რას ნიშნავს, რომ საქართველოზე აშშ-ის სენატის საგარეო კომიტეტში MEGOBARI აქტის პროექტი დაამტკიცეს
2024 წლის მაისში აშშ-ის სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტმა ერთხმად დაამტკიცა ორპარტიული კანონპროექტი სახელწოდებით MEGOBARI აქტი (Mobilizing and Enhancing Georgia’s Options for Building Accountability, Resilience, and Independence Act). ეს ინიციატივა პირდაპირ ეხება საქართველოს ევროატლანტიკურ მომავალს, დემოკრატიულ განვითარებას და იმ პირებს, რომლებიც დასავლურ კურსს აფერხებენ.
MEGOBARI – მხარდაჭერა ხალხს და გზავნილი ხელისუფლებას
როგორც JAM News იუწყება, MEGOBARI აქტი გამოხატავს აშშ-ის მხარდაჭერას ქართველი ხალხისმისწრაფებებისადმი დემოკრატიული, ევროპული მომავლისკენ და, ამავდროულად, მკაფიოდ აფიქსირებს შეშფოთებას მმართველი გუნდის მიერ განხორციელებულ ანტიდასავლურ ქმედებებზე.
კანონპროექტში აღნიშნულია, რომ საქართველოს ხელისუფლება სულ უფრო მტრულად განეწყო დამოუკიდებელი სამოქალაქო საზოგადოების, თავისუფალი მედიისა და დასავლელი პარტნიორების მიმართ, მაშინ როცა უფრო მჭიდრო ურთიერთობებს ამყარებს რუსეთთან, ჩინეთთან და სხვა ავტორიტარულ რეჟიმებთან.
ძირითადი დებულებები: დემოკრატიის დაცვა და სანქციები
სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის ოფიციალური განცხადების მიხედვით, MEGOBARI აქტით:
სენატორმა ჯინ შაჰინმა აღნიშნა:
სენატორმა კრის კუნსმა დაამატა:
პოლიტიკური რეაქცია საქართველოში – მხარდაჭერა თუ საფრთხე?
,,ქართული ოცნების" წარმომადგენლები MEGOBARI აქტის მიმართ კრიტიკულად არიან განწყობილი.  ლევან მახაშვილმა, განაცხადა, რომ ეს დოკუმენტი არის "მტრული აქტის" ტოლფასი და ემსახურება საქართველოს გეოპოლიტიკური დაპირისპირების ზონად ქცევას.