ვლადიმერ პუტინმა შესთავაზა, რომ უკრაინა დროებით გაეროს კონტროლის ქვეშ უნდა იყოს მოთავსებული, რათა ის, რასაც მან უწოდა "კომპეტენტური" მთავრობა აერჩია.
ეს არის რუსეთის პრეზიდენტის უახლესი მცდელობა, დაუპირისპირდეს კიევის მთავრობის ლეგიტიმურობას.
უკრაინამ პუტინს ბრალი დასდო "გიჟური" იდეების შეთავაზებაში, რათა შეაჩეროს შემდგომი მოძრაობა სამშვიდობო შეთანხმებისკენ - რომელსაც აშშ-ს პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი უჭერს მხარს.
თეთრმა სახლმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინის მმართველობა გადაწყდება მისი კონსტიტუციითა და ხალხით.
პუტინის შენიშვნები მოდის მას შემდეგ, რაც აშშ ცდილობს ხელი შეუწყოს ცეცხლის შეწყვეტას უკრაინასთან სრულმასშტაბიან ომში, რომელიც ახლა მეოთხე წელია გრძელდება.
სამშაბათს თეთრმა სახლმა განაცხადა, რომ ორმა მხარემ მიაღწია შეზღუდულ ზავს შავ ზღვაში.
მაგრამ შემდეგ რუსეთმა წამოაყენა პირობების სია, მათ შორის ზოგიერთი დასავლური სანქციის მოხსნის შესახებ, რამაც გამოიწვია შეშფოთება, რომ მოსკოვი ცდილობდა ცეცხლის შეწყვეტის ნებისმიერი ნაბიჯის შეფერხებას.
ჩრდილოეთის რუსულ ქალაქ მურმანსკში ბირთვული წყალქვეშა ნავის ეკიპაჟთან საუბრისას პუტინმა თქვა, რომ გაეროს ეგიდით დროებითი ადმინისტრაცია შეიძლება განიხილებოდეს "აშშ-სთან, ევროპულ ქვეყნებთან და რა თქმა უნდა ჩვენს პარტნიორებთან და მეგობრებთან ერთად".
"ეს იმისთვის იქნება, რომ ჩატარდეს დემოკრატიული არჩევნები, მოიყვანოს ხელისუფლებაში უნარიანი მთავრობა, რომელსაც ხალხი ენდობა და შემდეგ დაიწყოს მასთან სამშვიდობო შეთანხმებაზე მოლაპარაკებები და ხელი მოაწეროს ლეგიტიმურ დოკუმენტებს", - დასძინა მან.
მოსკოვი ამბობს, რომ უკრაინის ამჟამინდელი ხელისუფლება არალეგიტიმურია, რადგან პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი დარჩა ხელისუფლებაში მისი ვადის ამოწურვის შემდეგ და, შესაბამისად, არ არის მოქმედი მოლაპარაკებების პარტნიორი.
მაგრამ ზელენსკი დარჩა ხელისუფლებაში, რადგან არჩევნები გადაიდო, იურიდიულად საომარი მდგომარეობის და პრაქტიკულად ომის ქაოსის გამო.
თითქმის შეუძლებელი იქნებოდა მოქმედი არჩევნების ჩატარება, თუ უკრაინის მოქალაქეების ხუთ მილიონზე მეტი საზღვარგარეთ იყო განდევნილი და ასობით ათასი სახლიდან შორს იბრძოდა ფრონტის ხაზზე.
არჩევნების მოწოდებით, პუტინი ცდილობს ეჭვქვეშ დააყენოს, არის თუ არა პრეზიდენტი ზელენსკი ლეგიტიმური მოსაუბრე ნებისმიერ სამშვიდობო მოლაპარაკებებში. თეთრმა სახლმა უკვე გაიმეორა ეს ნარატივი.
და თუ პუტინი წარმატებას მიაღწევდა არჩევნების იძულებაში, მას შეიძლება იმედი ჰქონდეს, რომ ეს გაყოფს და გადაიტანს უკრაინას, სანამ ის ბრძოლის ველზე მოგებას მოიპოვებდა.
პუტინმა თქვა, რომ ეს წინადადება მხოლოდ ერთ-ერთი იყო მრავალი ვარიანტიდან, მაგრამ მიუთითა, რომ არსებობდა საერთაშორისო პრეცედენტები გაეროს კონტროლისთვის, როგორიცაა აღმოსავლეთ ტიმორი და ყოფილი იუგოსლავიის ნაწილები.
ზელენსკის უფროსმა მრჩეველმა ანდრიი იერმაკმა უპასუხა პუტინის კომენტარებს და თქვა, რომ რუსეთი ცდილობდა შეეჩერებინა სამშვიდობო მოძრაობები და აირჩია ომის გაგრძელება.
პარალელურად, აშშ-ს ეროვნული უსაფრთხოების სპიკერმა განუცხადა საინფორმაციო სააგენტო Reuters-ს, რომ მმართველობა უკრაინაში განისაზღვრება კონსტიტუციითა და ხალხით.
ამავე შეხვედრაზე რუსეთის ლიდერმა განაცხადა, რომ მოსკოვს ჰქონდა "სტრატეგიული ინიციატივა" ფრონტის გასწვრივ ომში და "არსებობს მიზეზები ვიფიქროთ, რომ ჩვენ შეგვიძლია დავასრულოთ" უკრაინის ძალები.
მიუხედავად იმისა, რომ ბრძოლის დროს პროგრესის ხშირი დეკლარაციები გაკეთდა, რუსეთმა მხოლოდ ძალიან ნელა და შეზღუდულად მოიპოვა ტერიტორია აღმოსავლეთ უკრაინაში.
პუტინის შენიშვნები მოჰყვა ხუთშაბათს ზელენსკისა და ევროპელ მოკავშირეებს შორის შეხვედრას პარიზში, საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა განაცხადა, რომ საფრანგეთი და დიდი ბრიტანეთი უკრაინის "დამშვიდების ძალების" გეგმებს აყენებდნენ.
რუსეთმა მეზობელს სრულმასშტაბიანი შემოჭრა 2022 წლის თებერვალში დაუწყო.