აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ხელი მოაწერა აღმასრულებელ ბრძანებას განათლების დეპარტამენტის დემონტაჟისთვის, რითაც შეასრულა კამპანიის დაპირება და კონსერვატორებისთვის დიდი ხნის ნანატრი მიზანი.
ბრალდებით "გასაოცარი წარუმატებლობის" ბრალდებით, რესპუბლიკელმა პრეზიდენტმა პირობა დადო, რომ დაუბრუნებს მის კონტროლს არსებულ ფულს ცალკეულ შტატებს.
"ჩვენ მას რაც შეიძლება სწრაფად დავხურავთ", - თქვა ტრამპმა, თუმცა თეთრმა სახლმა აღიარა, რომ სააგენტოს დახურვა კონგრესის აქტით მოითხოვს.
ეს ნაბიჯი უკვე აწყდება იურიდიულ გამოწვევებს იმ პირებისგან, რომლებიც ცდილობენ დაბლოკონ სააგენტოს დახურვა, ასევე გასულ კვირას გამოცხადებული მისი პერსონალის ფართო შემცირება.
ოთხშაბათს თეთრ სახლში, სკოლაში მერხებზე მჯდომი ბავშვების გარემოცვაში, ტრამპმა განაცხადა, რომ "აშშ უფრო მეტ ფულს ხარჯავს განათლებაზე, ვიდრე ნებისმიერი სხვა ქვეყანა", მაგრამ მან დასძინა, რომ სტუდენტები სიის ბოლოში არიან.
თეთრმა სახლმა განაცხადა, რომ მისი ადმინისტრაცია შეეცდება შეამციროს დეპარტამენტის ის ნაწილები, რომლებიც რჩება იურიდიულ საზღვრებში.
აღმასრულებელი ბრძანება, სავარაუდოდ, შეხვდება იურიდიულ გამოწვევებს, ისევე როგორც ტრამპის ადმინისტრაციის მცდელობებს ფედერალური მთავრობის ზომის შემცირების მიზნით.
ხელმოწერის ცერემონიაზე ტრამპმა შეაქო ლინდა მაკმაჰონი, რომელიც მან დანიშნა დეპარტამენტის ხელმძღვანელად და გამოთქვა იმედი, რომ ის იქნებოდა ბოლო განათლების მდივანი.
მან თქვა, რომ მას "რაღაც სხვას" იპოვიდა მისთვის ადმინისტრაციაში გასაკეთებლად.
ბრძანებაზე ხელის მოწერის შემდეგ, ლუიზიანას რესპუბლიკელმა სენატორმა ბილ კასიდიმ გამოაცხადა გეგმები, შემოიღოს კანონმდებლობა, რომელიც მიზნად ისახავს დეპარტამენტის დახურვას.
მაგრამ რესპუბლიკელებს სენატში ვიწრო 53-47 უმრავლესობა აქვთ და ფედერალური დეპარტამენტის დახურვა 60 ხმას მოითხოვს, რაც ასეთ მიზანს გრძელვადიან პერსპექტივად აქცევს.
მაგრამ მაშინაც კი, თუ დეპარტამენტი ფორმალურად არ დაიხურება, ტრამპის ადმინისტრაციამ შესაძლოა გაანადგუროს მისი დაფინანსება და პერსონალი, როგორც ეს გააკეთა აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსთვის (USAID), რომელმაც შემდგომში შეაჩერა მრავალი პროგრამა და ჰუმანიტარული სამუშაო.
აღმასრულებელი ბრძანების ტექსტი არ შეიცავს სპეციფიკას იმის შესახებ, თუ რა ქმედებებს მიიღებს ადმინისტრაცია და რომელი პროგრამები შეიძლება გაუქმდეს.
იგი ავალებს მაკმაჰონს, "მიიღოს ყველა საჭირო ნაბიჯი დეპარტამენტის დახურვის გასაადვილებლად" და მიანიჭოს ასეთი საკითხების უფლებამოსილება სახელმწიფო და ადგილობრივ მთავრობებს.
იგი ასევე ავალებს მას, უზრუნველყოს "ამერიკელებზე დამოკიდებული სერვისების, პროგრამებისა და შეღავათების ეფექტური და უწყვეტი მიწოდება".
დაარსდა 1979 წელს, განათლების დეპარტამენტი ადმინისტრირებას უწევს სტუდენტურ სესხებს და მართავს პროგრამებს, რომლებიც ეხმარება დაბალი შემოსავლის მქონე სტუდენტებს.
მაგრამ ტრამპმა დაადანაშაულა იგი ახალგაზრდა ადამიანების რასობრივი, სექსუალური და პოლიტიკური მასალით ინდუქციაში.
აშშ-ს ბავშვების უმეტესობა საჯარო სკოლებში დადის, რომლებიც უფასოა და იმართება ადგილობრივი ოფიციალური პირების მიერ. გავრცელებული მცდარი წარმოდგენაა, რომ ფედერალური განათლების დეპარტამენტი მართავს აშშ-ს სკოლებს და ადგენს სასწავლო გეგმას, მაგრამ ეს ძირითადად კეთდება შტატებისა და ადგილობრივი ოლქების მიერ.
და პირველადი და საშუალო სკოლების დაფინანსების შედარებით მცირე პროცენტი - დაახლოებით 13% - მოდის ფედერალური სახსრებიდან. ფულის უმეტესი ნაწილი მოდის სახელმწიფო და ადგილობრივი გადასახადებიდან.
სააგენტო ასევე მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ფედერალური სტუდენტური სესხების ადმინისტრირებასა და ზედამხედველობაში, რომლებსაც მილიონობით ამერიკელი იყენებს უმაღლესი განათლების გადასახდელად.
მას შემდეგ, რაც ფიცი დადო, მაკმაჰონმა გაუგზავნა დეპარტამენტის 4400 თანამშრომელს მემორანდუმი სახელწოდებით "ჩვენი დეპარტამენტის საბოლოო მისია", შესაძლო მითითება ტრამპის მიზანზე, დახუროს დეპარტამენტი.
"ეს არის ჩვენი შესაძლებლობა, შევასრულოთ ერთი საბოლოო, დაუვიწყარი საზოგადოებრივი სამსახური მომავალი თაობებისთვის", - წერდა იგი.
"მე ვიმედოვნებ, რომ შემომიერთდებით იმის უზრუნველსაყოფად, რომ როდესაც ჩვენი საბოლოო მისია დასრულდება, ჩვენ შევძლებთ ვთქვათ, რომ ჩვენ დავტოვეთ ამერიკული განათლება უფრო თავისუფალი, ძლიერი და მომავლის მეტი იმედით."
ადრეული ცნობები ვარაუდობდა, რომ ტრამპი დაასრულებდა დეპარტამენტის ზოგიერთი პროგრამის დასრულებას და სხვებს გადასცემდა სხვა დეპარტამენტებს, როგორიცაა ხაზინა, რაც ჯერ კიდევ შეიძლება მოხდეს, მაგრამ არ იყო ნათელი მის აღმასრულებელ ბრძანებაში.
ამერიკის უდიდესი მასწავლებელთა კავშირი ცოტა ხნის წინ გამოეხმაურა ტრამპის გეგმებს და თქვა, რომ მას "არ აინტერესებს ყველა ბავშვისთვის არსებული შესაძლებლობა".
თავის განცხადებაში, ამერიკის მასწავლებელთა ფედერაციამ თქვა: "არავის მოსწონს ბიუროკრატია და ყველას მოსწონს მეტი ეფექტურობა, ასე რომ, მოდით ვიპოვოთ ამის მიღწევის გზები.
"მაგრამ ნუ გამოიყენებთ "გაღვიძების ომს" სიღარიბის მქონე ბავშვებისა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვების წინააღმდეგ საბრძოლველად."
40 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში, კონსერვატორები ჩიოდნენ დეპარტამენტზე და განიხილავდნენ მის გაუქმების იდეებს.
მისი დაარსებიდან სულ რაღაც ორი წლის შემდეგ, დემოკრატიული პრეზიდენტის ჯიმი კარტერის მიერ, მისმა რესპუბლიკელმა შემცვლელმა, რონალდ რეიგანმა, წამოიწყო მოწოდებები მის წინააღმდეგ.
ეს არის პრეზიდენტის კაბინეტის ყველაზე პატარა სააგენტო და ფედერალური ბიუჯეტის 2%-ზე ნაკლებს შეადგენს.
სააგენტოს ზოგიერთი თანამშრომელი უკვე დაზარალდა ტრამპის ადმინისტრაციის მიერ სამუშაო ძალის ფართო შემცირებით, რომელსაც ხელმძღვანელობს მთავრობის ეფექტურობის დეპარტამენტი (Doge).
პარასკევიდან თითქმის 2100 ადამიანი სააგენტოსგან შვებულებაში იქნება.
Doge-ის მცდელობები ფედერალური ხარჯების შემცირებისა და მრავალი სამთავრობო სააგენტოს რადიკალურად რესტრუქტურიზაციის - ან უბრალოდ გაუქმების - მიზნით, ზედამხედველობს ტექნიკური მილიარდერი ელონ მასკი.