრაელში. ასობით დემონსტრანტი გამოვიდა ქუჩებში, რათა გაეპროტესტებინათ ბარს გათავისუფლება და ღაზაში ბრძოლის განახლება, სანამ 59 ისრაელის მძევალი დარჩება პალესტინის ტერიტორიაზე. პროტესტები აღწერილია, როგორც "ქაოტური" და "უწესრიგო", ზოგიერთი დემონსტრანტი პოლიციას ეჯახება.
ბარის გათავისუფლების შესახებ დავამ ასევე გააჩინა შეშფოთება ისრაელის უსაფრთხოების სააგენტოების დამოუკიდებლობისა და კანონის უზენაესობის შესახებ. შინ ბეთ-ის ყოფილმა ხელმძღვანელმა იორამ კოენმა გააკრიტიკა ნეთანიაჰუ, აიძულა იგი შეესრულებინა საეჭვო ლეგიტიმურობის აქტები, როდესაც ის ხელმძღვანელობდა სააგენტოს. დავამ ასევე ხაზი გაუსვა ღრმა განხეთქილებას ისრაელის საზოგადოებაში ჰამასის თავდასხმის დროს მთავრობის ქმედებებისა და ღაზაში მიმდინარე კონფლიქტის შესახებ.
როდესაც პოლიტიკური კრიზისი ღრმავდება, მსოფლიოს ყურადღება ისრაელზეა. ბარს გათავისუფლების შესახებ დავა გახდა მთავრობისა და სასამართლო ხელისუფლების შორის უფრო ფართო დაძაბულობის ფოკუსი და კონსტიტუციური კრიზისის პოტენციალი იზრდება. ამ დავის შედეგს შეიძლება ჰქონდეს შორსმიმავალი შედეგები ისრაელის დემოკრატიისთვის, უსაფრთხოებისა და საერთაშორისო სტატუსისთვის.