მიანმარის სამხედროებს მკაცრად აკრიტიკებენ საჰაერო დარტყმების გაგრძელებისა და დახმარების დაბლოკვის გამო მიწისძვრის მსხვერპლთათვის. საერთაშორისო სააგენტოებმა მოუწოდეს მათ "შეუზღუდავი წვდომისკენ" ჰუმანიტარულ დახმარებაზე კონფლიქტურ ქვეყანაში.
7.7 მაგნიტუდის მიწისძვრამ, რომელმაც პარასკევს მიანმარის ცენტრალურ ნაწილს დაარტყა, დიდი მსხვერპლი მოჰყვა, დაიღუპა 2700-ზე მეტი ადამიანი. დაზიანებულ ტერიტორიებზე გადარჩენილები ძირითადი საჭიროებების გარეშე არიან, როგორიცაა საკვები და წყალი.
ორი ექიმი, რომლებიც კოორდინაციას უწევენ საგანგებო რეაგირებას ეპიცენტრში, მანდალაისა და საგაინგის, ადანაშაულებს ჯარს სასწრაფო დახმარების მიწოდების დაბლოკვაში.
"დახმარების ზოგიერთი მარაგი, უმეტესობა, არ გადაეცა იმ ადამიანებს, ვისაც ეს სჭირდებოდა. მანდალაის ზოგიერთ რაიონში დახმარება არ მოვიდა. სამხედრო ხუნტამ დახმარება ჩამოართვა", - თქვა ექიმმა ნანგ ვინმა.
მიწისძვრის შემდეგ, ნანგი ურთიერთობს კოლეგებთან მანდალაიში, სადაც მისი თქმით, დახმარება მწირია და სასწრაფო დახმარების სისტემის ნაცვლად, იმპროვიზებული კლინიკები იქმნება.
მისი თქმით, ერთ-ერთმა სამედიცინო კოლეგამ ქალაქ მანდალაიში ხელი მოაწერა საბუთს, რომ მიეღო 1000 აშშ დოლარის დახმარება, მაგრამ მიიღო მხოლოდ დაახლოებით 100 დოლარი, ამტკიცებდა, რომ მოპარული მარაგი, სავარაუდოდ, კატასტროფის შავ ბაზარზე აღმოჩნდებოდა. "შემდეგ ხდება ბაზარი და მათ უნდა წავიდნენ და იყიდონ საკუთარი თავისთვის", - თქვა მან.
მიანმარის სამხედროებმა ძალაუფლება ხელში ჩაიგდეს 2021 წლის თებერვალში გადატრიალებით, რასაც მოჰყვა შეიარაღებული წინააღმდეგობის მოძრაობა, რომელიც შედგება სხვადასხვა ეთნიკური ჯგუფისგან, რომელიც ჩაკეტილია ქაოტურ და სასიკვდილო სამოქალაქო ომში. გასული წლის განმავლობაში ხუნტა მუდმივად კარგავდა ტერიტორიას, აკონტროლებდა ქვეყნის ტერიტორიის 30%-ზე ნაკლებს, თუმცა ის ინარჩუნებს კონტროლს ყველაზე დიდ ქალაქებზე.
იმ ადგილებში, სადაც სამხედროებს არ აქვთ სრული კონტროლი, სამხედროები ბლოკავდნენ დახმარებას და ხელს უშლიდნენ მაშველთა ჯგუფების შესვლას, თქვა ექიმმა ნანგმა. "თუ სამაშველო ჯგუფი მოვა და იტყვის, რომ გვინდა შესვლა, განსაკუთრებით საგაინგში, ისინი არ გაგიშვებენ, იტყვიან, რომ ნებართვა გჭირდებათ და როგორც კი ნებართვას მიიღებთ, გვიანია", - თქვა მან.
ჯარის სპიკერს მაშინვე არ უპასუხა ბრალდებებზე.
ექიმმა ტუნ აუნგ შუიმ, სამედიცინო ექიმმა და ავსტრალიის წარმომადგენელმა მიანმარის დევნილ ოპოზიციურ ეროვნულ ერთიან მთავრობაში (NUG), განაცხადა, რომ სამხედროები იყენებენ საკონტროლო პუნქტებს NUG-ისა და ეთნიკური წინააღმდეგობის ჯგუფებისთვის მედიკამენტების ნაკადის დაბლოკვის მიზნით.
"მთავარი ქალაქების გარეთ, სამხედროები უკვე ამოწმებენ და შემდეგ ცდილობენ დახმარების ნაკადის დაბლოკვას", - თქვა მან და დასძინა, რომ ადგილობრივ თემებს ალტერნატიული მარშრუტების პოვნა მოუწიათ. "ისინი პოულობენ სხვა გზებს. ასე რომ, ის იქ მიდის, მაგრამ ამას მეტი დრო სჭირდება."
სამაშველო დახმარება ასევე იბლოკებოდა ისეთ ადგილებში, როგორიცაა საგაინგი და მოგვე, თქვა მან.
სამშაბათს, მეამბოხე ალიანსმა ცალმხრივად გამოაცხადა ცეცხლის შეწყვეტა მიწისძვრის შედეგად ჰუმანიტარული რეაგირების მხარდასაჭერად. სამი ძმური ალიანსის ალიანსმა, რომელიც შედგება მიანმარის ეროვნული დემოკრატიული არმიის, ტა’ნგის ეროვნული განმათავისუფლებელი არმიისა და არაკანის არმიისგან, განაცხადა, რომ ერთი თვის განმავლობაში არ დაიწყებს შეტევით ოპერაციებს სამაშველო ოპერაციისთვის და მხოლოდ თავდაცვის მიზნით ჩაერთვება ბრძოლაში.
ჯარისკაცები ასევე კრიტიკის წინაშე დგანან სოფლებში საჰაერო დარტყმების განხორციელების გამო. კარენის ეროვნულმა კავშირმა, მიანმარის ერთ-ერთმა უძველესმა ეთნიკურმა არმიამ, განაცხადა განცხადებაში, რომ ხუნტა "განაგრძობს საჰაერო დარტყმების განხორციელებას სამოქალაქო ტერიტორიებზე, მაშინაც კი, როდესაც მოსახლეობა მიწისძვრისგან საშინლად იტანჯება".
მიანმარში გაეროს სპეციალურმა მომხსენებელმა ტომ ენდრიუსმა თქვა, რომ იმის დადასტურება, თუ რა ხდებოდა ადგილზე, რთული იყო კომუნიკაციის გათიშვის გამო, მაგრამ იყო "დახმარების დაბლოკვის თანმიმდევრული ანგარიშები" და საჰაერო დარტყმები კვლავ გრძელდება.
"იმის ნაცვლად, რომ მთელი ენერგია, ყურადღება და რესურსები სიცოცხლის გადასარჩენად დახარჯოს, ხუნტა კლავს ადამიანებს. ეს არის პირველი რამ. მეორეც, გუშინ იყო დახმარების დაბლოკვის თანმიმდევრული ანგარიშები, დახმარების მუშაკებისთვის საკონტროლო პუნქტებში წვდომის უარყოფა", - თქვა მან.
ეს ანგარიშები მომდინარეობდა იმ ტერიტორიებიდან, რომლებიც ოპოზიციური კონტროლის ქვეშ იყო ან სადავო, დასძინა მან და განაცხადა, რომ სამხედროებმა ყურადღება უნდა გაამახვილონ ხალხის გადარჩენაზე.
ორშაბათის ღამით საჰაერო დარტყმები დაფიქსირდა სინგუ თაუნშიფში, მანდალაის რეგიონში და ნავნგკიო თაუნშიფში, შანის შტატში. ბრაიონი ლოუმ, Human Rights Watch-ის აზიის დირექტორის მოადგილემ, თქვა: "მიანმარის სამხედრო ხუნტა შიშს იწვევს, თუნდაც დამანგრეველი ბუნებრივი კატასტროფის ფონზე, რომელმაც ათასობით ადამიანი მოკლა და დაშავდა. ხუნტამ უნდა გადაუხვიოს თავისი შემზარავი წარსული პრაქტიკას და უზრუნველყოს, რომ ჰუმანიტარული დახმარება სწრაფად მიაღწიოს იმ ადამიანებს, რომელთა სიცოცხლეც მიწისძვრის შედეგად დაზარალებულ რაიონებში რისკის ქვეშაა."
სკოტ მარკიელმა, აშშ-ს გადამდგარმა დიპლომატმა და მიანმარის ელჩმა 2016 წლიდან 2020 წლამდე, თქვა, რომ სამხედროს ცუდი გამოცდილება ჰქონდა, როდესაც საქმე ეხებოდა გაჭირვებულ მოქალაქეებს დახმარებას.
"მიანმარს ძალიან ცუდი ინფრასტრუქტურა აქვს და სადაც სამხედრო მთავრობა, რამდენადაც ის აკონტროლებს რაღაცებს, [ის] ნამდვილად არ აპირებს ხელის აწევას დასახმარებლად", - თქვა მან, "ეს არის ძალიან ცუდი ადგილი, რომ ეს მოხდეს."
COVID-ის პანდემიის დროს, მისი თქმით, სამხედროები მკაცრად ზღუდავდნენ დახმარებას, ჟანგბადს ძირითადად მხოლოდ მათ მხარდამჭერებს აძლევდნენ. 2008 წლის ციკლონის ნარგისის დროს, კატასტროფის დროს, რომელმაც თითქმის 140 000 ადამიანი იმსხვერპლა, სამხედრო ლიდერებმა თავდაპირველად უარი თქვეს ყველა საერთაშორისო დახმარებაზე.
"მათი ისტორია აჩვენებს, რომ ისინი არსებითად მზად არიან უყურონ ტანჯვისა და სიკვდილის გავრცელებას, თუ არა თავად მიყენებას, ვიდრე გააკეთონ რაიმე, რამაც შეიძლება საფრთხე შეუქმნას მათ ძალაუფლების პოზიციას", - თქვა მარკიელმა.