ლიეტუვის პრეზიდენტი არ კარგავს იმედს რომ დაკარგული 4 ამერიკელი ჯარისკაცი ცოცხალია
Radio Free Europe/Radio Liberty4 დღის წინ
ლიეტუვის პრეზიდენტმა გიტანას ნაუსედამ თქვა, რომ მას ჯერ კიდევ "სასწაულის იმედი აქვს", რადგან სამაშველო ეკიპაჟები აგრძელებენ ჩაძირული სამხედრო მანქანის ძებნას, რომელსაც ოთხი დაკარგული ამერიკელი ჯარისკაცი გადაჰყავდა.
ნაუსედამ ჟურნალისტებს განუცხადა მას შემდეგ, რაც ის 28 მარტს მივიდა Pabrade-ის სამხედრო სასწავლო მოედანზე, ლიეტუვის ბელარუსის საზღვართან, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ბევრი სკეპტიკოსი "ალბათ იტყვის, რომ ამ გარემოებებში იმედი არ არის, მე მაინც მინდა დავიჯერო."
"მე მაინც სასწაულს ველოდები," დასძინა მან.
სამაშველო ოპერაციები 25 მარტის დილიდან მიმდინარეობს, როდესაც ოთხი ამერიკელი ჯარისკაცი M88 Hercules ჯავშანტექნიკის აღდგენის დროს მანქანით გაუჩინარდა.
მათი მანქანა იპოვეს ჭაობში, სავარჯიშო მოედანზე, რამაც გამოიწვია მასიური სამაშველო ოპერაცია, რომელშიც ასობით ლიეტუველი და ამერიკელი პერსონალი და ათობით მანქანა მონაწილეობდა.
მედიას ამჟამად არ აქვს წვდომა დამატებით წყაროზე.
ლიეტუვის თავდაცვის მინისტრმა დავილე საკალეინმა თქვა, რომ სამაშველო ოპერაციამ შეძლო "ორიდან სამ მეტრამდე შლამის ამოღება", მაგრამ მანქანა ჯერ კიდევ არ ჩანდა დაბურული წყლის გამო.
"ჯერ კიდევ არ არის საკმარისი და წყალი მიედინება შემთხვევის ადგილზე ახლომდებარე ტბიდან", მან უთხრა LRT რადიოს დღის დასაწყისში. მან ადრე თქვა, რომ მანქანა იყო წყალში და ტალახში "5 მეტრზე მეტი ქვემოთ."
საკალეინმა თქვა, რომ ოთხი ჯარისკაცის ბედი ჯერ კიდევ უნდა დადგინდეს და გამომძიებლებმა არ გამორიცხეს შესაძლებლობა, რომ ისინი მანქანაში არ იყვნენ, არამედ სხვაგან.
27 მარტს აშშ-ს ელჩი ლიეტუვაში კარა ს. მაკდონალდი ეწვია საძიებო ოპერაციის ადგილს და პირობა დადო, რომ აშშ-ს ხელისუფლება "არ დაისვენებს, სანამ მათ ვიპოვით."
მაკდონალდის ვიზიტის შემდეგ და აშშ-ს მყვინთავთა გუნდის ჩამოსვლის შემდეგ სავარჯიშო მოედანზე, საკალენმა თქვა, რომ ლიეტუველები "გულგატეხილია" და "უყურებენ სამაშველო ოპერაციის ყოველ წამს."
"ისევე, როგორც ამერიკა არ ტოვებს საკუთარ ხალხს, ჩვენც ლიეტუვაში არ ვტოვებთ საკუთარ ხალხს, და ჩვენ ამ ამერიკელ ჯარისკაცებს ჩვენიანად მივიჩნევთ", მან განუცხადა Fox News 28 მარტს.
ლიეტუვა, ნატოსა და ევროკავშირის წევრი, მასპინძლობს 1000-ზე მეტ აშშ-ს ჯარისკაცს, რომლებიც განლაგებულია ბალტიისპირეთის ქვეყანაში როტაციული წესით.
აშშ-ს არმიის წარმომადგებლობამ ევროპასა და აფრიკაში განაცხადა , რომ ოთხი ჯარისკაცი "ატარებდა დაგეგმილ ტაქტიკურ წვრთნებს", როდესაც ისინი 25 მარტს გაუჩინარდნენ.
სამაშველო ოპერაციის პირველ საათებში რამდენიმე ურთიერთსაწინააღმდეგო ცნობა გაჩნდა, მათ შორის ნატოს გენერალური მდივნის მარკ რუტეს კომენტარები, რომ ოთხი ამერიკელი ჯარისკაცი გარდაცვლილი იყო.
მოგვიანებით ნატოს სპიკერმა უარყო ეს კომენტარები.