შვედი ჟურნალისტი, რომელიც თურქეთში დააკავეს, რათა გაეშუქებინა სტამბოლის მერის დაპატიმრების გამო გამართული საპროტესტო აქციები, დააპატიმრეს ტერორიზმთან დაკავშირებულ ბრალდებებზე და "პრეზიდენტის შეურაცხყოფისთვის" - განაცხადა თურქეთის პრეზიდენტმა.
"ჯოაკიმ მედენი, რომელიც მუშაობს Dagens ETC-ის გაზეთში, "დაპატიმრებულია "შეიარაღებული ტერორისტული ორგანიზაციის წევრობის" და "პრეზიდენტის შეურაცხყოფის" ბრალდებით", - განაცხადა ადმინისტრაციამ კვირას.
მედინი დააკავეს ხუთშაბათს, როდესაც მისი თვითმფრინავი თურქეთში დაეშვა და მეორე დღეს ციხეში გადაიყვანეს.
თავის ბიულეტენში, რომელიც გამოქვეყნდაეგრეთ წოდებული დეზინფორმაციის ბრძოლის ცენტრის მიერ, ადმინისტრაციამ განაცხადა, რომ მედენი "ცნობილია ანტითურქული ამბებით და მისი სიახლოვით ტერორისტულ ორგანიზაციასთან PKK-სთან", აკრძალულ ქურთულ მეამბოხე ჯგუფთან.
"ამ დაპატიმრების გადაწყვეტილებას არანაირი კავშირი არ აქვს ჟურნალისტურ საქმიანობასთან", - დასძინა აქ.
მედინის დაპატიმრება მოხდა მხოლოდ რამდენიმე საათის შემდეგ, რაც ხელისუფლებამ გაათავისუფლა ორშაბათის დილით ჩატარებული დარბევის შედეგად დაკავებული 11 ჟურნალისტი, მათ შორის AFP-ის ფოტოგრაფი იასინ აკგული, რომელიც აშუქებდა საპროტესტო აქციებს.
თურქეთის ხელისუფლებამ ასევე გააძევა BBC-ის ჟურნალისტი მარკ ლოვენი, რომელიც აშუქებდა საპროტესტო აქციებს, მას შემდეგ, რაც ოთხშაბათს 17 საათის განმავლობაში ჰყავდა დაკავებული, რადგან ამტკიცებდა, რომ ის "საფრთხეს უქმნიდა საზოგადოებრივ წესრიგს", იტყობინება მაუწყებელი.
თურქეთის კომუნიკაციების დირექტორატმა განაცხადა, რომ ლოვენი "აკრედიტაციის ნაკლებობის გამო" გააძევეს.
თურქმა პროკურორებმა 2023 წელს უკვე დაიწყეს გამოძიება მედენის წინააღმდეგ სტოკჰოლმში გამართულ დემონსტრაციაზე, რომელშიც თურქეთის პრეზიდენტის რეჯეფ თაიფ ერდოღანის თოჯინა ფეხებით ჩამოკიდეს, განაცხადა ადმინისტრაციამ კვირას.
მისი თქმით, შვედი ჟურნალისტი იყო 15 ეჭვმიტანილიდან ერთ-ერთი, რომელიც, სავარაუდოდ, მონაწილეობდა, მოაწყო ან გამოაქვეყნა დემონსტრაცია.
საპროტესტო აქციამ გააღიზიანა თურქეთის ხელისუფლება, რომლებმაც განაცხადეს, რომ ის PKK-ის წევრებმა მოაწყვეს და ანკარაში შვედეთის ელჩს დაუძახეს.