უკრაინის პრეზიდენტი რუსეთს ადანაშაულებს იმაში, რომ ის არ არის გულწრფელი მშვიდობის დამყარების საკითხში, როდესაც ის აგზავნის 117 დრონის თავდასხმისთვის, როდესაც ის მიემგზავრება პარიზში, რათა განიხილოს ევროკავშირის, ნატოს და სხვა ლიდერებთან ზავი, რათა შეიქმნას პოსტკონფლიქტური უსაფრთხოების ძალა.
ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ საზღვაო და ენერგეტიკულ ზავებზე მოლაპარაკებების შემდეგ ფართომასშტაბიანი გაფიცვების დაწყება არის რუსეთის ნამდვილი განზრახვების მტკიცებულება, თუმცა კრემლმა განაცხადა, რომ აშშ-ს შუამავლობით მოლაპარაკებები კონსტრუქციულად მიმდინარეობდა.
რეგიონულმა გუბერნატორებმა ღამით განაცხადეს, რომ ოთხი ადამიანი დაიღუპა და ექვსი დაშავდა მთელ უკრაინაში, ხოლო უკრაინის საჰაერო ძალებმა განაცხადეს, რომ მათ ჩამოაგდეს 117 შემომავალი დრონიდან 56 და კიდევ 48 იყო სატყუარა, რომლებმაც ზიანი არ მიაყენეს.
"გასულ ღამეს, ჩვენს ცაში იყო კიდევ 117 მტკიცებულება იმისა, თუ როგორ აგრძელებს რუსეთი ამ ომის გაჭიანურებას", - გამოაქვეყნა ზელენსკიმ X-ზე. "ასეთი ფართომასშტაბიანი თავდასხმების წამოწყება ზავის მოლაპარაკებების შემდეგ არის მკაფიო სიგნალი მთელი მსოფლიოსთვის, რომ მოსკოვი არ აპირებს რეალური მშვიდობის ძიებას."
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ უპასუხა იმით, რომ უკრაინა ცდილობდა დაერტყა რუსეთის ენერგეტიკულ ობიექტებზე ღამით, ოკუპირებული ყირიმის გაზის შესანახი ობიექტისა და ელექტროენერგიის გადაცემის სამიზნეს ბრიანსკის სასაზღვრო რეგიონში.
"ამრიგად, კიევის რეჟიმი, რუსული სამოქალაქო ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის დაზიანების გაგრძელებისას, ფაქტობრივად ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ ჩაშალოს რუსეთისა და აშშ-ს მოლაპარაკეების მიერ მიღწეული შეთანხმებები", - განაცხადა რუსეთის სამინისტრომ, თუმცა ამ პრეტენზიების დაუყოვნებლივ გადამოწმება შეუძლებელი იყო.
პარალელური მოლაპარაკებები რუსეთსა და აშშ-სა და უკრაინას შორის საუდის არაბეთში ამ კვირაში მიაღწიეს შეთანხმებას შავი ზღვის ზავის განხორციელებისა და ენერგეტიკულ სამიზნეებზე 30-დღიანი შეჩერების შესახებ, რომელიც უკვე პრინციპში შეთანხმდნენ უკრაინისა და რუსეთის ლიდერებმა.
თუმცა, კრემლმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისი ზავის შეთანხმება დამოკიდებული იყო აშშ-ზე, რათა ხელი შეეწყო მისი საკვებისა და სასუქის ექსპორტისთვის და სახელმწიფო სასოფლო-სამეურნეო ბანკის როსელხოზბანკის Swift-ის გადახდის სისტემაში ხელახლა დაკავშირებაზე. აშშ-მ განაცხადა, რომ ის სწავლობს რუსეთის მოთხოვნას.
ოთხშაბათს გამართულ ბრიფინგზე დიმიტრი პესკოვმა, კრემლის სპიკერმა, შეაქო მოლაპარაკებები. "ჩვენ კმაყოფილები ვართ იმით, თუ რამდენად პრაგმატულად და კონსტრუქციულად ვითარდება ჩვენი დიალოგი და რამდენად იძლევა ის შედეგებს", - თქვა მან.
რუსულმა და უკრაინულმა სამიზნეების სია, რომლებიც უნდა დაიფაროს ენერგეტიკული მორატორიუმით, აშშ-ს მოლაპარაკეების დახმარებით შეთანხმდა, დასძინა პესკოვმა, რაც ზელენსკიმ წინა დღეს გამოაცხადა. უკრაინის ლიდერმა განაცხადა, რომ ენერგეტიკული ზავი მზად უნდა იყოს ძალაში შევიდეს დღევანდელი დღიდან.
ზელენსკი დაგეგმილია პარიზში საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონთან შესახვედრად და 31 ქვეყნის სამხედრო დელეგაციის შეხვედრაზე დასწრება, რომელსაც ხელმძღვანელობენ საფრანგეთი და დიდი ბრიტანეთი, რომლებიც ცდილობენ შეკრან "დამშვიდების ძალა", რათა უზრუნველყონ უსაფრთხოება უკრაინისთვის, თუ მოხდება მოლაპარაკება ცეცხლის შეწყვეტაზე ან მშვიდობაზე.
დეტალები იმის შესახებ, თუ ვინ მიიღებს მონაწილეობას და რა ზომის იქნება ძალა, მწირია, სპეკულირებით, რომ ის შეიძლება შეიცავდეს 10,000-დან 30,000-მდე ჯარისკაცს, ასევე საბრძოლო თვითმფრინავების პატრულირებას უკრაინის საჰაერო სივრცის დასაცავად და საზღვაო პატრულირებას შავი ზღვის დემინერებისთვის, რათა დაიცვან მარცვლეულის ექსპორტი.
ევროპულმა წყაროებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ძალა არ გააკონტროლებს ან არ იქნება დაფუძნებული მიმდინარე ფრონტის ხაზებთან ახლოს, მაგრამ უკრაინის პრეზიდენტის ოფისის მოადგილემ, იგორ ჟოვკვამ განაცხადა, რომ ნებისმიერი დამამშვიდებელი ძალა საკმარისად ძლიერი უნდა იყოს, საჭიროების შემთხვევაში, რუსეთის აგრესიის მოსაგერიებლად.
მიუხედავად იმისა, რომ ჟოვკამ განაცხადა, რომ კიევს პირველ რიგში უნდა დაეყრდნო საკუთარ სამხედროებს, დამამშვიდებელი ძალების ნებისმიერ წევრს უნდა ჰქონდეს "მზადყოფნის" და "რეალურ ბრძოლაში ჩართვის" სურვილი და აღიაროს, რომ უკრაინის დაცვა "ევროპული უსაფრთხოების გარდაუვალი ნაწილია".
დონალდ ტრამპმა უბიძგა უკრაინის სრულ დასრულებას, არჩევნებამდე კამპანიის მსვლელობისას, როდესაც მან განაცხადა, რომ მას შეეძლო ომის დასრულება 24 საათში, თუმცა გასულ თვეში მან აღწერა თავისი საკუთარი განცხადება, როგორც "ცოტა სარკასტული".
ამ დრომდე, საუდის არაბეთში გამართულმა პარალელურმა მოლაპარაკებებმა შედარებით მოკრძალებული შედეგები გამოიღო - და გააჩინა კითხვები იმის შესახებ, შესაძლებელია თუ არა სრული ზავი მოსკოვისა და კიევის შორის არსებული უნდობლობისა და მიმდინარე ბრძოლის ფონზე.
ღამით, აშშ-ს პრეზიდენტმა ისიც კი ეჭვქვეშ დააყენა, იყო თუ არა პუტინი ამ ეტაპზე მშვიდობის ხელშეკრულების ერთგული. "მე ვფიქრობ, რომ რუსეთს სურს მისი დასრულება, მაგრამ ისინი შეიძლება ფეხს ითრევდნენ", - განაცხადა ტრამპმა სატელევიზიო ინტერვიუში.
"მე ეს წლების განმავლობაში გამიკეთებია; მე არ მინდა კონტრაქტის ხელმოწერა, მინდა დავრჩე თამაშში, მაგრამ შეიძლება არ მინდა ამის გაკეთება, საკმაოდ... არ ვარ დარწმუნებული. მაგრამ არა, მე ვფიქრობ, რომ რუსეთს სურს მისი დასრულება და მე ვფიქრობ, რომ ზელენსკის სურს მისი დასრულება ამ ეტაპზე," - განუცხადა მან Newsmax-ს.
უკრაინის სტრატეგიაა კონსტრუქციულად ჩაერთოს მოლაპარაკებებში, აჩვენოს, რომ მზად არის მიიღოს შუალედური ზავის წინადადებები და გადაიტანოს მშვიდობის ტვირთი რუსეთზე იმ რწმენით, რომ კრემლი უფრო მეტ წინაპირობას წამოაყენებს.
თუმცა, მოსკოვი, როგორც ჩანს, ორიენტირებულია იმაზე, თუ რისი მიღება შეუძლია მას აშშ-სგან, ტრამპმა აღიარა, რომ აშშ-ს ჰქონდა დისკუსიები უკრაინის ტერიტორიის გაყოფაზე კრემლთან. ასეთი მოლაპარაკებები არ ყოფილა უკრაინასთან, განაცხადა ზელენსკიმ სამშაბათს.