ტექნოლოგიების მილიარდერმა ელონ მასკის xAI-ის ხელოვნურ ინტელექტურმა ფირმამ შეიძინა მასკისვე სოციალური მედიის კომპანია X, რომელიც ადრე ცნობილი იყო როგორც Twitter, 33 მილიარდი დოლარის (30.5 მილიარდი ევრო) ღირებულებით.
მასკმა გარიგება X-ზე გამოქვეყნებულ პოსტში გამოაცხადა და თქვა: "xAI-ის მომავალი X-ის მომავალს უკავშირდება. დღეს ჩვენ ოფიციალურად გადავდგამთ ნაბიჯს მონაცემების, მოდელების, გამოთვლების, განაწილებისა და ნიჭის შესაერთებლად. ეს კომბინაცია გამოავლენს უზარმაზარ პოტენციალს xAI-ის მოწინავე ხელოვნური ინტელექტის შესაძლებლობისა და გამოცდილების X-ის მასიურ მიღწევასთან შერწყმით."
გარიგების ბევრი დეტალი გაურკვეველი დარჩა. ორივე კომპანია კერძოა, ამიტომ ისინი არ არიან ვალდებულნი, საჯაროდ გაამჟღავნონ თავიანთი ფინანსები.
ასევე გაურკვეველია, შეცვლის თუ არა ეს ნაბიჯი X-ის მომხმარებლებისთვის რამეს.
მასკმა X, რომელსაც მაშინ Twitter ერქვა, 2022 წელს 44 მილიარდ დოლარად იყიდა.
შეძენის შემდეგ მან გაათავისუფლა თანამშრომლების უმეტესობა და შეცვალა კონტენტის მოდერაციისა და მომხმარებლის გადამოწმების პოლიტიკა და დაარქვა მას X. საკამათო კონტენტის პოლიტიკამ აიძულა რეკლამის განმთავსებლები დაეტოვებინათ პლატფორმა და გამოიწვია შემოსავლების სწრაფი ვარდნა.
ხელოვნური ინტელექტის კონკურენციის გაძლიერება
მასკმა ერთი წლის შემდეგ გაუშვა xAI.
თებერვალში xAI-მ წარმოადგინა Grok-3, მისი ჩატბოტის უახლესი გამეორება, რადგან ის ცდილობს კონკურენცია გაუწიოს ჩინურ ხელოვნური ინტელექტის ფირმა DeepSeek-ს და Microsoft-ის მხარდაჭერილ OpenAI-ს, ChatGPT-ის შემქმნელს.
ხელოვნური ინტელექტის სივრცეში კონკურენციის გაძლიერების ფონზე, xAI-მ ასევე გაზარდა თავისი მონაცემთა ცენტრის სიმძლავრე უფრო მოწინავე მოდელების მოსამზადებლად.
მასკმა ასევე გააკეთა 97.4 მილიარდი დოლარის მცდელობა კონსორციუმთან ერთად, რათა შეეძინა OpenAI თებერვალში.
მაგრამ შეთავაზება უარყვეს.
მსოფლიოში ყველაზე მდიდარი კაცი, რომელიც არის Tesla-სა და SpaceX-ის აღმასრულებელი დირექტორი, მას შემდეგ, რაც დონალდ ტრამპი დაბრუნდა თეთრ სახლში, ის ხელმძღვანელობს ადმინისტრაციის ხარჯების შემცირების მცდელობებს, როგორც ეგრეთ წოდებული მთავრობის ეფექტურობის დეპარტამენტის, ან DOGE-ის ხელმძღვანელი.