ცენტრალურ მიანმარში პარასკევს მომხდარი ძლიერი მიწისძვრის შედეგად დაღუპულთა რიცხვმა ათასს გადააჭარბა. მაშველები აგრძელებენ სასოწარკვეთილ ძიებას გადარჩენილთათვის. სამუშაოებს არტულებს კონფლიქტური ზონა.
7.7 მაგნიტუდის მიწისძვრა, ერთ-ერთი ყველაზე ძლიერია, რომელიც მიანმარს ათწლეულების განმავლობაში დაატყდა თავს, მას რამდენიმე წუთში 6.7 მაგნიტუდის შემდგომმა ბიძგმა მოჰყვა.
ზიანი ყველაზე მწვავე იყო მანდალაიში, მიანმარის მეორე ყველაზე ხალხმრავალ ქალაქში, რომელიც ეპიცენტრიდან დაახლოებით 11 მილის დაშორებით იყო.
მინიმუმ 694 ადამიანი დაიღუპა და 1670 დაშავდა მანდალაის რეგიონში, განაცხადეს სამხედრო ოფიციალურმა პირებმა შაბათს.
"მნიშვნელოვანი სტრუქტურული დაზიანება" და "მრავალსართულიანი შენობების, მათ შორის რელიგიური ადგილები დაინგრა", - განაცხადეს ორგანიზაციებმა.
მიწისძვრამ მოიცვა ცენტრალური მიანმარის მონაკვეთი, რომელიც მოიცავს ჯარის კონტროლირებად, მეამბოხეთა კონტროლირებად და სადავო ტერიტორიებს.
ეთნიკურმა მეამბოხე ჯგუფებმა და პროდემოკრატიულმა ჯგუფებმა განაცხადეს, რომ მათი შტაბ-ბინების უმეტესობა, ქვეყნის ჯუნგლებში, შეზღუდული დაზიანებით დაზარალდა.
ექვსი ადამიანის სიკვდილი ასევე დადასტურებულია ბანგკოკში, ტაილანდის დედაქალაქში, სადაც მშენებარე მაღალსართულიანი შენობა ჩამოინგრა და ათობით მუშა მოიყოლა.
კიდევ 26 დაშავდა და 47 ჯერ კიდევ დაკარგულია.
ტაილანდის ხელისუფლება იყენებს დრონებს, რომლებიც აღჭურვილია თერმული გამოსახულების ტექნოლოგიით, რათა ეძებოს გადარჩენილები და თვლის, რომ არსებობს მინიშნებები, რომ მინიმუმ 15 ადამიანი ჯერ კიდევ ცოცხალია.
მიანმარის ჯარისმეთაურმა, მინ აუნგ ჰლაინგმა, იშვიათი მოწოდება გააკეთა საერთაშორისო დახმარებისთვის, რაც ღრმა შეშფოთებაზე მიუთითებს დაზიანებასთან დაკავშირებით და საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა ექვს ყველაზე დაზარალებულ რეგიონში.
ბევრმა ჰუმანიტარულმა სააგენტომ შეამცირა პროგრამები მიანმარში, ტრამპის მიერ აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსთვის დაფინანსების შემცირების შემდეგ.
მსოფლიო სასურსათო პროგრამის ქვეყნის დირექტორმა, მაიკლ დანფორდმა, თქვა, რომ შეიძლება "დღეები და კვირები" დასჭირდეს მიანმარში დაზიანების ნამდვილი მასშტაბის დადგენას, რომელიც 2021 წლიდან კონფლიქტის გამოა მოცული.
მან თქვა: "ეს იყო უაღრესად რთული, უკიდურესად რთული საოპერაციო თეატრი კონფლიქტის დაწყებამდე. ეს კატასტროფა - და ეს ნამდვილად კატასტროფაა - უბრალოდ უფრო გაართულებს მას. უკვე მოსახლეობის მესამედს სჭირდება ჰუმანიტარული დახმარება, ეს რიცხვი აუცილებლად გაიზრდება."
მას შემდეგ, რაც 2021 წელს ძალაუფლება ხელში ჩაიგდო, ჯარმა ბრძოლა გაუწია შეიარაღებულ წინააღმდეგობას მის მმართველობასთან, რომელიც შედგება ჯგუფებისგან, მათ შორის სამოქალაქო პირებისგან, რომლებმაც იარაღი აიღეს დემოკრატიის დაბრუნებისთვის საბრძოლველად და ეთნიკური შეიარაღებული ორგანიზაციებისგან, რომლებიც დიდი ხანია იბრძვიან დამოუკიდებლობისთვის.
ჯარმა განიცადა დამამცირებელი დამარცხება ბრძოლის ველზე, BBC-ის კვლევამ შეაფასა, რომ მას აქვს სრული კონტროლი მიანმარის ტერიტორიის მხოლოდ 21%-ზე - თუმცა ის მაინც ინარჩუნებს კონტროლს დიდ ქალაქებზე, როგორიცაა მანდალაი.
ჯარს არაერთხელ წაუყენეს ბრალი ჰუმანიტარული დახმარების დაბლოკვაში იმ ადგილებში, სადაც მისი ოპონენტები აქტიურობენ.
სააგენტოებს, რომლებიც დახმარებას უწევენ, უნდა მიიღონ მოგზაურობის ავტორიზაცია სამხედროებისგან, რომლებიც წარსულში არაერთხელ დაადანაშაულეს ჰუმანიტარული დახმარების დაბლოკვაში.
ეს იყო ყველაზე დიდი მიწისძვრა, რომელიც მიანმარს საუკუნეზე მეტი ხნის განმავლობაში დაატყდა თავს, აშშ-ს გეოლოგების თქმით და ბიძგები საკმარისად ძლიერი იყო, რომ სერიოზულად დაეზიანებინა შენობები ბანგკოკში, ეპიცენტრიდან ასობით მილის დაშორებით.
ბანგკოკის ქალაქის ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ 100-ზე მეტი ინჟინერი შეამოწმებს ქალაქის შენობებს მას შემდეგ, რაც მან მიიღო 2000-ზე მეტი შეტყობინება დაზიანების შესახებ.
მიუხედავად იმისა, რომ არ ყოფილა ფართო განადგურება, რხევამ მოიტანა დრამატული სურათები სახურავის აუზების შესახებ, რომლებიც გადმოღვრიდნენ თავიანთ შიგთავსს ქალაქის მრავალი ცათამბჯენის გვერდით.
საავადმყოფოები, სასტუმროები, ოფისები და მაღალსართულიანი ბინები ევაკუირებული იყო.
ერთმა ქალმა ბავშვი გარეთ გააჩინა მას შემდეგ, რაც საავადმყოფოდან შენობაზე გადაიყვანეს, ხოლო ქირურგმა ასევე განაგრძო პაციენტზე ოპერაცია ევაკუაციის შემდეგ, განუცხადა AFP-ს სპიკერმა.
მაგრამ ყველაზე უარესი ზიანი მიანმარში იყო, სადაც სამხედრო გადატრიალებით გამოწვეული ოთხწლიანი სამოქალაქო ომი ჯანდაცვის სერვისებს უკიდურესად დაძაბულად ტოვებს.
სამაშველო ჯგუფები გაგზავნეს ჩინეთიდან და რუსეთიდან, მიანმარის იზოლირებული ჯართან ორი მოკავშირედან.
ჩინეთის პროვინცია იუნანის 37-კაციანმა ჯგუფმა მიაღწია იანგონს შაბათს დილით მიწისძვრის დეტექტორებით, დრონებით და სხვა მარაგით, იტყობინება ოფიციალური Xinhua საინფორმაციო სააგენტო.
რუსეთის საგანგებო სიტუაციების სამინისტრომ გაგზავნა ორი თვითმფრინავი, რომელშიც 120 მაშველი და მარაგი იყო, იტყობინება რუსული სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო ტასი.
ინდოეთმა გაგზავნა საძიებო და სამაშველო ჯგუფი და სამედიცინო ჯგუფი, ასევე მარაგი, ხოლო მალაიზიის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ ქვეყანა კვირას 50 ადამიანს გაგზავნის.
გაერომ გამოყო 5 მილიონი დოლარი (3,9 მილიონი ფუნტი) დახმარების ძალისხმევის დასაწყებად.
პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა პარასკევს განაცხადა, რომ აშშ აპირებს დაეხმაროს რეაგირებაში.
ინდოეთმა, საფრანგეთმა და ევროკავშირმა შესთავაზეს დახმარება, ხოლო WHO-მ განაცხადა, რომ ის მობილიზდება ტრავმული ტრავმის მარაგის მოსამზადებლად.
ჩინეთის პრეზიდენტმა, სი ჯინპინგმა, ესაუბრა მინ აუნგ ჰლაინგს, განაცხადა ჩინეთის საელჩომ, ხოლო სახელმწიფო მედიამ იტყობინება, რომ მან "ღრმა მწუხარება" გამოხატა განადგურების გამო და თქვა, რომ ჩინეთი "მზად არის მიანმარს მიაწოდოს საჭირო დახმარება დაზარალებული ტერიტორიების დასახმარებლად".
სამხედრო რეჟიმმა მოუწოდა სისხლის დონორებს, რადგან საჯარო საავადმყოფოები საგაინგისა და მანდალაის რეგიონებში პაციენტებით გადაიტვირთნენ.
სოციალურ მედიაში გამოქვეყნებულმა სურათებმა აჩვენა განადგურების სცენები, მათ შორის ჩამონგრეული შენობები და მოხალისეები, რომლებიც ნანგრევებში ჩარჩენილთა გადარჩენას ცდილობდნენ.
"მანდალაის მთელი ქალაქი დაზარალდა მიწისძვრით", - თქვა მოწმემ, რომელმაც უარი თქვა სახელის დასახელებაზე.
"სამაშველო ჯგუფები და საავადმყოფოები ახლა გადატვირთულია. ჩვენ ვმართავთ იმ რესურსებს, რაც გვაქვს სამეზობლოში", - თქვეს მათ.
Agence France-Presse, Associated Press და Reuters-მა წვლილი შეიტანეს ამ მოხსენებაში.