ინფრასტრუქტურული ჩავარდნები, გამჭვირვალობის ნაკლებობა, ბუნებრივი კატაკლიზმები და საერთაშორისო თანამშრომლობა რეგიონულ განათლებაში – ეს ის თემებია, რომლებიც არ უნდა გამოგვრჩეს.
🔹 TV25 – დაკარგული ველოგაჩერებები ბათუმის ბულვარშიბათუმის ბულვარში ველოგაჩერებების ნაწილი გაუჩინარდა, ნაწილი კი მოუვლელ მდგომარეობაშია. ინფრასტრუქტურა ბათუმის ავტოტრანსპორტის ბალანსზეა, თუმცა საზოგადოებისთვის ჯერ კიდევ ბუნდოვანია – ვინ და რატომ ჩამოშალა ველოგაჩერებები და დაიბრუნებს თუ არა ქალაქი ეს საჭირო ობიექტები.
🔹 აჭარა თაიმსი – გაქცეული პაციენტი ქობულეთშიქობულეთში კლინიკიდან პაციენტი გაიპარა. გავრცელებული ინფორმაციით, მან შენობა კათეტერით დატოვა. ადგილზე პოლიციაა მობილიზებული და შემთხვევის დეტალებს სწავლობს. ამ ეტაპზე უცნობია, რა მდგომარეობაშია პაციენტი და სად იმყოფება იგი.
🔹 ODISHI TV – საერთაშორისო აკადემიური თანამშრომლობა და ტრაგიკული შემთხვევაზუგდიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტი პენსილვანიის უნივერსიტეტთან აკადემიურ პარტნიორობას ავითარებს. ვიზიტის ფარგლებში განხილული იყო ერთობლივი კვლევები და პროგრამები. ამავე დროს, დარჩელში მომხდარი ავტოსაგზაო შემთხვევის შედეგად დაშავებული ახალგაზრდა, მურმან კალანდია, სამწუხაროდ გარდაიცვალა.
🔹 Guria TV – მიწისძვრები და ზვავის ტრაგედია27 მარტს ტყიბულში ორი მიწისძვრა დაფიქსირდა (2.9 და 3 მაგნიტუდა), რაც მოსახლეობაში მცირე შფოთვა გამოიწვია.ზვავი მესტიაში – უშგულში, ესპანელი ტურისტი ზვავში მოყვა და გარდაიცვალა. მსგავსი შემთხვევები მიგვანიშნებს მყინვარებთან ტურისტული უსაფრთხოების გადახედვის საჭიროებაზე.
🔹 მეცხრე არხი – ფუტკრის ოჯახების კოლაფსი და არაეფექტური პოლიტიკადასავლეთ საქართველოში ფუტკრის ოჯახებს ტროპილელაფსოზის ინფექცია ანადგურებს. მეფუტკრეები შიშობენ, რომ თაფლის მოსავალი მკვეთრად შემცირდება, რაც ფასების ზრდას გამოიწვევს. სახელმწიფოს რეაგირება დაგვიანებულია, რაც შესაძლოა ქვეყნის საფუტკრე მეურნეობაზე სერიოზულად აისახოს.მაღალმთიანი შეღავათების აუდიტი – აუდიტის ანგარიშით, ვერ იზომება, რეალურად როგორ უწყობს ხელს საგადასახადო შეღავათები მაღალმთიან რეგიონებში ბიზნესის განვითარებას – მონიტორინგისა და ინდიკატორების ნაკლებობა პრობლემას ართულებს.
🔹 TOK TV – დახურული კარები მერის მრჩეველთა საბჭოსთვისახალციხეში მერის სამოქალაქო მრჩეველთა საბჭოს სხდომები დახურულ კარს მიღმა იმართება – ჟურნალისტებს შენობაში არ უშვებენ. მერი ამ გადაწყვეტილებას განმარტებას არ აძლევს, რაც ჟურნალისტური საქმიანობის თავისუფლებაზე უარყოფით გავლენას ახდენს.ადვოკატირების წარმატებული მაგალითები – სამცხე-ჯავახეთსა და ქვემო ქართლში ევროკავშირის დაფინანსებით 18 ადვოკატირების პროექტი განხორციელდა. ადგილობრივმა აქტივისტებმა ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება და მუნიციპალური სერვისების მიღწევა შეძლეს.
🔹 Gurjaani TV – წარმატებული სპორტსმენებიგურჯაანელი ძალოსნები ევროპის ჩემპიონატზე იასპარეზებენ. რეგიონის სპორტსმენი ახალგაზრდებისთვის საერთაშორისო ასპარეზზე გასვლა მნიშვნელოვანი წარმატებაა.
🔹 TV Argo – ქრონიკა ზესტაფონიდანზესტაფონში 13 ათასად დაყენებული ოთხმხრივი საათი ოთხ სხვადასხვა დროს აჩვენებს – ტექნიკური ხარვეზი, რომელიც საზოგადოებაში სკეპტიკურ დამოკიდებულებას იწვევს.ასევე, საცხოვრებელი სახლის ხანძარი და მატარებლის მოძრაობის აღდგენა ქუთაისი-საჩხერე-ქუთაისის მიმართულებით ადგილობრივი ცხოვრების დინამიკას წარმოაჩენს.
📌 რეგიონული მედიები კვლავ რჩებიან ადგილობრივი ინფორმაციის სანდო და ძლიერი წყაროებად. მათ მიერ გაშუქებული თემები ხშირად შეუმჩნეველი რჩება, თუმცა სწორედ აქედან იწყება მოქალაქეთა რეალური პრობლემების გაგება და საზოგადოებრივი პროცესების მართვა