ფრანგი ულტრამემარჯვენე ლიდერი მარინ ლე პენი დამნაშავედ ცნეს ევროკავშირის სახსრების ბოროტად გამოყენებაში - Image 1 of 4
preloadpreloadpreloadpreload
ფრანგი ულტრამემარჯვენე ლიდერი მარინ ლე პენი დამნაშავედ ცნეს ევროკავშირის სახსრების ბოროტად გამოყენებაში, რათა დააფინანსოს მისი ეროვნული გაერთიანების (RN) პარტია, განაჩენი, რომელსაც შეუძლია საფრთხე შეუქმნას მის შანსებს 2027 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში.
ლე პენი, 56 წლის, ეროვნული გაერთიანების - ევროსკეპტიკური პარტიის, რომელიც ოდესღაც ფრანგული პოლიტიკური ცხოვრების გარიყული იყო მისი ქსენოფობიური ისტორიის გამო, მაგრამ ლე პენის მიერ ათწლეულების განმავლობაში თვითგაუმჯობესებით მთავარი გახადა - ფართოდ განიხილება, როგორც არჩევნების წამყვანი კანდიდატი.
თუმცა, მისი პოლიტიკური კარიერა შეიძლება კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგეს, თუ პარიზის სისხლის სამართლის სასამართლო გამოიყენებს სასჯელს, რომელსაც პროკურორები ითხოვენ საქმეში: ხუთწლიანი პატიმრობა, 300,000 ევროს ჯარიმა და საჯარო თანამდებობის დაკავების დაუყოვნებელი ხუთწლიანი აკრძალვა. ლე პენმა ასეთი აკრძალვის შესაძლებლობას უწოდა მისი "პოლიტიკური სიკვდილი."
სასამართლომ ასევე დამნაშავედ ცნო სასამართლო პროცესში ეროვნული გაერთიანების რვა სხვა ევროპელი კანონმდებელი და 12 ყოფილი საპარლამენტო თანაშემწე, საქმე კი ეხებოდა ბრალდებებს, რომ პარტიამ გამოიყენა 4,5 მილიონი ევრო ევროპარლამენტის სახსრები საპარლამენტო ასისტენტების გადასახდელად, რომლებიც ძირითადად მუშაობდნენ როგორც პარტიის პერსონალი საფრანგეთში.
ლე პენს ბრალი წაუყენეს, სხვა 20-ზე მეტ პარტიის მაღალჩინოსანთან ერთად, ასისტენტების დაქირავებაში, რომლებიც მუშაობდნენ მისი RN პარტიის საქმეებზე და არა ევროპარლამენტისთვის, რომელიც მათ იხდიდა. პროკურორებმა გასულ წელს განაცხადეს, რომ ლე პენის სასჯელი უნდა იყოს არა მხოლოდ 300,000 ევროს (£250,000) ჯარიმა და პატიმრობა, არამედ საჯარო თანამდებობის დაკავების უუნარობა ხუთი წლის განმავლობაში. გადამწყვეტია, რომ მან თქვა, უუნარობა დაუყოვნებლივ უნდა ამოქმედდეს და არა გასაჩივრების მოლოდინში.
მოსამართლემ ჯერ არ უთქვამს რა იქნება სასჯელი. მოსამართლეებს ასევე შეუძლიათ გადაწყვიტონ, რომ არ დააწესონ ავტომატური უუნარობა მის მსჯავრდებასთან ერთად, რაც მას 2027 წელს გასაჩივრების პროცესის დროს არჩევნებში მონაწილეობის უფლებას მისცემს. სასამართლოს ასევე შეეძლო მისთვის უუნარობის უფრო მოკლე ვადის დაწესება - ვთქვათ ერთი წელი - რაც შესაძლებელს გახდის მის მონაწილეობას.
გასულ წელს სასამართლო პროცესის დროს ლე პენმა უარყო, რომ მან ჩაიდინა "უმნიშვნელო დარღვევა."
ვერდიქტის წაკითხვა, რომელიც დილის 10:00 საათისთვის (09:00 BST) დაიწყო, სავარაუდოდ, ორ საათამდე გაგრძელდება.
ეს არის განვითარებადი ამბავი და განახლდება.
საფრანგეთის სასამართლომ ორშაბათს დამნაშავედ ცნო ულტრამემარჯვენე ლიდერი მარინ ლე პენი და მისი ეროვნული გაერთიანება (RN), დაადგინა, რომ მან ბოროტად გამოიყენა ევროკავშირის სახსრები და აუკრძალა მას არჩევნებში მონაწილეობა.
ლე პენმა განაჩენის გამოტანამდე თქვა, რომ გამამტყუნებელმა განაჩენმა შეიძლება გამოიწვიოს მისი "პოლიტიკური სიკვდილი."
სასამართლომ დაადგინა, რომ ლე პენმა და RN-მა ბოროტად გამოიყენეს 3 მილიონი ევრო ევროპარლამენტის საპარლამენტო ასისტენტებისთვის განკუთვნილი სახსრები 2004-2016 წლებში.
მას შეიძლება დაემუქროს 10 წლამდე პატიმრობა და მინიმუმ 5 წლის განმავლობაში პოლიტიკაში ყოფნის აკრძალვა.
პროკურორებმა განაცხადეს, რომ ფული, რომელიც სავარაუდოდ გამოიყენებოდა საფრანგეთში დაფუძნებული პარტიის პერსონალის გადასახდელად, არღვევდა ევროკავშირის წესებს.
ლე პენმა, 56 წლის, უარყო ნებისმიერი გადაცდომა და განაცხადა, რომ საქმე იყო პოლიტიკური თავდასხმა, რომელიც მიზნად ისახავდა მისი კარიერის დასრულებას.
"არსებობს 11 მილიონი ადამიანი, რომლებმაც ხმა მისცეს იმ მოძრაობას, რომელსაც მე წარმოვადგენ", - თქვა ლე პენმა და დასძინა, რომ მის წინააღმდეგ განაჩენი ნიშნავს "პოტენციურად მილიონობით ფრანგს, რომლებიც ხედავენ, რომ მათ კანდიდატს არჩევნებში მონაწილეობის უფლება არ აქვთ."
ლე პენის პოლიტიკური მომავალი საფრთხის ქვეშაა
პროკურორებმა მოითხოვეს, რომ ლე პენს საჯარო თანამდებობის დაკავების დაუყოვნებელი ხუთწლიანი აკრძალვა დაემუქროს, თუ დამნაშავედ ცნეს, მიუხედავად გასაჩივრების პროცესისა.
ამან შეიძლება ხელი შეუშალოს მას 2027 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობაში, სადაც ის წამყვანი კანდიდატია. გასაჩივრება გამოიწვევს ხელახლა სასამართლო პროცესს, სავარაუდოდ, 2026 წელს, არჩევნებამდე რამდენიმე თვით ადრე.
ლე პენის პარტიამ განაცხადა, რომ სასამართლო არის სასამართლო გადაჭარბება, რაც აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა წარსულში განაცხადა თავის იურიდიულ პრობლემებზე.
"წინასწარი შესრულებით, მოსამართლეებს აქვთ სიცოცხლის ან სიკვდილის უფლება ჩვენს მოძრაობაზე", - თქვა მან. "მაგრამ მე არ ვფიქრობ, რომ ისინი ასე შორს წავლენ."
მისმა ზოგიერთმა კონკურენტმა, მათ შორის პრემიერ-მინისტრმა ფრანსუა ბაირუმ, გამოთქვა შეშფოთება სასამართლოების შესახებ, რომლებიც წყვეტენ ვინ შეიძლება იყაროს კენჭი.
თუ არა ლე პენი, მაშინ ვინ?
გამართლებამ გააძლიერა ლე პენის მცდელობები, ეროვნული გაერთიანება უფრო მეტად მიიყვანოს მეინსტრიმში და დაშორდეს მას რასისტული რეპუტაციისგან, რომელიც მის ადრინდელ ვერსიას, ეროვნულ ფრონტს ჰქონდა.
მისი მამის მიერ ადრე მართული RN ახლა საფრანგეთის პარლამენტში ყველაზე დიდი პარტიაა.
თუ ის დისკვალიფიცირებული იქნება, RN-ის პრეზიდენტი ჯორდან ბარდელა, 29 წლის, სავარაუდოდ, მის ადგილს დაიკავებს. თუმცა, მას, სავარაუდოდ, არ ექნება მისი საარჩევნო მიმზიდველობა.