სამხრეთ კორეის ოპოზიციის ლიდერი ლი ჯე-მინი საარჩევნო დარღვევის საქმეში გაამართლეს
სამხრეთ კორეის ოპოზიციის ლიდერმა ლი ჯე-მინმა ოთხშაბათს განაცხადა, რომ სააპელაციო სასამართლომ ის გაამართლა საარჩევნო დარღვევის საქმეში, რაც იმას ნიშნავს, რომ ის შეიძლება გახდეს მომავალი საპრეზიდენტო კანდიდატი.
სეულის უმაღლესი სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ, ლი-მ განაცხადა, რომ გადაწყვეტილებამ დაამტკიცა, რომ საქმე პოლიტიკურად მოტივირებული იყო და სრულად გაამართლა იგი.
რა თქვა ლიმ საქმეზე?
გასულ წელს სეულის ცენტრალურმა რაიონულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ დემოკრატიული პარტიის ლიდერმა ლი ჯე-მინმა მცდარი განცხადებები გააკეთა მიწის განვითარების პროექტზე, როდესაც 2021 წელს სეონგნამის მერის პოსტზე მსახურობდა.
მას მიენიჭა ერთი წლის თავისუფლების აღკვეთა, რომელიც შეჩერებულია ორი წლით, რაც, თუ ძალაში დარჩება, საფრთხეს შეუქმნის მის კანდიდატურას მომავალ საპრეზიდენტო არჩევნებში.
სააპელაციო სასამართლომ გააუქმა ადრინდელი განაჩენი, რომელიც ლი-ს დამნაშავედ ცნობდა საპარლამენტო აუდიტის დროს ცრუ განცხადების გაკეთებაში.
"მე მადლობელი ვარ სასამართლოსთვის, რომელმაც მიიღო გონივრული გადაწყვეტილება სიმართლისა და სამართლიანობის საფუძველზე", - განუცხადა ლიმ მხარდამჭერებს სასამართლოს გარეთ და გააკრიტიკა მთავრობა "საჯარო რესურსების ფლანგვის გამო" მის დევნაზე.
"ნამდვილად აღმაშფოთებელია, რომ მთელი ეს ენერგია და ეროვნული რესურსები დაიხარჯა აშკარა შედეგზე", - თქვა მან.
თუ ქვეყნის საკონსტიტუციო სასამართლო დაამტკიცებს პრეზიდენტის იუნ სუკ-იოლის იმპიჩმენტს მისი ხანმოკლე დეკლარაციის გამო. დეკემბრიდან სამხრეთ კორეაში გაიმართება რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნები 60 დღის განმავლობაში
ვინ არის საპრეზიდენტო კანდიდატი ლი?
61 წლის ლი 2022 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში იუნის წინააღმდეგ იბრძოდა და ისტორიაში ყველაზე მცირე სხვაობით წააგო.
ის გადარჩა დანით თავდასხმას გასულ წელს, ოპერაციის გაკეთება მოუწია, როდესაც ის კისერში დანით დაჭრა კაცმა ღონისძიების დროს.
საარჩევნო დარღვევის საქმეს ყურადღებით აკვირდებოდნენ, რადგან ლი განიხილება, როგორც წინაღობა, თუ იმპიჩმენტირებული ლიდერის შეიცვლება.
მთავარი ოპოზიციური დემოკრატიული პარტიის ლიდერი ლი, ასევე დგას რამდენიმე სხვა სასამართლო პროცესის წინაშე ქრთამის აღებისა და სხვა დანაშაულების ბრალდებით, რომლებიც დაკავშირებულია 1 მილიარდი დოლარის ღირებულების ქონების განვითარების სკანდალთან.