პუტინი რუსეთის სამხედრო ძალას ზრდის და 160,000 ახალ რეკრუტს იძახებს
პუტინი რუსეთის სამხედრო ძალას ზრდის და  160,000 ახალ რეკრუტს იძახებს
პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი 18-30 წლის 160,000 კაცს იძახებს, რაც 2011 წლის შემდეგ რუსეთისთვის ყველაზე მაღალი რიცხვია, რადგან ქვეყანა ცდილობს გააფართოოს თავისი სამხედროების ძალა.
გაზაფხულის გამოძახება ერთი წლის სამხედრო სამსახურისთვის მოხდა რამდენიმე თვის შემდეგ, რაც პუტინმა განაცხადა, რომ რუსეთმა უნდა გაზარდოს თავისი სამხედროების საერთო ზომა თითქმის 2.39 მილიონამდე და მისი აქტიური სამხედროების რაოდენობა 1.5 მილიონამდე.
ეს არის ზრდა 180,000-ით მომდევნო სამი წლის განმავლობაში.
ვიცე ადმირალმა ვლადიმირ ციმლიანსკიმ განაცხადა, რომ ახალი რეკრუტები არ გაიგზავნებიან უკრაინაში საბრძოლველად, რასაც რუსეთი უწოდებს თავის "სპეციალურ სამხედრო ოპერაციას".
თუმცა, იყო ცნობები, რომ რეკრუტები დაიღუპნენ ბრძოლაში რუსეთის სასაზღვრო რეგიონებში და ისინი გაგზავნეს უკრაინაში სრულმასშტაბიანი ომის დასაწყისში საბრძოლველად.
მიმდინარე გაწვევა ხდება აპრილსა და ივლისში, მიუხედავად აშშ-ს მცდელობისა, ხელი შეუწყოს ცეცხლის შეწყვეტას ომში.
ცეცხლი არც სამშაბათს შეწყვეტილა, რადგან უკრაინამ განაცხადა, რომ რუსეთის თავდასხმა სამხრეთ ქალაქ ხერსონში მდებარე ელექტრო ობიექტზე ელექტროენერგიის გარეშე დატოვა 45,000 ადამიანი.
მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთმა უარყო აშშ-ს შუამავლობით ცეცხლის სრული შეწყვეტა უკრაინასთან, მან განაცხადა, რომ დათანხმდა უკრაინის ენერგეტიკულ ობიექტებზე თავდასხმის შეწყვეტას. როგორც ჩანს, მოსკოვისთვის პირობების დარღვევის თავიდან აცილების მცდელობაში, რუსეთის ოფიციალურმა პირებმა პუტინს უთხრეს, რომ უკრაინის დრონებმა განახორციელეს თავდასხმები მცირე ნიშნებით შესვენებაზე.
რუსეთმა რეკრუტები გაზაფხულზე და შემოდგომაზე გამოიძახა, მაგრამ ბოლო 160,000 ახალგაზრდა მამაკაცის გამოძახება 10,000-ით მეტია იმავე პერიოდზე 2024 წელს.
გასული წლის დასაწყისიდან, გამოძახებისთვის მაქსიმალური ასაკი გაიზარდა 27-დან 30 წლამდე .
ფოსტის საშუალებით გაგზავნილი გამოძახების შეტყობინებების გარდა, რუსეთის ახალგაზრდა მამაკაცები მიიღებენ შეტყობინებებს სახელმწიფო სერვისების ვებსაიტზე Gosuslugi.
მოსკოვში იყო ცნობები, რომ გამოძახებები უკვე გაიგზავნა 1 აპრილს mos.ru ქალაქის ვებსაიტის საშუალებით.
თუმცა უფრო და უფრო მეტი ადამიანი ცდილობენ თავი აარიდონ ჯარს "ალტერნატიული სამოქალაქო სამსახურის" მიღებით. თუმცა, უფლებადამცველმა ადვოკატმა ტიმოთეი ვასკინმა განაცხადა, რომ ომის დაწყების შემდეგ ყოველი ახალი გამოძახება ლატარია გახდა: "ხელისუფლება ახალ ფორმებს იგონებს არმიის შესავსებად."
ორმაგი გამოძახების გარდა, რუსეთმა ასევე გამოიძახა დიდი რაოდენობით მამაკაცი, როგორც საკონტრაქტო ჯარისკაცები და დაიქირავა ათასობით ჯარისკაცი ჩრდილოეთ კორეიდან.
მოსკოვს მოუწია რეაგირება უკრაინის წინააღმდეგ ფართო დანაკარგებზე, BBC-ისა და Mediazona-ის მიერ დადასტურებული 100,000-ზე მეტი ჯარისკაცის დაღუპვით.
რეალური რიცხვი შეიძლება ორჯერ მეტი იყოს.
პუტინმა სამჯერ გაზარდა სამხედროების ზომა მას შემდეგ, რაც მან ბრძანა ჯარები უკრაინის დასაკავებლად 2022 წლის თებერვალში.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ დეკემბერში სამხედროების ზომის გაზრდა დაუკავშირა "მზარდ საფრთხეებს" როგორც უკრაინის ომიდან, ასევე "ნატოს მიმდინარე გაფართოებიდან".
ნატო გაფართოვდა ფინეთისა და შვედეთის ჩათვლით, როგორც რუსეთის მიერ უკრაინის შეჭრის პირდაპირი შედეგი.
ფინეთს აქვს ნატოს ყველაზე გრძელი საზღვარი რუსეთთან, 1343 კმ (834 მილი) და პრემიერ-მინისტრმა პეტერი ორპომ სამშაბათს განაცხადა, რომ მისი ქვეყანა შეუერთდება სხვა სახელმწიფოებს, რომლებიც ესაზღვრება რუსეთს, ოტავას კონვენციიდან ანტიპირენეული ნაღმების აკრძალვის გამო.
პოლონეთმა და ბალტიისპირეთის სახელმწიფოებმა მსგავსი გადაწყვეტილებები ორი კვირის წინ მიიღეს რუსეთის სამხედრო საფრთხის გამო.
ორპომ განაცხადა, რომ ანტიპირენეული ნაღმების გამოყენების გადაწყვეტილება ეფუძნებოდა სამხედრო რჩევას და ფინეთის ხალხს არაფერი ჰქონდა სანერვიულო.
ჰელსინკის მთავრობამ ასევე განაცხადა, რომ თავდაცვის ხარჯები გაიზრდება ეკონომიკური გამომუშავების (GDP) 3%-მდე, გასული წლის 2.4%-დან.