ჩინეთმა სამშაბათს ჩაატარა ფართომასშტაბიანი სამხედრო წვრთნები ტაივანის გარშემო, რაც ემსახურება "მკაცრ გაფრთხილებას" თვითგამორკვეული დემოკრატიული კუნძულისთვის სეპარატიზმის წინააღმდეგ.
ში იიმ, ჩინეთის სახალხო განმათავისუფლებელი არმიის აღმოსავლეთ თეატრის სარდლობის სპიკერმა, წვრთნებს - რომელშიც მონაწილეობდნენ საჰაერო, საზღვაო და სარაკეტო ძალები - უწოდა "მკაცრი გაფრთხილება და ძლიერი კონტეინერი ტაივანის დამოუკიდებლობის წინააღმდეგ."
ჩინეთის სანაპირო დაცვამ თავის წვრთნებს უწოდა "კანონის აღსრულების პატრული" ტაივანის გარშემო.
ტაივანის თავდაცვის სამინისტრომ დააფიქსირა 19 ჩინური საზღვაო ხომალდი ამ ტერიტორიაზე, მათ შორის შანდონგის ავიამზიდი, რომელიც შევიდა ტაივანის თავდაცვის ზონაში.
პასუხად, ტაივანმა განათავსა საბრძოლო ხომალდები და აამოქმედა სარაკეტო სისტემები.
ჩინეთი ტაივანს განიხილავს, როგორც მის ტერიტორიას და არ გამორიცხავს მის კონტროლს, ხოლო ტაივანის უმეტესობა მხარს უჭერს მათ დე ფაქტო დამოუკიდებლობას.
ჩინეთი ტაივანის პრეზიდენტს "პარაზიტს" უწოდებს.
სავარჯიშოები მიზნად ისახავს გაფრთხილებას ტაივანის პრეზიდენტისთვის ლაი ჩინგ-ტესთვის, რომელსაც ჩინეთი უწოდებს "სეპარატისტს".
ჩინურ სოციალურ მედიაში გამოქვეყნებულ ვიდეოში ლაი გამოსახული იყო მწვანე მულტფილმის ხოჭოთი, წარწერით: "პარაზიტი, რომელიც ეძებს საბოლოო განადგურებას".
ტაივანის თავდაცვის მინისტრმა უელინგ კუმ განაცხადა, რომ ჩინეთის ქმედებები "აჩვენებს მათ პროვოკაციულ ხასიათს" და ამტკიცებდა, რომ ასეთი რიტორიკა არ უწყობს ხელს მშვიდობას.
გასულ თვეს, ლაიმ დაადანაშაულა პეკინი, რომ ცდილობდა "შეეწოვა" ტაივანი და შეერყია კუნძულის დამოუკიდებლობა.
ჩინეთმა უარყო ლაის კომენტარები და განაცხადა, რომ არაფერი "შეცვლიდა ტაივანის გაერთიანების გარდაუვალ მოვლენას".
გრძელდება აშკარა დაშინების სტრატეგია.
უახლესი წვრთნები მიმდინარეობს თვეების დაძაბულობის შემდეგ, ჩინეთის რეგულარული სამხედრო თვითმფრინავებითა და გემებით ტაივანისკენ.
მხოლოდ ორი კვირის წინ, პეკინმა გაგზავნა დიდი რაოდენობით დრონები და გემები კუნძულისკენ, მარტის შუა რიცხვებში, ფართომასშტაბიანი ვარჯიშის დროს.
ტაივანის მთავრობამ დაგმო სამხედრო წვრთნები.