ოთხი ადამიანი დაიღუპა და კიდევ 19 დაშავდა რუსეთის მხრიდან დრონიებით მასიური თავდასხმის შედეგად უკრაინის ცენტრალურ ქალაქ დნიპროზე
BBC3 დღის წინ
ოთხი ადამიანი დაიღუპა და კიდევ 19 დაშავდა რუსეთის მხრიდან დრონიებით მასიური თავდასხმის შედეგად უკრაინის ცენტრალურ ქალაქ დნიპროზე, განაცხადა რეგიონულმა ხელმძღვანელმა.
სერჰი ლისაკმა თქვა, რომ თავდასხმის შედეგად, რომელიც პარასკევს გვიან მოხდა, რესტორანი და რამდენიმე საცხოვრებელი შენობა იწვოდა.
მისი თქმით, "მტერმა გაგზავნა 20-ზე მეტი დრონი" ქალაქზე და რომ "მათი უმეტესობა ჩამოაგდეს".
მოგვიანებით გამოჩნდა სურათები და ვიდეოები, სადაც მეხანძრეები ებრძოდნენ დიდ ხანძრებს, რომლებიც ანადგურებდნენ დაზიანებულ შენობებს, დამსხვრეულ მინასა და სხვა ნამსხვრევებს, რომლებიც მიმოფანტული იყო ქალაქის ქუჩებში.
ღამით, საჰაერო სირენები ისმოდა უკრაინის რამდენიმე სხვა რეგიონში, მათ შორის დედაქალაქში, კიევი. მაშინვე არ იყო ნათელი, იყო თუ არა მსხვერპლი.
რუსულმა სამხედროებმა ამ საკითხზე კომენტარი არ გააკეთეს.
პარასკევს გვიან, თავის ვიდეო მიმართვაში, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ კვლავ დაადანაშაულა რუსეთი უკრაინის ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის მიზანში ამოღებაში - აშშ-ში მიმდინარე მოლაპარაკებებში მიღწეული დროებითი მორატორიუმის დარღვევით.
მოსკოვმა ასევე არაერთხელ დაადანაშაულა უკრაინა რუსეთის ენერგეტიკული სექტორის დაბომბვაში.
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ამ კვირის დასაწყისში შესთავაზა, რომ უკრაინა დროებით გაეროს კონტროლის ქვეშ უნდა იყოს, რათა აერჩია ის, რასაც მან უწოდა "კომპეტენტური" მთავრობა.
ეს განიხილებოდა, როგორც კრემლის კიდევ ერთი მცდელობა, დაუპირისპირდეს კიევის მთავრობის ლეგიტიმურობას - ნაბიჯი, რომელიც ფართოდ გააკრიტიკეს უკრაინის მოკავშირეებმა.
უკრაინამ პუტინს ბრალი დასდო "გიჟური" იდეების შეთავაზებაში, რათა ხელი შეეშალა შემდგომი ნაბიჯის გადადგმაში ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმებისკენ, რომელსაც აშშ-ს პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი უჭერდა მხარს.
სამშაბათს, ვაშინგტონმა განაცხადა, რომ მხარეებმა მიაღწიეს შეზღუდულ ზავს შავ ზღვაში.
მაგრამ შემდეგ რუსეთმა წამოაყენა პირობების სია, მათ შორის ზოგიერთი დასავლური სანქციის მოხსნა, რამაც გამოიწვია შეშფოთება, რომ მოსკოვი ცდილობდა ცეცხლის შეწყვეტისკენ მიმართული ნებისმიერი ნაბიჯის შეფერხებას.
პარასკევს, საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა განაცხადა, რომ საფრანგეთი და დიდი ბრიტანეთი აყენებდნენ გეგმებს "დამშვიდების ძალებისთვის" უკრაინაში.
ეს წინადადება განიხილებოდა პარიზში "ნებისმიერი კოალიციის" სამიტზე, რომელშიც შედიოდა უკრაინის 30-ზე მეტი მოკავშირე ქვეყანა.
რუსეთმა არაერთხელ გააფრთხილა, რომ უკრაინის ტერიტორიაზე ნებისმიერი ევროპული ჯარების განლაგება მიუღებელია და კრემლისთვის ასეთი ძალები ლეგიტიმურ სამიზნედ აღიქმება.
რუსეთმა 2022 წლის თებერვალში დაიწყო სრულმასშტაბიანი შეჭრა უკრაინაში და ამჟამად მოსკოვი აკონტროლებს უკრაინის ტერიტორიის დაახლოებით 20%-ს.