დაახლოებით ექვსი წლის წინ, ნატალი ბონდილმა გაიგო ექიმების შესახებ, რომლებიც ტრადიციული მედიცინის საზღვრებს სცილდებოდნენ, რეცეპტებად წერდნენ სიარულს, ველოსიპედის ტარებას ან ცურვას, ან აგზავნიდნენ თავიანთ პაციენტებს ბუნებაში.
თუმცა, როდესაც ის მონრეალის სახვითი ხელოვნების მუზეუმის დარბაზებში დადიოდა, დარწმუნებული იყო, რომ მისი კოლექცია ინუიტური ხელოვნების ან კლოდ მონეს ან კამილ პისაროს ნახატებით, ასევე შეიძლებოდა ექიმის რეცეპტი ყოფილიყო.
"მუზეუმი ასეთი განსაკუთრებული ადგილია; ეს არის გაქცევა ჩვენი სტრესული, ყოველდღიური ცხოვრებიდან", - თქვა ბონდილმა, რომელიც იმ დროს მუზეუმის გენერალური დირექტორი იყო. "და ხელოვნება არის რაღაც, რაც საინტერესოა ტვინისთვის."
მისმა გადაწყვეტილებამ გამოიწვია საპილოტე პროგრამა, რომელიც რეკლამირებული იყო, როგორც მსოფლიოში პირველი - რომელშიც მონრეალში ათასობით ექიმს მიეცა უფასო საშვი პაციენტებისთვის, რათა შეემცირებინათ ყველაფერი დეპრესიიდან და შფოთვიდან დიაბეტამდე და მაღალ წნევამდე.
რამდენიმე წლის შემდეგ, რაც პანდემიამ გაამწვავა ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემები, პრაქტიკამ აყვავება დაიწყო, ექიმები მუზეუმებში ვიზიტებს მონრეალიდან მონპელიემდე მასაჩუსეტამდე, როგორც ტრადიციული მკურნალობის დანამატს, უნიშნავდნენ.
წელს ექიმებმა შვეიცარიის ქალაქ ნეუჩატელში დაიწყეს პაციენტებისთვის პასების დარიგება მუზეუმებში ან ქალაქის ბოტანიკურ ბაღებში გასასვლელად.
ეს არის ცვლილება 2018 წლიდან, როდესაც მონრეალის მუზეუმმა გამოაცხადა იდეა, თქვა ბონდილმა. იმ დროს ზარები მოდიოდა მთელი მსოფლიოდან. "ჩვენ ნამდვილად გაკვირვებულები ვიყავით. ეს ისეთი მარტივი იდეა იყო." თუმცა, როგორც ჩანს, სხვა კულტურულ ინსტიტუტებს ენთუზიაზმი არ ჰქონდათ იდეის მიმართ. "ადამიანები ფიქრობდნენ, რომ ეს საინტერესო იდეა იყო, მაგრამ მეტი არაფერი იყო."
მონრეალში საპილოტე პროექტი, გარკვეულწილად, ბუნებრივი გაგრძელება იყო უკვე მიმდინარე ტენდენციისა, რომელიც უკვე ხდებოდა დიდ ბრიტანეთში, სადაც ზოგიერთი ექიმი იყენებდა "სოციალურ რეცეპტებს", რომლებიც ურჩევდნენ პაციენტებს მონაწილეობა მიეღოთ სპორტში ან სოციალურ აქტივობებში. "მაგრამ ეს განსხვავებულია", - თქვა მან და აღწერა მუზეუმის რეცეპტები, როგორც ნაყოფი ფორმალური შეთანხმებისა მინიმუმ ერთ მუზეუმსა და ჯანდაცვის დაწესებულებებს შორის.
კვლევამ მას შემდეგ მხარი დაუჭირა იდეას, რაც ვარაუდობს, რომ მუზეუმებში დროის გატარებამ შეიძლება შეამციროს სტრესი და მარტოობა, გააუმჯობესოს განწყობა და გააძლიეროს ფსიქიკური ჯანმრთელობა.
ბევრი ჯანდაცვის პროვაიდერისთვის, რეცეპტები არის ინსტრუმენტი იმ საკითხების გადასაჭრელად, რომელთა მოგვარებაც მათ ადრე არ შეეძლოთ, თქვა ტაშა გოლდენმა, ფლორიდის უნივერსიტეტის ხელოვნების მედიცინის ცენტრის ასოცირებულმა პროფესორმა. "მაგალითად, წარმოიდგინეთ პროვაიდერი, რომლის პაციენტი ღრმად მარტოსულია და ეს იწვევს დეპრესიას. რა არის ტიპიური პროვაიდერისთვის, რისი გაკეთება შეუძლია მარტოობის შესახებ?"
მუზეუმების ხშირად საგულდაგულოდ კურირებული სივრცეები კარგად არის აღჭურვილი ამ სიცარიელის შესავსებად, აღნიშნა მან. "კვლევა გვეუბნება, რომ უბრალოდ ამ ტიპის ესთეტიკურ გარემოში ყოფნამ შეიძლება დადებითად შეცვალოს ჩვენი გრძნობები, აზრები და ქცევა." ასევე ვიცით, რომ მუზეუმებს შეუძლიათ უზრუნველყონ სოციალური ურთიერთქმედების შესაძლებლობები, რაც ამცირებს მარტოობასა და იზოლაციას."
და შემდეგ არის გამოფენილი ნივთები - იქნება ეს ხელოვნების ინსტალაციები თუ ანტიკვარული მანქანები - რომლებიც გამოფენილია. "რა თქმა უნდა, გამოფენილი ნივთები თავისთავად - და ყურადღების გამახვილების პროცესი კონკრეტულ ნაჭრებზე ან კოლექციებზე - შეიძლება გამოიწვიოს ინტერესი, ცნობისმოყვარეობა, გაოცება, სწავლა, გონებამახვილობა, რაც შეიძლება სასარგებლო იყოს ფსიქიკური ჯანმრთელობისთვის."
მუზეუმის რეცეპტების მზარდი პოპულარობა, მისი თქმით, "ასახავს მზარდ აღიარებას, რომ ადამიანები განვითარდნენ ხელოვნებისა და ისტორიების, ისტორიებისა და კულტურების შესაქმნელად და გასაზიარებლად" და როგორ დაეხმარა ამ ევოლუციას ადამიანებს გადარჩენაში. საბოლოო ჯამში, რაც ვიზიტორებს სთავაზობენ, არის უფრო დიდი სურათის ხედვა. "ეს არის ჩვენი ცხოვრების მნიშვნელობის მინიჭების, ჩვენი ცხოვრების მოწმეების, ჩვენი ცხოვრების გაფართოებისა და განვითარების, ჩვენი ცხოვრების დამუშავებისა და გაზიარების ნაწილი."
თუმცა, გოლდენმა, რომელმაც ახლახან შეაფასა მასაჩუსეტსის საპილოტე პროგრამა, რომელიც მოიცავდა მუზეუმების დანიშვნას, თქვა, რომ ეს არ იყო ერთიანი გამოსავალი.
რამდენიმე ადამიანმა აღწერა გამოცდილება უარყოფითად; ზოგი არ ეწვია მუზეუმს იმის გამო, რომ თავს კომფორტულად ან მისასალმებლად არ გრძნობდა, ზოგი კი მუზეუმებში გაგზავნის შემდეგ, რომლებიც გამორიცხავდნენ ან უარყოფდნენ მათ ისტორიას ან კულტურას.
მათი გამოცდილება ადასტურებდა, რომ ნებისმიერი რეცეპტი უნდა იყოს ძალიან პერსონალიზებული, თქვა მან. "თქვენ არ გსურთ რეკომენდაცია გაუწიოთ ავტომობილების მუზეუმს ვინმეს, ვისაც ურჩევნია ნახატების ნახვა და თქვენ არ გსურთ მუზეუმის ვიზიტის დანიშვნა ვინმესთვის, ვისაც ურჩევნია კულტურული გამოცდილების სხვა ტიპი", - თქვა გოლდენმა.
2018 წლიდან 2020 წლამდე მონრეალის სახვითი ხელოვნების მუზეუმისთვის დაახლოებით 400 რეცეპტი გაიცა. მუზეუმმა განცხადებაში თქვა, რომ ამჟამად ავითარებს პროგრამის ახალ ვერსიას, რომელიც ფოკუსირებული იქნება ჯგუფურ აქტივობებზე და არა თვითმართვადი ტურებზე.
პანდემიის შემდგომი რყევების მითითებით, ბონდილმა, რომელიც ახლა პარიზის არაბულ სამყაროს ინსტიტუტის დირექტორია, თქვა, რომ მას მცირე ეჭვი ეპარებოდა ექიმების მიერ ამ რეცეპტების გაცემის მზარდ საჭიროებაში. "ჩვენ ვართ მომენტში, როდესაც ადამიანები განიცდიან დიდ შფოთვას", - თქვა მან. "ასე რომ, მე ვფიქრობ, რომ მუზეუმები და ხელოვნება დაგვეხმარება იმაზე მეტად, ვიდრე ოდესმე."