ირანის პრეზიდენტმა მასუდ პეზეშკიანმა საჯაროდ უარი უთხრა ვაშინგტონს პირდაპირი მოლაპარაკებებზე მისი სწრაფად გაფართოებული ბირთვული პროგრამის შესახებ, რომელიც შემოთავაზებული იყო აშშ-ს პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის წერილით თეირანში, ამ თვის დასაწყისში.
"მიუხედავად იმისა, რომ ამ პასუხში უარყოფილია ორ მხარეს შორის პირდაპირი მოლაპარაკებების შესაძლებლობა, ხაზგასმულია, რომ არაპირდაპირი მოლაპარაკებების გზა რჩება ღია", - თქვა პეზეშკიანმა 30 მარტს სატელევიზიო კომენტარებში, ტრამპის წერილის მითითებით.
მიუხედავად იმისა, რომ ირანის მაღალი რანგის ოფიციალურმა პირებმა ადრე ისაუბრეს ბირთვული მოლაპარაკებების იდეაზე შეერთებულ შტატებთან, პეზეშკიანის კომენტარები ირანის პირველი ოფიციალური უარყოფაა აშშ-ს მოლაპარაკებების მოწოდების შესახებ.
ტრამპის თეთრ სახლში დაბრუნების შემდეგ, მისი ადმინისტრაცია მუდმივად ამტკიცებდა, რომ ირანი უნდა იქნას აცილებული ბირთვული იარაღის შეძენაში და მათ ადრე გააფრთხილეს, რომ სამხედრო მოქმედება მაგიდაზეა, თუ ირანი უარყოფს ტრამპის მიდგომას.
პეზეშკიანის კომენტარები ახლა ხელს უწყობს შექმნას სცენა თეირანსა და ვაშინგტონს შორის შემდგომი დაძაბულობისთვის ქვეყნის ბირთვული პროგრამის გამო.
ირანი დიდი ხანია ამტკიცებდა, რომ მისი პროგრამა მშვიდობიანი მიზნებისთვისაა, მაგრამ ირანის ოფიციალური პირები ასევე დაიმუქრნენ იარაღით დაძაბულობაზე აშშ-სთან სანქციებისა და განახლებული დაბომბვის ფონზე ღაზას სექტორში ისრაელთან ომის შემდეგ, რომელიც ირანის მხარდაჭერილ ჰამასთან არის დაკავშირებული, რომელიც ტერორისტულ ორგანიზაციად ითვლება აშშ-სა და ევროკავშირის მიერ.
თებერვალში გაეროს ბირთვული დამკვირვებლის მოხსენებამ განაცხადა, რომ ირანმა დააჩქარა იარაღის კლასის ურანის წარმოება.
ომანის დელეგაციამ თეირანში ტრამპის წერილი მიიტანა, რომელიც აშშ-სთან ბირთვული მოლაპარაკებების შეთავაზებას მოიცავდა, მაგრამ მის მისვლამდე რამდენიმე საათით ადრე ირანის უზენაესმა ლიდერმა აიათოლა ალი ხამენეიმ უკვე უარყო ტრამპის ადმინისტრაციასთან მოლაპარაკებების პერსპექტივა.
მსგავსი კომენტარები გაკეთდა ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრის აბბას არაყის მიერ 27 მარტს, როდესაც მან განაცხადა, რომ თეირანმა ოფიციალური წერილობითი პასუხი გაუგზავნა ტრამპს ომანის მეშვეობით, რომელიც ამტკიცებდა, რომ ირანი არ გამართავს პირდაპირ მოლაპარაკებებს, სანამ ტრამპის "მაქსიმალური ზეწოლის" კამპანია ძალაშია.
"ეს ოფიციალური პასუხი მოიცავს წერილს, რომელშიც ჩვენი პოზიცია მიმდინარე სიტუაციისა და ბატონი ტრამპის წერილის შესახებ სრულად არის ახსნილი მეორე მხარისთვის", - თქვა არაყიმ.
თავის სატელევიზიო კომენტარებში პეზეშკიანმა ყველაზე პირდაპირი აღიარება გააკეთა აქამდე, რომ თეირანმა უარყო პირდაპირი მოლაპარაკებები, თუმცა მან კარი ღია დატოვა აშშ-სთან არაპირდაპირი მოლაპარაკებებისთვის და ნდობის აღდგენის მცდელობებისთვის.
"ჩვენ არ გავურბივართ მოლაპარაკებებს; სწორედ დაპირებების დარღვევამ შეგვიქმნა პრობლემები აქამდე", - თქვა პეზეშკიანმა. "მათ უნდა დაამტკიცონ, რომ მათ შეუძლიათ ნდობის დამყარება", - თქვა მან, აშშ-ს მითითებით.
ირანის ეკონომიკა წლების განმავლობაში სანქციების გამო იტანჯებოდა, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც ტრამპმა, პირველ ვადაში, შეერთებული შტატები ბირთვული შეთანხმებიდან გაიყვანა ირანთან და სანქციები აღადგინა.
თეირანი ეძებს გზებს ამ სანქციების შემსუბუქების ან მთლიანად მოხსნისთვის, მაგრამ ტრამპის წერილის საჯარო უარყოფამ შეიძლება გამოიწვიოს ახალი ზეწოლა ვაშინგტონიდან და სხვა ძალებისგან, რომლებიც შეშფოთებულნი არიან ირანის ბირთვული პროგრამით.
მეტი სანქცია შეიძლება დაწესდეს, თუ თეირანი არ მიაღწევს შეთანხმებას.
2015 წლის ბირთვული შეთანხმება ოფიციალურად იწურება 2025 წლის ოქტომბერში, გაეროს პაქტის მონაწილე ქვეყნებს მხოლოდ რამდენიმე თვე აქვთ დარჩენილი, სანამ ისინი დაკარგავენ ირანისთვის გაეროს სანქციების ხელახლა დაწესების შესაძლებლობას.