ყოფილი ფიფას პრეზიდენტი სეპ ბლატერი და ცნობილი ფრანგი ფეხბურთელი მიშელ პლატინი კორუფციის ბრალდებისგან გაათავისუფლეს
ყოფილი ფიფას პრეზიდენტი სეპ ბლატერი და ცნობილი ფრანგი ფეხბურთელი მიშელ პლატინი კორუფციის ბრალდებისგან გაათავისუფლეს, რომელიც ეხება თაღლითობის ბრალდებებს გლობალურ საფეხბურთო ორგანიზაციაში.
აპელაციის სასამართლომ მუტენზში, ბაზელის მახლობლად, შვეიცარიაში, სამშაბათს გაათავისუფლა ორი ადამიანი 2011 წელს ბლატერის მიერ პლატინისთვის გაკეთებული 2 მილიონი შვეიცარიული ფრანკის (1.6 მილიონი ფუნტი) გადახდის შესახებ.
ორივე პირველად გაათავისუფლეს თაღლითობის ბრალდებებისგან 2022 წელს, მაგრამ განაჩენი გასაჩივრდა შვეიცარიის ფედერალურმა პროკურორებმა.
გრძელვადიანი საქმე 2015 წლიდან იღებს სათავეს, როდესაც ფიფა თაღლითობისა და კორუფციის ბრალდებებში აღმოჩნდა, რაც დასრულდა დრამატული დარბევით ციურიხში, რომელიც აშშ-ს ცალკე გამოძიებას მოჰყვა.
სკანდალი, ფეხბურთის ისტორიაში უდიდესი, მოიცავდა კორუფციას მმართველ ორგანოებსა და სპორტული მარკეტინგის აღმასრულებლებს შორის, თაღლითობის, მექრთამეობის, რეკეტისა და ფულის გათეთრების დანაშაულებით.
მან აიძულა ბლატერი გადამდგარიყო და პლატინის იმედი გაუცრუა, რომ ფიფას სათავეში ჩაუდგებოდა.
შემდეგ შვეიცარიის პროკურორებმა ბლატერი, ახლა 89 წლის, და პლატინი, 69 წლის, დაადანაშაულეს ფიფას მოტყუებაში პლატინისთვის გადახდის შესახებ, გაყალბებისა და თაღლითობის ბრალდებით. მათ განაცხადეს, რომ გადახდას "სამართლებრივი საფუძველი არ ჰქონდა".
ორივე მამაკაცმა ამტკიცებდა, რომ გადარიცხვა იყო დაგვიანებული გადახდა პლატინისთვის საკონსულტაციო სამუშაოსთვის, რომელიც მან ფიფასთვის გააკეთა. ის ადრე უეფას პრეზიდენტის თანამდებობას იკავებდა.
პირველ სასამართლო პროცესზე ჩვენების მიცემისას ბლატერმა თქვა, რომ 1998 წელს პლატინის სთხოვა, მისი მრჩეველი ყოფილიყო. მან დასძინა, რომ იმ დროს ფიფას არ შეეძლო პლატინის მიერ მოთხოვნილი წლიური საფასურის გადახდა 1 მილიონი შვეიცარიული ფრანკი.
მათ ამის ნაცვლად შეთანხმდნენ შემცირებულ წლიურ საფასურზე 300,000 ფრანკი, დანარჩენი მოგვიანებით გადაიხადეს.
შვეიცარიის ფედერალურმა სისხლის სამართლის სასამართლომ ბელლინცონში გაათავისუფლა ორი, მიიღო, რომ მათ ჰქონდათ "ჯენტლმენების შეთანხმება" გადახდაზე. ფედერალურმა პროკურორებმა გაასაჩივრეს გადაწყვეტილება, რამაც გამოიწვია ახალი მოსმენა.
სამშაბათს განაჩენის შემდეგ ბლატერმა ჟურნალისტებს განუცხადა: "საბოლოოდ, სასამართლომ გამოიტანა სამართლიანობა და ჩემთვის, ჩემი ოჯახისა და ჩემი მეგობრებისთვის. ეს დიდი რამ არის."
მან დასძინა: "ახლა ემოციებით სავსე ვარ."
პლატინმა ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ მისი "დევნა" "ახლა მთლიანად დასრულდა" და დასძინა: "დღეს ჩემი ღირსება დაბრუნდა და ძალიან ბედნიერი ვარ."
პლატინის ადვოკატმა განაცხადა, რომ ისინი ახლა გეგმავენ სამართლებრივ ქმედებებს სისხლის სამართლის დევნის პასუხისმგებელ პირთა წინააღმდეგ.
"გენერალური პროკურორის ოფისმა ვერ იპოვა ერთი ცალი დამადანაშაულებელი მტკიცებულება 10 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში", - ნათქვამია დომინიკ ნელენის განცხადებაში. "ეს პროცედურები არ იყო გამართლებული და არასოდეს უნდა წარმართულიყო."
პლატინის ჰქონდა ბრწყინვალე სათამაშო კარიერა და სამჯერ მოიგო ევროპის უმაღლესი ინდივიდუალური საფეხბურთო ჯილდო, Ballon d'Or.
მან 1984 წლის ევროპის ჩემპიონატზე საფრანგეთს გამარჯვებამდე მიიყვანა და 1985 წლის ევროპის თასი იუვენტუსთან ერთად მოიგო. ის შემდეგ წვრთნიდა საფრანგეთის ეროვნულ გუნდს და მსახურობდა უეფას პრეზიდენტად 2007 წლიდან 2015 წლამდე.
ბლატერი, თავდაპირველად შვეიცარიელი ბიზნესმენი და სპორტის ადმინისტრატორი, შეუერთდა ფიფას 1975 წელს, ავიდა ორგანიზაციის რიგებში, რათა გამხდარიყო მისი გენერალური მდივანი 1981 წელს და პრეზიდენტი 1998 წელს.