სატესტო რაკეტა, რომელიც ევროპაში სატელიტური გაშვებების დაწყებას აპირებდა, კვირას ნორვეგიიდან აფრენიდან ერთ წუთზე ნაკლებ დროში ჩამოვარდა და აფეთქდა, რაც გერმანულმა სტარტაპმა Isar Aerospace-მა მოიხსენია, როგორც საწყისი ტესტი.
რაკეტამ კვამლი ამოუშვა გვერდებიდან და ძლიერი აფეთქების შემდეგ ჩამოვარდა დედამიწაზე, ნორვეგიის არქტიკულ ანდოიას კოსმოსური პორტიდან გაშვების შემდეგ. სურათები პირდაპირ ეთერში გადაიცემოდა YouTube-ზე.
არაკაპსულირებული რაკეტა რეკლამირებული იყო, როგორც ევროპის ორბიტაზე ფრენის პირველი მცდელობა, სადაც რამდენიმე ქვეყანამ, მათ შორის შვედეთმა და ბრიტანეთმა, განაცხადეს, რომ მათ სურთ კომერციული კოსმოსური მისიებისთვის მზარდი ბაზრის წილი.
ორბიტალური რაკეტები შექმნილია ტვირთის, როგორიცაა თანამგზავრების, დედამიწის ორბიტაზე ან მის მიღმა განსათავსებლად.
Isar Aerospace-მა, რომელმაც გააფრთხილა, რომ საწყისი გაშვება შეიძლება ნაადრევად დასრულდეს, განაცხადა, რომ ტესტმა შექმნა ვრცელი მონაცემები, რომელთა სწავლაც მის გუნდს შეეძლო.
,,სპექტრი" შექმნილია მცირე და საშუალო ზომის თანამგზავრებისთვის, რომლებიც იწონის ერთ მეტრულ ტონამდე, თუმცა მას არ გადაჰქონდა ტვირთი პირველ მოგზაურობაში, ნორვეგიის კოსმოსური პორტიდან.
მისია მიზნად ისახავდა Isar Aerospace-ის გამშვები მოწყობილობის შესახებ მონაცემების შეგროვებას მის ყველა სისტემის პირველ ინტეგრირებულ ტესტში - განაცხადა ბავარიულმა კომპანიამ გასულ კვირას.
კომპანიამ, რომელიც შტაბ-ბინა მიუნხენში მდებარეობს, ადრე განაცხადა, რომ 30-წამიანი ფრენა წარმატებულად შეიძლება ჩაითვლოს. მიუხედავად იმისა, რომ არ იყო გამიზნული ორბიტაზე მისასვლელად პირველ მისიაზე, ტესტმა აღნიშნა ევროპის კონტინენტზე მდებარე პირველი კომერციული ორბიტალური ფრენა, რუსეთის გამოკლებით.
ევროპის ქვეყნები დიდი ხანია ეყრდნობოდნენ რუსული კოსმოსური სადგურებიდან გაშვებისთვის გადახდას, მაგრამ ურთიერთობა გაფუჭდა მას შემდეგ, რაც რუსეთმა უკრაინის სრულმასშტაბიანი შეჭრა 2022 წლის თებერვალში დაიწყო.
აშშ-ს კომპანიები, კერძოდ SpaceX, Lockheed Martin და Boeing, ჩნდებიან, როგორც დიდი მოთამაშეები განვითარებად ინდუსტრიაში, რათა გაგზავნონ თანამგზავრები, როგორიცაა ფართოზოლოვანი ინტერნეტი ან დაკვირვების აღჭურვილობა, კოსმოსში მთავრობებისა და კერძო ბიზნესისთვის. ჩინური კომპანიები ასევე ცდილობენ ისარგებლონ ახალი სექტორით.
ბევრმა შეფასებამ აჩვენა, რომ გლობალურ კოსმოსურ ინდუსტრიას შეუძლია გამოიმუშაოს 1 ტრილიონ დოლარზე მეტი (770 მილიარდი ფუნტი) შემოსავალი მომდევნო ორი ათწლეულის განმავლობაში.
Isar Aerospace-ს სურს, რომ სპექტრს შეეძლოს 1000 კგ-მდე გაშვება დაბალ დედამიწის ორბიტაზე, დედამიწის გარშემო მოძრავი თანამგზავრების ორბიტის ზონა დაახლოებით 1200 მილის სიმაღლეზე. დაარსებული 2018 წელს, სტარტაპმა თითქმის მთლიანად შიდა განავითარა თავისი რაკეტა.
"რაც არ უნდა იყოს შედეგი, Isar Aerospace-ის მომავალი სპექტრული გაშვება ისტორიული იქნება: პირველი კომერციული ორბიტალური გაშვება მატერიკული ევროპიდან", - განაცხადა ევროპის კოსმოსური სააგენტოს დირექტორმა, ჯოზეფ აშბახერმა, საცდელი ფრენამდე. "ევროპის კოსმოსური სააგენტოს მხარდაჭერამ და თანადაფინანსებამ Isar Aerospace-ისა და სხვა გამშვები სერვისის პროვაიდერების სტარტაპებისთვის შედეგი გამოიღო ევროპის გაზრდილი ავტონომიისთვის."
გასულ წელს, მარიო დრაგის მოხსენებამ, ევროპის ცენტრალური ბანკის ყოფილმა პრეზიდენტმა და იტალიის ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა, რეკომენდაცია გაუწია ევროპას, რომ მას შეეძლო გაეზარდა ეკონომიკური ზრდა კოსმოსის, როგორც ძირითადი სექტორის აღიარებით. დამოუკიდებელ კოსმოსზე წვდომა სულ უფრო მეტად განიხილება, როგორც გეოპოლიტიკური და უსაფრთხოების საკითხი.
ევროპის კოსმოსური ინდუსტრია განიცდის შეფერხებებს Ariane 6 რაკეტის განვითარებაში და ევროპული Vega-C სატელიტური გამშვების შეჩერებას ავარიის შემდეგ.
Isar Aerospace-ის გარდა, ევროპაში არის გერმანიის HyImpulse და Rocket Factory Augsburg (RFA), ფრანგული ჯგუფები Latitude და MaiaSpace და ესპანეთის PLD Space.
ევროპის რამდენიმე დანიშნულების ადგილი მონიშნულია კოსმოსური პორტის პროექტებისთვის, მათ შორის ბრიტანეთის შეტლანდის კუნძულები, პორტუგალიის აზორის კუნძულები და ესრანგე შვედეთში. სანაპირო ტერიტორიები ღია წყლის მონაკვეთებთან ახლოს ითვლება იდეალურ ადგილებად გაშვების ადგილებისთვის, რადგან რაკეტებს არ უწევთ ფრენა მჭიდროდ დასახლებულ მიწის ფართობებზე.
დიდ ბრიტანეთს ჰქონდა შერეული წარმატება, როგორც გაშვების დანიშნულების ადგილი. Virgin Orbit-მა, სატელიტური გაშვების კომპანიამ, რომელიც დააარსა რიჩარდ ბრენსონმა, გაკოტრება გამოაცხადა 2023 წელს მას შემდეგ, რაც მისმა საინაუგურაციო ფრენამ კორნუოლიდან - Boeing 747-ზე დამაგრებული რაკეტით - წარუმატებლად დასრულდა.
Isar Aerospace-მა ხელი მოაწერა კონტრაქტს ნორვეგიის კოსმოსურ სააგენტოსთან, რათა 2028 წლისთვის ორბიტაზე განათავსოს ორი საზღვაო მეთვალყურეობის თანამგზავრი.
AFP და Reuters-მა წვლილი შეიტანეს ამ რეპორტაჟში.