ხელოვნური ინტელექტი ამინდის პროგნოზს უფრო ზუსტს და ოპერატიულს ხდის
მარტოხელა მკვლევარი დესკტოპ კომპიუტერით შეძლებს ამინდის ზუსტი პროგნოზების მიწოდებას ახალი ხელოვნური ინტელექტის ამინდის პროგნოზირების მიდგომის გამოყენებით, რომელიც ათობითჯერ უფრო სწრაფია და იყენებს ათასობითჯერ ნაკლებ გამოთვლით ძალას, ვიდრე ჩვეულებრივი სისტემები.
ამინდის პროგნოზები ამჟამად გენერირდება რთული ეტაპების რთული კომპლექტით, რომელთაგან თითოეულს რამდენიმე საათი სჭირდება გაშვებას სპეციალიზებულ სუპერკომპიუტერებზე, რაც მოითხოვს ექსპერტების დიდ გუნდებს მათ შემუშავებას, შენარჩუნებას და დანერგვას.
Aardvark Weather უზრუნველყოფს გეგმას მთელი პროცესის ჩასანაცვლებლად ხელოვნური ინტელექტის მომზადებით ამინდის სადგურების, თანამგზავრების, ამინდის ბუშტების, გემებისა და თვითმფრინავების ნედლი მონაცემების გამოყენებით მთელი მსოფლიოდან, რათა მას პროგნოზირების საშუალება მისცეს.
ეს გვთავაზობს უზარმაზარ გაუმჯობესებას პროგნოზის სიჩქარეში, სიზუსტესა და ღირებულებაში, ნათქვამია ხუთშაბათს Nature-ში გამოქვეყნებულ კვლევაში კემბრიჯის უნივერსიტეტის, ალან ტურინგის ინსტიტუტის, Microsoft Research-ისა და ევროპის საშუალოვადიანი ამინდის პროგნოზების ცენტრის (ECMWF) მიერ.
რიჩარდ ტერნერმა, კემბრიჯის უნივერსიტეტის მანქანათმცოდნეობის პროფესორმა, თქვა, რომ მიდგომა შეიძლება გამოყენებულ იქნას სწრაფი, მორგებული პროგნოზების უზრუნველსაყოფად კონკრეტული ინდუსტრიებისთვის ან მდებარეობებისთვის, მაგალითად, აფრიკის სოფლის მეურნეობისთვის ტემპერატურის პროგნოზირებისთვის ან ევროპაში განახლებადი ენერგიის კომპანიისთვის ქარის სიჩქარისთვის.
ეს ეწინააღმდეგება ამინდის პროგნოზირების ტრადიციულ სისტემებს, სადაც მორგებული სისტემის შექმნა წლების განმავლობაში მოითხოვს მკვლევართა დიდი გუნდების მუშაობას, ხოლო სუპერკომპიუტერები საათებს ხარჯავენ რეალურ სამყაროში გაზომვების დამუშავებაში პროგნოზირების მოდელების შესაქმნელად.
"ეს არის სრულიად განსხვავებული მიდგომა იმისა, რაც ხალხს ადრე გაუკეთებია. წერა კედელზეა, რომ ეს ყველაფერს გარდაქმნის, ეს იქნება პროგნოზირების ახალი გზა", - თქვა ტერნერმა. მან თქვა, რომ მოდელს საბოლოოდ შეეძლება ზუსტი რვადღიანი პროგნოზების წარმოება, ამჟამინდელი ხუთდღიანი პროგნოზისგან განსხვავებით, ასევე ჰიპერლოკალიზებული პროგნოზებისგან.
დოქტორმა სკოტ ჰოსკინგმა, ალან ტურინგის ინსტიტუტის გარემოს დაცვისა და მდგრადობის მეცნიერების და ინოვაციების დირექტორმა, თქვა, რომ გარღვევამ შეიძლება "დემოკრატიზაცია გაუწიოს პროგნოზირებას" ძლიერი ტექნოლოგიების ხელმისაწვდომობით განვითარებადი ქვეყნებისთვის მთელს მსოფლიოში, ასევე დაეხმაროს პოლიტიკის შემქმნელებს, საგანგებო სიტუაციების დამგეგმავებს და ინდუსტრიებს, რომლებიც ეყრდნობიან ამინდის ზუსტ პროგნოზებს.
დოქტორმა ანა ალენმა, ნაშრომის მთავარმა ავტორმა კემბრიჯის უნივერსიტეტიდან, აღნიშნა, რომ დასკვნები გზას უხსნის ბუნებრივი კატასტროფების უკეთეს პროგნოზებს, როგორიცაა ქარიშხლები, ტყის ხანძრები და ტორნადოები, ასევე სხვა კლიმატურ საკითხებს, როგორიცაა ჰაერის ხარისხი, ოკეანის დინამიკა და ზღვის ყინულის პროგნოზები.
Aardvark ეფუძნება უახლეს კვლევას Huawei-ს, Google-ისა და Microsoft-ის მიერ, რომელიც აჩვენებს, რომ ამინდის პროგნოზირების პროცესის ერთი ნაბიჯი, რომელიც ცნობილია როგორც რიცხვითი ამომხსნელი, რომელიც ითვლის ამინდის ევოლუციას დროთა განმავლობაში, შეიძლება შეიცვალოს ხელოვნური ინტელექტით უფრო სწრაფი და ზუსტი პროგნოზების მისაღებად. ეს მიდგომა უკვე დანერგილია ECMWF-ის მიერ.
მკვლევრებმა განაცხადეს, რომ არსებული სისტემებისთვის საჭირო შემავალი მონაცემების მხოლოდ 10%-ის გამოყენებით, Aardvark-ს უკვე შეეძლო აშშ-ს ეროვნული GFS პროგნოზირების სისტემის გარკვეული ასპექტებით აჯობა და კონკურენტუნარიანი იყო შეერთებული შტატების ამინდის სამსახურის პროგნოზებთან.