ლიეტუვის სამაშველო სამსახურმა ჩაძირული სამხედრო მაქნანა ამოიყვანა, მაგრამ ამერიკელი სამხედროები კერ არ უპოვიათ
ლიეტუვის სამაშველო სამსახურმა ჩაძირული სამხედრო მაქნანა ამოიყვანა, მაგრამ ამერიკელი სამხედროები კერ არ უპოვიათ - Image 1 of 2
ლიეტუვის სამაშველო გუნდებმა წარმატებით ამოიყვანეს ჩაძირული სამხედრო მანქანა, რომელსაც ოთხი ამერიკელი ჯარისკაცი გადაჰყავდა, რომლებიც ჯერ კიდევ დაკარგულები არიან. M88 ჰერკულესის ჯავშანტექნიკა ამოღებულ იქნა 31 მარტს, დილით, ექვსი დღის შემდეგ, რაც სამაშველო ოპერაცია დაიწყო ლიეტუვის საზღვართან, ბელარუსთან ახლოს, პაბრადეს სამხედრო სასწავლო მოედანზე.
მიუხედავად იმისა, რომ მანქანა ამოიღეს, ოთხი ჯარისკაცის ბედი ჯერ კიდევ გაურკვეველია. ლიეტუვის თავდაცვის მინისტრმა დოვილე საკალიენემ განაცხადა, რომ გამოძიება გრძელდება და პირველი ინფორმაცია ჯარისკაცების ბედზე აშშ-ს არმიის მიერ იქნება მოწოდებული. "ჩვენ არ შეგვიძლია ამაზე ვისაუბროთ ამ მომენტში, რადგან ჯერ კიდევ არ არის ინფორმაცია ამის შესახებ და მაშინაც კი, როცა ინფორმაციას მივიღებთ, არსებობს მკაცრი შეთანხმება, რომ ამერიკელები იქნებიან პირველები, ვინც გააკეთებს ნებისმიერ განცხადებას", - განუცხადა საკალიენემ ლიეტუვის საჯარო რადიოს 31 მარტს.
ჯარისკაცების მანქანა იპოვეს ჩაძირული ჭაობში, პაბრადეს სამხედრო სასწავლო მოედანზე 25 მარტს, რამაც გამოიწვია მასიური სამაშველო ოპერაცია, რომელშიც ასობით ლიეტუველი და ამერიკელი პერსონალი და ათობით მანქანა მონაწილეობდა. ლიეტუვა, ნატოსა და ევროკავშირის წევრი, მასპინძლობს 1000-ზე მეტ ამერიკელ ჯარისკაცს, რომლებიც განლაგებულია ბალტიისპირეთის ქვეყანაში როტაციული წესით.
აშშ-ის არმიამ ევროპასა და აფრიკაში განაცხადა განცხადებაში, რომ ოთხი ჯარისკაცი "ატარებდა დაგეგმილ ტაქტიკურ წვრთნას", როდესაც ისინი დაიკარგნენ 25 მარტს. სამაშველო ოპერაციის დასაწყისში გაჩნდა რამდენიმე ურთიერთსაწინააღმდეგო ანგარიში, მათ შორის ნატოს გენერალური მდივნის მარკ რუტეს კომენტარები, რომ ჯარისკაცები მკვდრები იყვნენ. ნატოს სპიკერმა მოგვიანებით უარყო ეს კომენტარები.
ოთხი ჯარისკაცი, ყველა 1-ლი ბრიგადიდან, მე-3 ქვეითი დივიზიიდან, მონაწილეობდა ტაქტიკურ წვრთნაში ლიეტუვის აღმოსავლეთ ქალაქ პაბრადეს დიდ სასწავლო მოედანზე, ბელარუსის საზღვრიდან სულ რაღაც 10 კილომეტრში დასავლეთით. ისინი და მათი M88 ჰერკულესის ჯავშანტექნიკის აღდგენის მანქანა დაიკარგნენ სამშაბათს დილით, განაცხადა აშშ-ს არმიამ.
პასუხად, ლიეტუვის სამხედრო და პოლიციამ დაიწყეს ერთობლივი საძიებო ოპერაცია აშშ-ს სამხედროებთან ერთად. ამან საბოლოოდ გამოიწვია მანქანის პოვნა ოთხშაბათს. ის დაახლოებით 5 მეტრის წყალში იყო ჩაძირული სასწავლო მოედნის ჭაობიან ტერიტორიაზე.
სამაშველო ოპერაციაში მონაწილეობდა ასობით ადგილობრივი და უცხოელი ჯარისკაცი და სხვა სამაშველო პერსონალი, მათ შორის ინჟინრები და მყვინთავები, რათა აღმოეჩინათ მანქანა. ბუქსირების ოპერაცია დასრულდა დილის 4:30 საათზე ადგილობრივი დროით (0130 UTC) და ლიეტუვის სამხედრო პოლიცია და აშშ-ს გამომძიებლები "ამჟამად მუშაობენ ადგილზე."
"თუ მანქანის ამოღება არ მოგვცემს ყველა პასუხს, სამუშაო უნდა გაგრძელდეს", - დაწერა საკალიენემ ფეისბუქის პოსტში. მან ასევე მკაფიოდ უთხრა ჟურნალისტებს, რომ პირველი ინფორმაცია ჯარისკაცების ბედზე აშშ-ს არმიას მიეწოდება.
ლიეტუვის ურთიერთობები რუსეთთან და მის მოკავშირე ბელარუსთან გაუარესდა 2022 წელს უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის გამო.
![ლიეტუვა](https://www.dw.com/en/lithuania/t-66036518)
![ამერიკის შეერთებული შტატები](https://www.dw.com/en/united-states-of-america/t-19065189)