ათასობით მგლოვიარე შეიკრიბა ჩრდილოეთ მაკედონიის სასაფლაოებზე, რათა პატივი მიაგონ 59 მსხვერპლს, რომლებიც ღამის კლუბში კვირას გაჩენილი დამანგრეველმა ხანძარმა შეიწირა. ხანძარმა, რომელიც გაჩნდა პულსის ღამის კლუბში, კოჩანის 30 000-ზე ნაკლები მაცხოვრებლის ქალაქში, საზოგადოება შოკში ჩააგდო და გლოვობს.
დაკრძალვები მთელი ქვეყნის მასშტაბით ხუთშაბათს გაიმართა, სასაფლაოებზე სამგლოვიარო მსვლელობები და ემოციური სცენები. კოჩანში დაკრძალვის პროცესია გრძელი და გასაგებია, რომ სამგლოვიარო იყო. ბევრ მგლოვიარეს გარდაცვლილი ადამიანების პორტრეტის ფოტოებს ეჭირა, ზოგი თინეიჯერი ცდილობდა ცრემლების დამალვას მზის სათვალეების უკან, სხვები ღიად ტიროდნენ. მკვდრები დაკრძალეს გვერდიგვერდ კოჩანის სასაფლაოზე, რასაც მოჰყვა მართლმადიდებლური ეკლესიის მსახურება.
სკოპიეში, დაახლოებით 1000 ადამიანი შეიკრიბა ანდრეი გორგისკის დაკრძალვაზე. ის 43 წლის მომღერალი იყო ჯგუფში DNK-ში, რომელიც კლუბში გამოდიოდა, როდესაც ხანძარი გაჩნდა.
მიუხედავად იმისა, რომ გლოვის დღეა, იზრდება ბრაზი კორუფციული პრაქტიკის გამო, რამაც პულსის ღამის კლუბს ფუნქციონირების საშუალება მისცა. კორუფციის წინააღმდეგ საპროტესტო აქციები ამ კვირაში მთელი ქვეყნის მასშტაბით გაიმართა. ორშაბათს, კოჩანის ზოგიერთმა ადამიანმა დააზიანა პაბი, რომელსაც, მათი თქმით, პულსის ღამის კლუბის მდლობელი მართავს. იმავე ღამეს სხვებმა ქვები ესროლეს და მერის ოფისის ფანჯრები დაამსხვრიეს.
ბრაზმა და მწუხარებამ აუძულა მთავრობა კაფეებისა და ღამის კლუბების ინსპექტირება ჩაეტარებინა. . გამომძიებლებმა დაასახელეს ხანძრის შედეგად დაღუპული 59 ადამიანი - უმეტესობა თინეიჯერები და ახალგაზრდებია.
დამღუპველი ხანძარი დაახლოებით 02:30 საათზე (01:30 GMT) კვირას დაიწყო და სწრაფად გავრცელდა, რადგან ჭერი აალებადი მასალისგან იყო დამზადებული, განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრმა პანცე ტოსკოვსკიმ ამ კვირაში. მან თქვა, რომ იმ დროს ადგილზე 500 ადამიანი იყო, 250 გაყიდული ბილეთის ტევადობაზე ბევრად მეტი და რომ "საფუძვლები არსებობს კორუფციისა და კორუფციის ეჭვისთვის, რომელიც დაკავშირებულია ხანძართან".
ხანძრის შედეგად 160-ზე მეტი ადამიანი დაშავდა, მათ შორის 45 მძიმედ. ბევრი გადაიყვანეს საავადმყოფოებში მეზობელ ბულგარეთში, საბერძნეთში, სერბეთსა და თურქეთში სპეციალიზებული მკურნალობისთვის.
ჩრდილოეთ მაკედონია ღრმა გლოვაში იყო 20 მარტს, რადგან დაკრძალვები გაიმართა რამდენიმე ქალაქსა და დედაქალაქში, სკოპიეში, ღამის კლუბის ხანძრის მსხვერპლთათვის. მწუხარებამ და შოკმა მოიცვა ბალკანეთის ქვეყანა მას შემდეგ, რაც ხანძარი მოხდა პულსის ღამის კლუბში ქალაქ კოჩანში 16 მარტს, რომელიც გამოწვეული იყო პიროტექნიკის უბედური შემთხვევით ჰიპ-ჰოპ კონცერტის დროს.
ხანძრის ყველაზე ახალგაზრდა მსხვერპლი მხოლოდ 16 წლის იყო, ყველაზე უფროსი კი 48 წლის. სამი სხვა მსხვერპლი 17 წლის იყო. მთავრობამ ჯერ არ გამოაქვეყნა დაღუპულთა სრული სია.
კოჩანის გარდა, სკოპიედან აღმოსავლეთით დაახლოებით 80 კილომეტრში, დაკრძალვები გაიმართა სტიპში, ცესინოვო-ობლესევოში და სკოპიეში, ასევე ზოგიერთ პატარა ქალაქში. RFE/RL-ის ბალკანური სამსახურის რეპორტიორებმა მოწმეები, რომლებიც ქალაქის მოედნებზე სანთლებს ანთებდნენ და გარდაცვლილებს პატივს სცემდნენ.
კოჩანში მაღაზიები დაკეტილი იყო, გზები დაკეტილი იყო და, როგორც ჩანს, მოსახლეობა ჯერ კიდევ შოკში იყო ტრაგედიის გამო. ხელისუფლება, რომელიც ტრაგედიის შემდეგ ზეწოლის ქვეშ მოექცა, გამოაქვეყნა პროტოკოლი მედიისთვის და ცერემონიებზე დამსწრე საზოგადოებისთვის, სადაც ასობით ძირითადად შავ ტანსაცმელში ჩაცმული მგლოვიარე შეიკრიბა.
კოჩანის, სკოპიესა და ჩრდილოეთ მაკედონიის სხვა ქალაქების მცხოვრებლებმა მოაწყვეს პროტესტი კატასტროფის შემდეგ, მოითხოვეს კორუფციის დასრულება, რომელიც, მათი თქმით, მთელ ქვეყანაში შენობების უვარგისს ხდის. "ჩვენ ველით, რომ ჩვენი ინსტიტუტები დაიწყებენ სათანადოდ მუშაობას. ჩვენ გადატვირთულები ვართ. ჩვეულებრივი ხალხი იტანჯება. დღეს კოჩანი ტირის. მთელი მაკედონია ტირის", - უთხრა ერთ-ერთმა პროტესტანტმა RFE/RL-ს 18 მარტს გამართულ პროტესტზე.
პროტესტანტებმა სამოქალაქო ინიციატივას "ვინ არის შემდეგი" უწოდეს. პოლიციამ განაცხადა, რომ ხანძრის გამო 15 ადამიანი დააკავეს, ხოლო კოჩანის ხელისუფლებამ დაადასტურა, რომ ღამის კლუბს ლიცენზია არ ჰქონდა.
ხანძრის შედეგად 170-ზე მეტმა ადამიანმა მიიღო სამედიცინო დახმარება ჩრდილოეთ მაკედონიასა და საზღვარგარეთ დაზიანებების გამო. ჯანდაცვის მინისტრმა არბენ ტარავარიმ 20 მარტს განაცხადა, რომ იმ 20 ადამიანიდან, რომლებიც ადრე კრიტიკულ მდგომარეობაში იყვნენ, 10 ჯერ კიდევ სერიოზული მდგომარეობის ქვეშ იყო, მაგრამ აღარ ემუქრებოდათ სიცოცხლის საფრთხე.
საგარეო საქმეთა მინისტრმა ტიმკო მუხუნსკიმ ბოლო დღეებში მოინახულა საბერძნეთში, ბულგარეთსა და ხორვატიაში მყოფი დაშავებულები, სადაც შეხვდა კოლეგებს და მადლობა გადაუხადა მათ მხარდაჭერისთვის. "მე აქ ვარ, როგორც სახელმწიფო, რომელიც გლოვობს 59 დაკარგულ სიცოცხლეს. ამ მომენტში არ არსებობს შესაფერისი სიტყვები, რომლებიც შეიძლება ითქვას", - განუცხადა მუხუნსკიმ ჟურნალისტებს ხორვატიის დედაქალაქ ზაგრებში, 20 მარტს, სამედიცინო კლინიკის წინ.
ტრაგედიამ კორუფციისა და უსაფრთხოების სტანდარტების საკითხი ჩრდილოეთ მაკედონიაში წინა პლანზე წამოწია, მთავრობა კი მომავალში მსგავსი ინციდენტების თავიდან აცილებას ჰპირდება.