დიდმა მიწისძვრამ ცენტრალურ მიანმარს დაარტყა.
7.7 მაგნიტუდის მიწისძვრა იგრძნობოდა სხვაგანაც, მათ შორის ტაილანდსა და სამხრეთ-დასავლეთ ჩინეთში.
ასობით ადამიანი ითვლება დაღუპულად, თუმცა ზუსტი ინფორმაციის მიღება რთულია.
აი, რა ვიცით ჯერჯერობით.
მიწისძვრის ეპიცენტრი მდებარეობდა მიანმარის ქალაქ საგაინგის ჩრდილო-დასავლეთით 16 კილომეტრში, დაახლოებით 10 კილომეტრის სიღრმეზე, განაცხადა აშშ-ს გეოლოგიურმა სამსახურმა (USGS).
ეს არის ქალაქ მანდალაის მახლობლად, მიანმარის სიდიდით მეორე ქალაქში, დაახლოებით 1,5 მილიონი ადამიანით და დედაქალაქიდან ნაი პიტოუდან ჩრდილოეთით დაახლოებით 100 კილომეტრში.
მიანმარში არის ცნობები იმის შესახებ, რომ გზები იკეცება დედაქალაქში, ასევე შენობების დაზიანება მთელ ქვეყანაში.
ძლიერი ბიძგები ასევე იგრძნობოდა სხვაგან, მათ შორის ტაილანდსა და სამხრეთ-დასავლეთ ჩინეთში.
სამშენებლო სამუშაოების 81 მუშა დაკარგულია მას შემდეგ, რაც დაუსრულებელი ცათამბჯენი ჩამოინგრა ეპიცენტრიდან ასობით მილის დაშორებით, ტაილანდის დედაქალაქ ბანგკოკში.
ვიდეომ ასევე აჩვენა სახურავის აუზი ბანგკოკში, რომელიც გადმოდიოდა რხევადი შენობის გვერდებზე.
შესაძლოა გარკვეული დრო დასჭირდეს ოფიციალური მსხვერპლის რაოდენობის დადგენას, მაგრამ სამაშველო გუნდის წევრმა, რომელიც დაფუძნებულია მანდალაიში, განუცხადა BBC-ს, რომ დაღუპულთა რიცხვი იქ "მინიმუმ ასობით არის".
"ეს არის ყველაფერი, რისი თქმაც ახლა შეგვიძლია, რადგან სამაშველო სამუშაოები გრძელდება", - დაამატეს მათ.
მიანმარში ინფორმაციის მიღება რთულია.
მიანმარს 2021 წლის გადატრიალების შემდეგ სამხედრო ხუნტა მართავს, რაც ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას ართულებს.
სახელმწიფო აკონტროლებს თითქმის ყველა ადგილობრივ რადიოს, ტელევიზიას, ბეჭდურ და ონლაინ მედიას. ასევე შეზღუდულია ინტერნეტის გამოყენება.
მობილური ხაზები დაზარალებულ რაიონებში მიწისძვრის შემდეგ წყვეტილი იყო, მაგრამ ათობით ათასი ადამიანი ცხოვრობს ელექტროენერგიის გარეშე, რაც ართულებს BBC-ს ინდივიდებთან კომუნიკაციას ადგილზე.
უცხოელი ჟურნალისტები ასევე იშვიათად არიან ოფიციალურად დაშვებული პრესის თავისუფლების ნაკლებობის გამო.
დედამიწის ქერქი შედგება ცალკეული ნაწილებისგან, რომელსაც ეწოდება ფირფიტები, რომლებიც ერთმანეთს ეხებიან.
ეს ფირფიტები ხშირად ცდილობენ გადაადგილებას, მაგრამ ხელს უშლიან მეზობელით ხახუნის ხახუნით.
მაგრამ ზოგჯერ წნევა იზრდება მანამ, სანამ ერთი ფირფიტა მოულოდნელად არ გადაიწევს, რაც იწვევს ზედაპირის მოძრაობას.
ისინი იზომება სკალაზე, რომელსაც ეწოდება მომენტის მაგნიტუდის სკალა (Mw). ეს შეცვალა უფრო ცნობილმა რიხტერის სკალამ, რომელიც ახლა ითვლება მოძველებულად და ნაკლებად ზუსტად.
მიწისძვრისთვის მიკუთვნებული რიცხვი წარმოადგენს მანძილის კომბინაციას, რომელიც გადაადგილდა რღვევის ხაზმა და ძალამ, რომელმაც ის გადაადგილა.
2.5 ან ნაკლები მაგნიტუდის მიწისძვრა ჩვეულებრივ არ იგრძნობა, მაგრამ შეიძლება გამოვლინდეს ინსტრუმენტებით. ხუთამდე მიწისძვრა იგრძნობა და იწვევს უმნიშვნელო დაზიანებას. მიანმარის მიწისძვრა 7.7 კლასიფიცირებულია როგორც მთავარი და ჩვეულებრივ იწვევს სერიოზულ დაზიანებას, როგორც ეს მოხდა ამ შემთხვევაში.
8.0-ზე მეტი იწვევს კატასტროფულ დაზიანებას და შეუძლია მთლიანად გაანადგუროს თემები მის ცენტრში.
ეს მიწისძვრა და მისი შემდგომი ბიძგები შედარებით ზედაპირული იყო - დაახლოებით 10 კილომეტრის სიღრმეზე.
ეს ნიშნავს, რომ ზედაპირზე ზემოქმედება, სავარაუდოდ, უფრო დამანგრეველი იყო, ვიდრე უფრო ღრმა მიწისძვრა, შენობები უფრო ძლიერად შეირყა და უფრო სავარაუდოა, რომ ჩამოინგრა.
2004 წლის 26 დეკემბერს, ერთ-ერთი უდიდესი მიწისძვრა, რომელიც ოდესმე დაფიქსირებულა, ინდონეზიაში სანაპიროსთან მოხდა, რამაც გამოიწვია ცუნამი, რომელმაც გაანადგურა მთელი თემები ინდოეთის ოკეანის გარშემო.
9.1 მაგნიტუდის მიწისძვრამ დაახლოებით 228 000 ადამიანი იმსხვერპლა.
ყველაზე დიდი მიწისძვრა, რომელიც ოდესმე დაფიქსირებულა, იყო 9.5 და დაფიქსირდა ჩილეში 1960 წელს.