ირანის უზენაესმა ლიდერმა აიათოლა ალი ხამენეიმ გამოსცა მკაცრი გაფრთხილება "ძლიერი" პასუხის შესახებ აშშ-ს პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის მუქარის შემდეგ "ბომბის" შესახებ, თუ ირანი არ დათანხმდება ბირთვულ მოლაპარაკებებს. ორ ქვეყანას შორის ეს გამწვავებული რიტორიკა იწვევს შეშფოთებას პოტენციური სამხედრო მოქმედების გამო.
აიდი ალ-ფიტრის დროს ქადაგებისას ხამენეიმ განაცხადა, რომ აშშ-ს ნებისმიერი თავდასხმა "აუცილებლად მიიღებს ძლიერ საპასუხო დარტყმას". მან ასევე გააფრთხილა, რომ თუ აშშ განახორციელებს ასეთ თავდასხმას, ისინი "აუცილებლად მიიღებენ ძლიერ კონტრშეტევას". გარდა ამისა, ხამენეიმ გააფრთხილა, რომ თუ აშშ შეეცდება ირანში არეულობის გამოწვევას, როგორც წარსულში, ამას თავად ირანელი ხალხი გაუმკლავდება.
ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა ესმაილ ბაგჰაიმ გაიმეორა ხამენეის სენტიმენტები და ტრამპის მუქარას "ბომბის" შესახებ უწოდა "შოკისმომგვრელი შეურაცხყოფა საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების არსისთვის". ბაგჰაიმ მოუწოდა აშშ-ს აერჩია მშვიდობის გზა და გააფრთხილა მათი ქმედებების შედეგები.
ეს უახლესი გაცვლა მუქარის შესახებ მოჰყვა ემირატების დელეგაციას, რომელმაც თეირანში წერილი მიიტანა ტრამპისგან, რომელიც აშშ-სთან ბირთვული მოლაპარაკებების შეთავაზებას სთავაზობდა. თუმცა, თეირანმა უკვე უარყო ტრამპის ადმინისტრაციასთან მოლაპარაკებების პერსპექტივა წერილის მოსვლამდე. ირანის პრეზიდენტმა მასუდ პეზეშკიანმა გაიმეორა, რომ თეირანი არ დაიწყებს პირდაპირ მოლაპარაკებებს ვაშინგტონთან, მაგრამ მზად არის გააგრძელოს არაპირდაპირი მოლაპარაკებები.
აშშ-მ ირანის ბირთვული პროგრამის შესაჩერებლად, რომელიც დასავლეთის ქვეყნებს სჯერათ, მიზნად ისახავს ბირთვული იარაღის შემუშავებას, "მაქსიმალური ზეწოლის" პოლიტიკა გაატარა მას შემდეგ, რაც ტრამპი თანამდებობაზე მოვიდა. თეირანმა მუდმივად უარყო ეს ბრალდებები და ამტკიცებდა, რომ მისი პროგრამა მშვიდობიანი, სამოქალაქო ენერგიის მიზნებისთვისაა.
2015 წლის ბირთვული შეთანხმებიდან აშშ-ს გასვლის შემდეგ, ირანმა მნიშვნელოვნად გაზარდა ურანის გამდიდრება, რაც ბევრად აღემატება შეთანხმების მიერ დადგენილ ლიმიტებს. გაეროს ბირთვული დამკვირვებლის ორგანიზაციამ განაცხადა, რომ ირანმა დააჩქარა ახლო იარაღის კლასის ურანის წარმოება.
ირანის ეკონომიკა მძიმედ დაზარალდა სანქციების წლების განმავლობაში, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც ტრამპმა ხელახლა დააწესა სანქციები ბირთვული გარიგებიდან გასვლის შემდეგ. თეირანი ეძებს გზებს ამ სანქციების შემსუბუქების ან მთლიანად მოხსნისთვის. თუმცა, ტრამპის წერილის საჯარო უარყოფამ შეიძლება გამოიწვიოს ახალი ზეწოლა ვაშინგტონიდან და სხვა ძალებისგან, რომლებიც შეშფოთებულნი არიან ირანის ბირთვული პროგრამით.
2015 წლის ბირთვული შეთანხმება ოქტომბერში 2025 წელს ამოიწურება, ბირთვული შეთანხმების მონაწილე მსოფლიო ძალებს შეზღუდული დრო აქვთ, რათა ხელახლა დააწესონ გაეროს სანქციები ირანზე, თუ ისინი ვერ მიაღწევენ ახალ შეთანხმებას.
სურათის ბმულები: