პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი 29 მარტს უკრაინის დასავლელ პარტნიორებს მოუწოდებდა "ძლიერი პასუხის"კენ, რადგან რუსეთის თავდასხმები გამწვავდა, მათ შორის საჰაერო დარტყმები ხარკოვის სამხედრო საავადმყოფოზე და ქალაქებზე დნიპრო და კრივიი რიჰი.
"ჩვენმა პარტნიორებმა მკაფიოდ უნდა გაიგონ: ეს დარტყმები არ არის მხოლოდ უკრაინის სამოქალაქო პირებზე თავდასხმა, არამედ ყველა საერთაშორისო ძალისხმევაზე - დიპლომატიაზე, რომელსაც ჩვენ ვცდილობთ ომის დასასრულებლად," - განაცხადა ზელენსკიმ თავის ღამის ვიდეო მიმართვაში.
"რუსეთი ურტყამს ყველას პოზიციას, ვისაც სურს ამ ომის დასრულება. შეუძლებელია ასობით შაჰედის იგნორირება ყოველ ღამე," მან დაამატა, ირანული წარმოების დრონების მითითებით.
"ჩვენ ველოდებით პასუხს - სერიოზულს. ჩვენ ვმუშაობთ პასუხზე. ძლიერი პასუხი სასწრაფოდ არის საჭირო - უპირველეს ყოვლისა აშშ-სგან, ევროპისგან, მსოფლიოს ყველა ადამიანისგან, ვინც ფსონს დებს დიპლომატიაზე. რუსეთმა უნდა აიძულოს მშვიდობა - მხოლოდ ზეწოლა იმუშავებს."
ზელენსკიმ დასძინა, რომ "ძალიან დიდი ხნის განმავლობაში" აშშ-ს წინადადება უპირობო ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ იყო მაგიდაზე "რუსეთის სათანადო პასუხის გარეშე". ეს ბევრს ამბობს."
ზელენსკის გამოსვლა მოჰყვა რუსეთის ძალების მიერ გამანადგურებელი დარტყმების 24-დღიან პერიოდს.
29 მარტს გვიან, უკრაინის გენერალურმა შტაბმა განაცხადა, რომ "რუსმა ტერორისტებმა დაარტყეს სამხედრო საავადმყოფოს ქალაქ ხარკოვში" უპილოტო საფრენი აპარატებით (UAV).
"შაჰედის ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატის დარტყმის შედეგად, საავადმყოფოს შენობა და ახლომდებარე საცხოვრებელი კორპუსები დაზიანდა. წინასწარი მონაცემებით, სამედიცინო ცენტრში მკურნალ სამხედრო მოსამსახურეებს შორის არის მსხვერპლი", - განაცხადა სარდლობამ.
ხარკოვის მერმა იგორ ტერეხოვმა განაცხადა, რომ მინიმუმ ორი ადამიანი დაიღუპა, მაგრამ მაშინვე არ იყო ნათელი, სად მოხდა ეს სიკვდილი.
ადრე, რეგიონული გუბერნატორის თქმით, 28 მარტს გვიან ღამით რუსეთის დრონის თავდასხმამ უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ქალაქ დნიპროზე მოკლა ოთხი ადამიანი და გააჩინა ხანძარი სასტუმროსა და რესტორნის კომპლექსში, ასევე მრავალ კერძო სახლში.
რუსულმა ძალებმა გამოიყენეს 20-ზე მეტი დრონი დნიპროზე თავდასხმაში, რომელმაც ასევე 25 ადამიანი დაჭრა. ზელენსკიმ განაცხადა, რომ დაშავებულებს შორის ორსული ქალი იყო.
სოციალურ მედიაში გამოქვეყნებულმა სურათებმა და ვიდეოებმა აჩვენა ალი და კვამლის დიდი ღრუბლები ჰაერში. სხვებმა აჩვენეს დამსხვრეული შენობები, მაღალსართულიანი საცხოვრებელი კორპუსის მძიმედ დაზიანებული ზედა სართულები და ქუჩები, რომლებიც მიმოფანტულია დამსხვრეული მინა და შენობების ნაწილებით.
29 მარტს, სულ მცირე, შვიდი ადამიანი დაშავდა კრივიი რიჰის სარაკეტო თავდასხმის შედეგად, განაცხადა უკრაინის სახელმწიფო საგანგებო სამსახურმა.
პარალელურად, რუსეთმა განაცხადა, რომ მან აღმოსავლეთ და სამხრეთ უკრაინის ორ სოფელში ორი სოფელი დაიპყრო, რადგან ის სახმელეთო შეტევებს ახორციელებდა.
მოსკოვში თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ მისმა ძალებმა სამხრეთ ზაპორიჟიის რეგიონში და დონეცკის რეგიონში სოფლები დაიპყრეს. ცნობების დაუყოვნებლივ დადასტურება ვერ მოხერხდა.
უკრაინის სამხედროებმა განაცხადეს, რომ 27 მარტს მათ მიერ განხორციელებულმა დარტყმამ რუსეთის ბრაიანსკის რეგიონში გაანადგურა სამხედრო ინფრასტრუქტურის საგუშაგო. უკრაინის საჰაერო ძალებმა დაარტყეს პოგარის სასაზღვრო საგუშაგოს სლაჩუვსკის მუნიციპალიტეტში ბრაიანსკის რეგიონში, განაცხადა გენერალურმა შტაბმა.
პარალელურად, აშშ-ს ხელმძღვანელობით გამართული მოლაპარაკებების სერიის ფონზე, რომელიც მიზნად ისახავს კიევისა და მოსკოვის შორის ხანგრძლივი ზავის დამყარებას, აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტმა JD Vance-მა 28 მარტს განაცხადა, რომ ის ხედავს "უზარმაზარ პროგრესს" ომის მშვიდობიანად დასრულებაში.
"ჩვენ დავრწმუნდით, რომ რასაც ერთი მხარე ხედავს, მას მეორე მხარე ხვდება და პირიქით... პირველად ოთხ წელიწადში, პრეზიდენტ ტრამპის ხელმძღვანელობით, ჩვენ გვაქვს შესაძლებლობა მივაღწიოთ მშვიდობიან შეთანხმებას", - განუცხადა ვანსმა ჟურნალისტებს გრენლანდიაში აშშ-ს სამხედრო ბაზაზე პიტიფიკის მონახულებისას.
ცალკე, The Washington Post-მა და სხვა მედიამ განაცხადეს, რომ ტრამპის ადმინისტრაციამ შეცვალა თავისი გადაწყვეტილება აშშ-ს ინიციატივის გაუქმების შესახებ, რომელიც ამტკიცებდა რუსეთის ომის დანაშაულებს.
ანგარიშის თანახმად, რომელიც ინფორმირებულ წყაროებს ეყრდნობა, კონფლიქტის ობსერვატორია თვალყურს ადევნებდა უკრაინის ბავშვების მასობრივ დეპორტაციას რუსეთის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე სატელიტური სურათების, ბიომეტრიული მონაცემების და სხვა ციფრული სასამართლო ინსტრუმენტების გამოყენებით, რამაც გამოიწვია მრავალი სისხლის სამართლის საქმე - მათ შორის რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის ბრალდება სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში.
პოსტმა განაცხადა, რომ დროებითი პოლიტიკის შეცვლა ობსერვატორიას მისცემს უფლებამოსილებას და დაფინანსებას ექვსი კვირის განმავლობაში, რათა დაასრულოს თავისი მონაცემების გადაცემა EUROPOL-ში, ევროპის კავშირის სამართალდამცავ სააგენტოში შემდგომი გამოძიებისთვის.