აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ირანს დაემუქრა ზომებით, დაწყებული ახალი სანქციებითა და ტარიფებით, დამთავრებული სამხედრო მოქმედებით მას შემდეგ, რაც ქვეყნის პრეზიდენტმა უარი განაცხადა ვაშინგტონთან პირდაპირი მოლაპარაკებების გამართვაზე მის სწრაფად გაფართოებულ ბირთვულ პროგრამაზე. "ვნახოთ, შევძლებთ თუ არა რაიმეს გაკეთებას. და თუ არა, ეს იქნება ცუდი სიტუაცია," - განუცხადა მან ჟურნალისტებს 30 მარტს ფლორიდაში გაფრენისას ვაშინგტონში. "მე მირჩევნია გარიგება სხვა ალტერნატივის ნაცვლად," - დასძინა მან. ადრე ტრამპმა გააფრთხილა, რომ "თუ ისინი არ დადებენ გარიგებას, იქნება დაბომბვა, როგორიც აქამდე არ უნახავთ." მან ასევე განაცხადა, რომ ის განიხილავს ირანის ნავთობის მყიდველი ქვეყნებისთვის ტარიფების დაწესებას, როგორც მისი "მაქსიმალური ზეწოლის" სტრატეგიის ნაწილი თეირანის წინააღმდეგ. მოგვიანებით, იმავე დღეს, ირანის პრეზიდენტმა მასუდ პეზეშკიანმა საჯაროდ უარყო ვაშინგტონთან ბირთვული პროგრამის შესახებ პირდაპირი მოლაპარაკებების გამართვის იდეა, რაც ასახული იყო ტრამპის მიერ თეირანისთვის გაგზავნილ წერილში ამ თვის დასაწყისში. "მიუხედავად იმისა, რომ ამ პასუხში უარყოფილია ორ მხარეს შორის პირდაპირი მოლაპარაკებების შესაძლებლობა, ხაზგასმულია, რომ არაპირდაპირი მოლაპარაკებების გზა რჩება ღია", - განაცხადა პეზეშკიანმა. მიუხედავად იმისა, რომ ირანის მაღალი რანგის ოფიციალურმა პირებმა ადრე ისაუბრეს აშშ-სთან ბირთვული მოლაპარაკებების წინააღმდეგ, პეზეშკიანის კომენტარები აღნიშნავს ირანის პირველ ოფიციალურ უარყოფას აშშ-ს მოწოდების მოლაპარაკებების შესახებ. პასუხად, აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ "პრეზიდენტი ტრამპი მკაფიოდ იყო: შეერთებულ შტატებს არ შეუძლია ირანის ბირთვული იარაღის შეძენა." "პრეზიდენტმა გამოხატა თავისი მზადყოფნა ირანთან გარიგების შესახებ. თუ ირანის რეჟიმი არ სურს გარიგება, პრეზიდენტი ნათელია: ის განახორციელებს სხვა ვარიანტებს, რაც ძალიან ცუდი იქნება ირანისთვის", - დასძინა მან. თეთრ სახლში დაბრუნების შემდეგ, მისი ადმინისტრაცია მუდმივად ამტკიცებდა, რომ ირანი უნდა იქნას აცილებული ბირთვული იარაღის შეძენაში და მათ ადრე გააფრთხილეს, რომ სამხედრო მოქმედება მაგიდაზეა, თუ ირანი უარყოფს ტრამპის მიმართვას. პეზეშკიანის კომენტარებმა ახლა ხელი შეუწყო თეირანსა და ვაშინგტონს შორის დაძაბულობის შემდგომ ზრდას ქვეყნის ბირთვული პროგრამის გამო. ირანი დიდი ხანია ამტკიცებდა, რომ მისი პროგრამა მშვიდობიანი მიზნებისთვისაა, მაგრამ ირანის ოფიციალურმა პირებმა ასევე დაემუქრნენ იარაღის წარმოებას, რადგან დაძაბულობა იზრდება აშშ-სთან სანქციებისა და განახლებული დაბომბვის ფონზე ღაზას სექტორში ისრაელ-ირანის მიერ მხარდაჭერილ ჰამასთან ომის შემდეგ, რომელიც ტერორისტულ ორგანიზაციად ითვლება აშშ-სა და ევროკავშირის მიერ. თებერვალში გაეროს ბირთვული დამკვირვებლის მოხსენებამ განაცხადა, რომ ირანმა დააჩქარა იარაღის კლასის ურანის წარმოება. არაბეთის გაერთიანებული საამიროების დელეგაციამ ამ თვის დასაწყისში თეირანში ტრამპის წერილი მიიტანა, რომელშიც შემოთავაზებული იყო ბირთვული მოლაპარაკებები აშშ-სთან, მაგრამ წერილის მისვლამდე რამდენიმე საათით ადრე ირანის უზენაესმა ლიდერმა აიათოლა ალი ხამენეიმ უკვე უარყო ტრამპის ადმინისტრაციასთან მოლაპარაკებების პერსპექტივა. მსგავსი კომენტარები გააკეთა ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრმა აბას არაქიმ 27 მარტს, როდესაც მან განაცხადა, რომ თეირანმა ტრამპის წერილი გაუგზავნა ომანს, რომელშიც ნათქვამია, რომ ირანი არ გამართავს პირდაპირ მოლაპარაკებებს, სანამ ტრამპის "მაქსიმალური ზეწოლის" კამპანია გაგრძელდება. "ეს ოფიციალური პასუხი მოიცავს წერილს, რომელშიც ჩვენი პოზიცია მიმდინარე სიტუაციისა და ბატონი ტრამპის წერილის შესახებ სრულად არის ახსნილი მეორე მხარისთვის", - განაცხადა არაქიმ. თავის სატელევიზიო კომენტარებში პეზეშკიანმა ყველაზე პირდაპირი აღიარება გააკეთა აქამდე, რომ თეირანმა უარყო პირდაპირი მოლაპარაკებები, თუმცა მან კარი ღია დატოვა აშშ-სთან არაპირდაპირი მოლაპარაკებებისთვის და ნდობის აღდგენის მცდელობებისთვის. "ჩვენ არ გავურბივართ მოლაპარაკებებს; სწორედ დაპირებების დარღვევამ შეგვიქმნა პრობლემები აქამდე," - განაცხადა პეზეშკიანმა. "მათ უნდა დაამტკიცონ, რომ მათ შეუძლიათ ნდობის აღდგენა," - დასძინა მან და აშშ-ს გულისხმობდა. ირანის ეკონომიკა წლების განმავლობაში იტანჯებოდა სანქციების გამო, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც ტრამპმა, პირველ ვადაში, შეერთებული შტატები გაიყვანა ირანის ბირთვულ გარიგებაში და აღადგინა სანქციები. თეირანი ეძებს გზებს ამ სანქციების შემსუბუქების ან მათი სრულად მოხსნისთვის, მაგრამ ტრამპის წერილის საჯარო უარყოფამ შეიძლება გამოიწვიოს ახალი ზეწოლა ვაშინგტონიდან და სხვა ძალებისგან, რომლებიც შეშფოთებულნი არიან ირანის ბირთვული პროგრამით. 2015 წლის ბირთვული შეთანხმება, რომელიც ოფიციალურად ამოიწურება 2025 წლის ოქტომბერში, მსოფლიო ძალებს, რომლებიც ჯერ კიდევ არიან ამ შეთანხმების ნაწილი, აქვთ მხოლოდ რამდენიმე თვე, სანამ ისინი დაკარგავენ გაეროს სანქციების ირანის ხელახლა დაწესების შესაძლებლობას.