ტრაგიკული ინციდენტი ლიტვაში:დაღუპული ოთხი ამერიკელი ჯარისკაცი იპოვეს - Image 1 of 3
საშინელი ინციდენტი მოხდა ლიტვაში 1 აპრილს, რომლის შედეგადაც ოთხი ამერიკელი ჯარისკაცი დაიღუპა. ჯარისკაცები, 1-ლი ჯავშანტექნიკის ბრიგადის საბრძოლო გუნდის, მე-3 ქვეითი დივიზიის წევრები, მონაწილეობდნენ ტაქტიკურ სასწავლო ვარჯიშში პაბრადეში, ლიტვაში, დიდ სასწავლო მოედანზე, როდესაც მათი ჯავშანტექნიკა ჭაობიან ჭაობში ჩაიძირა.
სატვირთო მანქანა, M88A2 Hercules ჯავშანტექნიკის აღდგენის ჯავშანტექნიკა, ჩაიძირა სასწავლო მოედნის ჭაობიან ნაწილში დაახლოებით 5 მეტრის წყალში. პირველი სამი ჯარისკაცის ცხედრები იპოვეს 1 აპრილს, ხოლო მეოთხე ჯარისკაცის ცხედარი ცალკე მალევე იპოვეს. სამაშველო ოპერაცია, რომელიც რამდენიმე დღე გაგრძელდა, მოიცავდა ასობით ადგილობრივ და უცხოელ ჯარისკაცს, ინჟინრებს, მყვინთავებს და სხვა სამაშველო პერსონალს.
პრეზიდენტმა გიტანას ნაუსედამ სოციალურ ქსელ X-ზე მიუსამძიმრა, გამოხატა ღრმა მწუხარება მეოთხე ჯარისკაცის დაღუპვის გამო. აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა და მისმა ადმინისტრაციამ ასევე მიუსამძიმრეს, თეთრი სახლის პრესმდივანმა კაროლინ ლევიტმა განაცხადა, რომ მსხვერპლნი და მათი ოჯახები ლოცვებში იყვნენ.
მე-3 ქვეითი დივიზიის მეთაურმა, გენერალ-მაიორმა კრისტოფერ ნორრიმ, მწუხარება გამოხატა ამ ამბით და თქვა: "ეს ბოლო კვირა დამანგრეველი იყო. დღეს ჩვენი გულები აუტანელი ტკივილის სიმძიმეს ატარებენ ჩვენი ბოლო დოგფეის ჯარისკაცის დაკარგვით." მან დასძინა: "მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ მივიღეთ გარკვეული დახურვა, სამყარო ბნელია მათ გარეშე."
სამაშველო მისია გაძლიერდა ბოლო 24 საათის განმავლობაში სპეციალიზებული პერსონალისა და აღჭურვილობის ჩამოსვლით, მათ შორის სამაშველო ძაღლებისა და მოწინავე დრონის სისტემების, რომლებიც აღჭურვილია მიწის გამაღწევი რადარით. მრავალეროვნული ძალისხმევა მოიცავდა მე-3 ქვეითი დივიზიის ჯარისკაცებს, აშშ-ს საზღვაო ძალების მყვინთავებს, ლიტვის შეიარაღებულ ძალებს, პოლონელ ინჟინრებს, ესტონეთის სამხედრო პოლიციას და აშშ-ს არმიის ინჟინერთა კორპუსის ტექნიკურ ექსპერტებს.
გარდაცვლილი ჯარისკაცების სახელები არ სახელდება, სანამ მათი ოჯახები არ იქნებიან ინფორმირებულნი. ტრაგედიების გამოძიება მიმდინარეობს, რომელიც იკვლევს იმ გარემოებებს, რამაც გამოიწვია ინციდენტი, მათ შორის რელიეფს, ამინდის პირობებს და მანქანის მდგომარეობას.
ლიეტუვა, ნატოსა და ევროკავშირის წევრი, მასპინძლობს 1000-ზე მეტ აშშ-ს ჯარისკაცს, რომლებიც განლაგებულია ბალტიისპირეთის ქვეყანაში როტაციული წესით. გენერალ-მაიორმა კურტის ტეილორმა, მე-1 სასწავლო დივიზიის მეთაურმა, მადლობა გადაუხადა ყველას, ვინც მონაწილეობდა სამაშველო ოპერაციაში, ხაზი გაუსვა საერთაშორისო მხარდაჭერის მნიშვნელობას დაპირების შესასრულებლად, რომ არასოდეს დატოვოთ დაცემული თანამებრძოლი.
ინციდენტმა შეახსენა ჯარისკაცების წინაშე არსებული რისკები სასწავლო ვარჯიშების დროს და უსაფრთხოების ზომებისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის მნიშვნელობა ასეთ სიტუაციებში.
მეოთხე ამერიკელი ჯარისკაცის ცხედარი იპოვეს, ერთი კვირის შემდეგ, რაც ლიტვაში დაიკარგა. ჯარისკაცი იყო იმ ოთხიდან, რომლებიც ატარებდნენ სამხედრო წვრთნებს დიდ ჯავშანტექნიკაში, როდესაც ისინი გაუჩინარდნენ ქალაქ პაბრადეს მახლობლად. მანქანა - M88A2 Hercules - და დანარჩენი სამი ჯარისკაცის ცხედრები ორშაბათს იპოვეს ტორფის ჭაობში.
სამაშველო ოპერაცია, რასაც მოჰყვა რთული მისია ჭაობის ჭაობიდან მანქანის ამოსათრევად, მოიცავდა ასობით მაშველს აშშ-ს არმიასა და საზღვაო ძალებიდან, ასევე ლიტვის, პოლონეთისა და ესტონეთის შეიარაღებულ ძალებს, ნათქვამია განცხადებაში.
"ეს ბოლო კვირა დამანგრეველი იყო. დღეს ჩვენი გულები აუტანელი ტკივილის სიმძიმეს ატარებენ... სამყარო ბნელია მათ გარეშე", - ნათქვამია გენერალ-მაიორმა კრისტოფერ ნორრიმ აშშ-ს ევროპისა და აფრიკის განცხადებაში.
აშშ-ს არმიის გენერალ-ლეიტენანტმა ჩარლზ კოსტანცამ ინციდენტს "ტრაგიკული უბედური შემთხვევა" უწოდა და დასძინა, რომ "დამთრგუნველია უყურო წარმოუდგენელი სამაშველო გუნდის სხვადასხვა სარდლობის, ქვეყნებისა და კონტინენტების გაერთიანებას".
აშშ-ს არმია იძიებს რა მოხდა. განცხადებაში არ იყო დაკონკრეტებული, სად იპოვეს მეოთხე ჯარისკაცის ცხედარი. გუნდი მუშაობდა ბელარუსთან საზღვარზე.
M88A2 Hercules, აშშ-ს შეიარაღებული ძალების მიერ გამოყენებული ერთ-ერთი უდიდესი სამხედრო მანქანა, შექმნილია ბრძოლის ველებიდან დაზიანებული ტანკებისა და სხვა მანქანების გამოსაყვანად. ორშაბათს კიდევ ორი M88A2 Hercules, ბულდოზერებთან ერთად დასჭირდა ჭაობიდან ჩაძირული მანქანის ამოსათრევად, სამაშველო მისიაში, რომელშიც გუნდები მუშაობდნენ "დღე და ღამე", ნათქვამია განცხადებაში.
ჯარისკაცების ვინაობა არ არის დასახელებული. ისინი განლაგდნენ ლიტვაში, როგორც ოპერაცია ატლანტიკური რეაგირების ნაწილი - პასუხი რუსეთზე უკრაინის შეჭრაზე.