საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის უნდა შეხვდეს.
Deutsche Welle4 დღის წინ
საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი, მრავალეროვნული ინიციატივის წინ, უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის უნდა შეხვდეს და ჩამოაყალიბოს ეგრეთ წოდებული "ნებისმიერი კოალიცია".
ასეთი საერთაშორისო ჯგუფი შედგებოდა იმ ქვეყნებისგან, რომლებიც მზად არიან უზრუნველყონ უსაფრთხოების გარანტიები რუსეთსა და უკრაინას შორის ცეცხლის შეწყვეტის შემთხვევაში.
კონცეფცია უნდა დასრულდეს ხუთშაბათს პარიზში გამართულ სამიტზე.
ოთხშაბათის, 26 მარტის შესახებ:
საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი აპირებს უმასპინძლოს უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის ოთხშაბათს, იმ ქვეყნების სამიტის წინ, რომლებიც მზად არიან დაეხმარონ უკრაინისა და რუსეთის შესაძლო სამშვიდობო შეთანხმების გარანტირებას.
საფრანგეთმა და გაერთიანებულმა სამეფომ წამოიწყეს ინიციატივა, შექმნან ეგრეთ წოდებული "ნებისმიერი კოალიციის" კოალიცია - ქვეყნები, რომლებიც მზად არიან შესთავაზონ უსაფრთხოების გარანტიები კიევს რუსეთსა და უკრაინას შორის ნებისმიერ ხანგრძლივ ზავში.
კიევის დასავლელმა მოკავშირეებმა განიხილეს შესაძლო დემილიტარიზებული ზონის მონიტორინგი რუსეთსა და უკრაინას შორის, გერმანიის საინფორმაციო სააგენტოს DPA-ს მიერ მოპოვებული ინფორმაციის მიხედვით.
ასეთი მონიტორინგი ძირითადად საჰაერო გზით იქნებოდა და ტექნიკური საშუალებების დახმარებით, როგორიცაა თანამგზავრები და დრონები.
ასევე საზღვაო გემები შეიძლება გაიგზავნოს ნავიგაციის თავისუფლების მონიტორინგისთვის შავ ზღვაში.
სამშვიდობო ძალა ჩვეულებრივი გაგებით შეიძლება მობილიზდეს გაეროს მეშვეობით, რომელიც შედგება მხოლოდ ნეიტრალური მესამე ქვეყნების ჯარისკაცებისგან.
ევროპული ძალები შეიძლება გაიგზავნოს უკრაინის დასავლეთ საზღვარზე და შესთავაზოს სასწავლო პროგრამები უკრაინის პერსონალისთვის.
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი ამბობს, რომ ღამით რუსეთის თავდასხმები ირანულ შაჰედის დრონებით აჩვენებს, რომ რუსეთს არ აქვს მშვიდობის მიღწევის განზრახვა.
"წუხელ, ჩვენს ცაში იყო კიდევ 117 მტკიცებულება იმისა, თუ როგორ აგრძელებს რუსეთი ამ ომის გაჭიანურებას - 117 დარტყმის დრონი, უმეტესობა შაჰედი. მნიშვნელოვანი რაოდენობა ჩამოაგდეს ჩვენმა საჰაერო დამცველებმა."
თავდასხმებმა დააზიანა ინფრასტრუქტურა ქალაქ კრივი რიჰში, ზელენსკის მშობლიურ ქალაქში და დნიპროს, სუმის და ჩერკასის რეგიონებში.
"ასეთი ფართომასშტაბიანი თავდასხმების წამოწყება ცეცხლის შეწყვეტის მოლაპარაკებების შემდეგ არის მკაფიო სიგნალი მთელი მსოფლიოსთვის, რომ მოსკოვი არ აპირებს რეალური მშვიდობის ძიებას", - თქვა ზელენსკიმ.
"11 მარტიდან არის აშშ-ს წინადადება სრული ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ და ფაქტობრივად ყოველ ღამე, თავისი თავდასხმებით, რუსეთი ამბობს "არას” ჩვენი პარტნიორების სამშვიდობო წინადადებას."
პასუხად, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ ოთხშაბათს დაადანაშაულა უკრაინა რუსეთის სამოქალაქო ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის დაბომბვაში.
რუსეთში სასამართლომ 23 უკრაინელი ტყვე ტერორისტულ ბრალდებაში დამნაშავედ ცნო, რომელიც უკრაინის ბრძოლის შედეგად წარმოიშვა.
კიევმა დაგმო სასამართლო, როგორც ფარსი და საერთაშორისო სამართლის დარღვევა.
ბრალდებულებს შორის იყვნენ 14 ამჟამინდელი ან ყოფილი მებრძოლი ელიტური აზოვის ბრიგადა, რომელიც რუსეთმა ტერორისტულ ჯგუფად დაასახელა. ასევე იყვნენ ცხრა ქალი, რომლებიც მუშაობდნენ მზარეულებად ან დამხმარე პერსონალად.
სასამართლოში 12 ბრალდებული არ იყო - 11 მათგანი გაასამართლეს დაუსწრებლად, მას შემდეგ რაც ორი პატიმრის გაცვლის შედეგად უკრაინაში დაბრუნდა. კიდევ ერთი გასულ წელს პატიმრობაში გარდაიცვალა.
ყველას ბრალი წაუყენეს ძალადობრივი გადატრიალების მოწყობასა და ტერორისტული ორგანიზაციის საქმიანობაში. ზოგიერთს ბრალი წაუყენეს ტერორისტული საქმიანობისთვის მომზადებისთვის.
მათ მიესაჯათ 13-დან 23 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა.
ეს ბლოგი მოგაწვდით უახლეს გაშუქებას, ანალიზს და მულტიმედიურ შინაარსს, რომელიც დაკავშირებულია რუსეთ-უკრაინის მიმდინარე ომთან.
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი და საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი პარიზში შეხვდებიან იმ ქვეყნების სამიტის წინ, რომლებიც მზად არიან დაეხმარონ უსაფრთხოების გარანტიებში უკრაინას.
თეთრმა სახლმა ორშაბათს განაცხადა, რომ რუსეთი და უკრაინა ცალ-ცალკე შეთანხმდნენ, თავი აარიდონ სამხედრო დარტყმებს შავ ზღვაში გემებზე. რუსეთმა განაცხადა, რომ შეთანხმება დამოკიდებულია სანქციების მოხსნაზე.
როგორც ჩანს, გარღვევა მოხდა მას შემდეგ, რაც აშშ მონაწილეობდა ხანგრძლივ მოლაპარაკებებში რუსეთის თანამოსაუბრეებთან საუდის არაბეთში.