ტრამპის ადმინისტრაციამ ევროპაში კომპანიებს მრავალფეროვნებაზე უარის თქმისკენ მოუწოდა
ევროკავშირის რამდენიმე კომპანიას ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში, სავარაუდოდ, წერილები მიუვიდათ, რომლებიც ატყობინებდნენ მათ, რომ ტრამპის ადმინისტრაციის მიერ მრავალფეროვნებაზე, თანასწორობასა და ინკლუზიის ინიციატივებზე განხორციელებული მკაცრი მიდგომა ასევე ვრცელდება იმ ფირმებზე, რომლებიც ცდილობენ აშშ-ს მთავრობასთან ბიზნესის კეთებას.
საფრანგეთის საგარეო ვაჭრობის მინისტრმა ორშაბათს განაცხადა, რომ ის "ღრმად შოკირებული" იყო აშშ-ს მტკიცებით. "ჩვენ ვაპირებთ გვქონდეს დისკუსია აშშ-ს საელჩოსთან საფრანგეთში ამის შესახებ, რადგან ჩვენ უნდა გავიგოთ ამ წერილის მიღმა არსებული რეალური განზრახვა", - განუცხადა ლორან სენტ-მარტინმა მაუწყებელს RTL-ს.
პარასკევს გვიან, ფრანგულმა ბიზნეს გაზეთმა Les Echos-მა პირველად განაცხადა, რომ აშშ-ს პოლიტიკის ცვლილებამ ატლანტის ოკეანე გადაკვეთა. აშშ-ს საელჩომ პარიზში რამდენიმე ათეულ ფრანგულ კომპანიას გაუგზავნა წერილები, აღნიშნა, რომ მრავალფეროვნების ზომების უკან დახევა ვრცელდება აშშ-ს მთავრობის ყველა მომწოდებელსა და სერვისის პროვაიდერზე, მიუხედავად იმისა, თუ სად არიან ისინი დაფუძნებული.
წერილით ადრესატებს სთხოვენ, რომ ხუთ დღეში შეავსონ, ხელი მოაწერონ და დააბრუნონ ფორმა, რომელიც ადასტურებს, რომ ისინი "არ ახორციელებენ რაიმე პროგრამებს მრავალფეროვნების, თანასწორობისა და ინკლუზიის ხელშეწყობისთვის". Le Figaro-ს ამგვარი წერილის ასლიც გამოაქვეყნა
"თუ თქვენ არ დათანხმდებით ამ დოკუმენტის ხელმოწერას, მადლობელი ვიქნებით, თუ შეძლებთ დეტალური მიზეზების მოწოდებას, რომლებსაც ჩვენ გადავცემთ ჩვენს იურიდიულ გუნდებს", - წერენ წერილში.
საფრანგეთის ვაჭრობის სამინისტრომ სწრაფად უპასუხა - "ამერიკული ჩარევა ფრანგული კომპანიების ინკლუზიის პოლიტიკაში - უსამართლო ტარიფების მუქარებთან ერთად მიუღებელია", - ნათქვამია განცხადებაში. აქ პირობა დადეს, რომ საფრანგეთი და ევროპა დაიცავდნენ "კომპანიებს, მათ მომხმარებლებს, მაგრამ ასევე მათ ღირებულებებს".
კვირას საფრანგეთის გენდერული თანასწორობის მინისტრმა, აურორ ბერჟემ, წერილი აღწერა, როგორც აშკარა "ჩარევის ფორმა". მაუწყებელ BFMTV-სთან საუბრისას მან დასძინა: "ეს ნიშნავს, რომ ეს არის მცდელობა, რომ დიქტატი მოვახდინოთ ჩვენს ბიზნესზე."
საფრანგეთის მთავრობა მუშაობდა იმის დასადგენად, თუ რამდენმა კომპანიამ მიიღო წერილი, თქვა მან. "სრულიად გამორიცხულია, რომ ჩვენ ხელს შევუშლით ჩვენს ბიზნესს დამატებითი სოციალური პროგრესის [და] სოციალური უფლებების ხელშეწყობაში", - თქვა ბერჟემ. "საბედნიეროდ, ბევრი ფრანგული კომპანია არ გეგმავს მათი პოლიტიკის შეცვლას."
მსგავსი მოთხოვნები ასევე, სავარაუდოდ, მიიღეს კომპანიებმა იტალიაში, ესპანეთსა და აღმოსავლეთ ევროპაში.
კვირას ბელგიის ვიცე-პრემიერმა, იან ჯამბონმა, ასევე უპასუხა აშშ-ს ძალისხმევას. "ჩვენ არ გვაქვს გაკვეთილი ამერიკის ბოსისგან", - განუცხადა მან RTL-TVi-ს სატელევიზიო არხს.
ბელგიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მაქსიმ პრევოტმა, თქვა, რომ ბელგია " ნაბიჯს უკან არ გადადგამს" და რომ მთავრობა იკვლევს, თუ როგორ უნდა უპასუხოს აშშ-ს იურიდიულად, მან განუცხადა გაზეთ HLN-ს.
აშშ-ს მოთხოვნა დელიკატურ მომენტში მოდის ტრანსატლანტიკური ურთიერთობისთვის, რომელიც შეწუხებულია ტარიფების ესკალაციის მუქარის, უსაფრთხოების პრობლემებისა და ახლახან Signal-ის გაჟონვის გამო, რომლებმაც გამოააშკარავეს ტრამპის ადმინისტრაციის დამოკიდებულება ევროპის მიმართ.
ბელგიაში, თანასწორობის მინისტრმა, რობ ბეენდერსმა, მიუთითა იმაზე, თუ რა იყო სასწორზე. "კომპანიები, რომლებიც იღებენ მრავალფეროვნებას, სარგებლობენ მეტი შემოქმედებით, ინოვაციებით და უკეთესი კავშირით თავიანთ მომხმარებლებთან", - თქვა მან.
მისი შეხედულება დაადასტურა მაკკინსისა და კომპანიის 2020 წლის მოხსენებამ, რომელმაც დაადგინა, რომ უფრო დიდი გენდერული და ეთნიკური მრავალფეროვნების მქონე კომპანიები სჯობნიდნენ კონკურენტებს. განსხვავება მნიშვნელოვანი იყო, გენდერული მრავალფეროვნებით, რაც იწვევს 25%-იან ალბათობას უფრო მაღალი მოგებისთვის, ხოლო ეთნიკური მრავალფეროვნება იწვევს 36%-იან ალბათობას.