პომპეიში აღმოაჩინეს თითქმის სრული ზომის მამაკაცისა და ქალის ქანდაკებები
ორი თითქმის სრული ზომის ქანდაკება კაცისა და ქალისა, რომელიც ითვლებოდა, რომ იყო მღვდელმსახური, აღმოაჩინეს პომპეიში, ძველ რომაულ ქალაქში, უზარმაზარი სამარხის გათხრების დროს.
დეტალური სამგლოვიარო რელიქვიები ამშვენებდა სამარხს, რომელიც შეიცავდა რამდენიმე სამარხ ნიშს, რომლებიც ჩაშენებული იყო ფართო კედელში პორტა სარნოს ნეკროპოლისში, უძველესი ქალაქის ერთ-ერთ მთავარ შესასვლელ კარიბჭეში. პომპეი განადგურდა ძვ.წ. 79 წელს ვეზუვის ამოფრქვევით.
ექსპერტები თვლიან, რომ ქალის ქანდაკება იყო მნიშვნელოვანი ადგილობრივი ქალი, რომელიც შესაძლოა იყო ცერესის მღვდელმსახური, რომელიც ძველ რომაულ რელიგიაში იყო სოფლის მეურნეობის, ნაყოფიერებისა და დედობრივი ურთიერთობების ქალღმერთი, მისი სამკაულებისა და აქსესუარების გამო, მათ შორის საყურეების, ბეჭდებისა და სამაჯურების გამო, რომლებიც მასში იყო ამოკვეთილი - განსაკუთრებით ლუნულა, ნახევარმთვარის გულსაკიდი, რომელიც ჩამოკიდებულია ყელსაბამის შუაში.
ქალს თავსაბურავი აქვს და აცვია დიდი მოსასხამი ტუნიკის თავზე, ხოლო კაცს აცვია ტოგა, რომელიც მარცხენა მხარზეა შემოხვეული.
თუმცა, ექსპერტები არ არიან დარწმუნებულები, რომ ფიგურები, რომლებიც ერთმანეთს შეუერთდნენ და სავარაუდოდ თარიღდება გვიანი რომაული რესპუბლიკის პერიოდით, წარმოადგენდნენ ცოლ-ქმარს.
გაბრიელ ზუხტრიგელმა, პომპეის არქეოლოგიური პარკის დირექტორმა, თქვა: "რადგან ის ძალიან მნიშვნელოვან ადგილობრივ ელიტად გამოიყურება, ასევე არის ეს იდეა, რომ ის შეიძლება ყოფილიყო ცერესის მღვდელმსახური, რომელიც ფლობს ამ მიწებს და რაც ჩანს, არის სუფთა როლი."
მას უჭირავს ის, რაც, როგორც ჩანს, დაფნის ფოთლებია, რომლებსაც იყენებდნენ რელიგიური სივრცეების გასაწმენდად და კურთხევისთვის საკმევლისა და არომატული ბალახების კვამლის გაფანტვით.
რომაულ საზოგადოებაში ქალების უმეტესობას საშინაო როლები ჰქონდა, მღვდელმსახური, საზოგადოებაში მნიშვნელოვანი პოზიცია, იყო უმაღლესი პოზიცია, რომელზეც ქალს შეეძლო მიეღწია და მამაკაცს მსგავს დონეზე მიეცა ძალაუფლება.
ზუხტრიგელმა თქვა, რომ ასეთი სამგლოვიარო ქანდაკებები ყოველთვის არ წარმოადგენდა წყვილებს. "ზოგჯერ თქვენ იღებთ ორ კაცს, ან ზოგჯერ ისინი სამნი არიან", - თქვა მან. "ეს შეიძლება იყოს მისი ქმარი, მაგრამ ასევე შეიძლება იყოს მისი ვაჟი. წარწერა არ იყო, ამიტომ არ ვიცით."
მამაკაცის ქანდაკების ფეხებთან არის უძველესი ხის შემონახული ფესვი, რომელიც გაიზარდა სამარხის თავზე. "საკმაოდ მოულოდნელი იყო მისი პოვნა იქ მიწის ზედაპირიდან რამდენიმე სანტიმეტრის ქვემოთ", - თქვა ზუხტრიგელმა.
ორი ქანდაკება აღდგება და პომპეიში გამოფენაზე იქნება წარმოდგენილი, რომელიც 16 აპრილს დაიწყება.
პორტა სარნოს ნეკროპოლისში გათხრები არის ერთობლივი პროექტი პომპეის არქეოლოგიურ პარკსა და ვალენსიის ევროპულ უნივერსიტეტს შორის. 2021 წელს აღმოაჩინეს ნაწილობრივ მუმიფიცირებული ნაშთები, მათ შორის თმა და ძვლები, ყოფილი მონისა, რომელიც სოციალურ კიბეზე ავიდა.