სამი აღმოსავლეთ აზიის საგარეო საქმეთა მინისტრი შეიკრიბა ტოკიოში
უცხოეთის მინისტრები იაპონიიდან, ჩინეთიდან და სამხრეთ კორეიდან შეიკრიბნენ ტოკიოში შაბათს, რათა განეხილათ თანამშრომლობა ვაჭრობაზე, რეგიონულ უსაფრთხოებასა და სხვა საკითხებზე გეოპოლიტიკური დაძაბულობის ფონზე.
შეხვედრა აღმოსავლეთ აზიის მეზობლებს შორის - რომელთა ურთიერთობები ისტორიულად სავსე იყო დაძაბულობითა და ტერიტორიული დავებით - მოდის აშშ-ს პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის მიერ სავაჭრო ტარიფების დაწესების საფრთხის ფონზე.
"იმის გათვალისწინებით, რომ საერთაშორისო სიტუაცია სულ უფრო სერიოზული ხდება, მე მჯერა, რომ ჩვენ შეიძლება ნამდვილად ვიყოთ ისტორიის გარდამტეხი მომენტის წინაშე", - თქვა იაპონიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ტაკეში აიაიამ თავის ჩინელ კოლეგასთან ვანგ იისთან და სამხრეთ კორეის დიპლომატთან ჩო ტე-იულთან შეხვედრის დასაწყისში.
"არასდროს ყოფილა იმაზე მნიშვნელოვანი, რომ ძალისხმევა მოვახდინოთ განხეთქილებისა და დაპირისპირების დაძლევაზე დიალოგისა და თანამშრომლობის გზით", - თქვა აიაიამ.
ჩინეთის ვანგ იიმ აღნიშნა, რომ წელს აღინიშნება მეორე მსოფლიო ომის დასრულების 80 წლისთავი და თქვა, რომ "მხოლოდ ისტორიის გულწრფელად განხილვით შეგვიძლია უკეთ ავაშენოთ მომავალი."
"აღმოსავლეთ აზიის თანამშრომლობის გაძლიერება" საშუალებას მისცემს სამ ქვეყანას "ერთად დაუპირისპირდნენ რისკებს" და ხელი შეუწყონ "ურთიერთგაგებას" მათ ხალხებს შორის, დასძინა ვანგმა.
სამხრეთ კორეის ჩო ტე-იულმა ხაზი გაუსვა, რომ მათი სამმხრივი თანამშრომლობა "მსოფლიოს მომავლის იმედის გზავნილს" გაუგზავნის.
შაბათს განსახილველ თემებს შორის იყო კორეის ნახევარკუნძულის დენუკლეარიზაცია, მიზანი, რომელიც ხელახლა დადასტურდა, როდესაც ქვეყნების ლიდერები შეხვდნენ სეულში მაისში - პირველი ასეთი სამიტი ხუთ წელიწადში.
"კორეის ნახევარკუნძულის მშვიდობა და უსაფრთხოება აღმოსავლეთ აზიისა და მსოფლიოს მშვიდობისა და კეთილდღეობის არსებითი პირობებია და ვიმედოვნებ, რომ ჩრდილოეთ კორეის საკითხზე გულწრფელი დისკუსია გაიმართება დღეს", - თქვა ჩომ.
ტოკოსა და სეულისგან განსხვავებით, პეკინი არის ჩრდილოეთ კორეის ერთ-ერთი მთავარი საერთაშორისო მხარდამჭერი, რომელიც უზრუნველყოფს ეკონომიკურ და პოლიტიკურ მხარდაჭერას ფხენიანში ძირითადად იზოლირებულ რეჟიმს.
იაპონია და სამხრეთ კორეა აშშ-ს ახლო მოკავშირეები არიან - ორივე ქვეყანაში ათასობით ამერიკელი ჯარისკაცია განლაგებული. სამივე მიიჩნევს, რომ ჩინეთი საფრთხეს უქმნის რეგიონულ უსაფრთხოებას.
სამიტის სამმხრივი ლიდერების დაგეგმვა
პარასკევს, სამი საგარეო საქმეთა მინისტრი შეხვდა იაპონიის პრემიერ-მინისტრ შიგერუ იშიბას, რომელმაც ხაზი გაუსვა "პრაგმატული დიპლომატიის" აუცილებლობას.
მიუხედავად იმისა, რომ ჩინეთი ყველაზე მეტად დაზარალდა, სამივე აღმოსავლეთ აზიის ქვეყანამ იგრძნო ტრამპის მიერ იანვარში თეთრ სახლში დაბრუნების შემდეგ დაწესებული ტარიფების გავლენა.
ვაჭრობისა და ჩრდილოეთ კორეის გარდა, მინისტრები ასევე გეგმავდნენ კლიმატის ცვლილების, დაბერებული მოსახლეობის, ბუნებრივი კატასტროფების, რუსეთ-უკრაინის ომის და სხვა პოლიტიკის სფეროების განხილვას.
მინისტრები იმედოვნებენ, რომ 2025 წლის ბოლომდე სამმხრივი ლიდერების სამიტს გამართავენ, იტყობინება იაპონიის საზოგადოებრივი მაუწყებელი NHK.
მოგვიანებით შაბათს ასევე გაიმართება ორმხრივი მოლაპარაკებები, მათ შორის იაპონიისა და ჩინეთის პირველი "მაღალი დონის ეკონომიკური დიალოგი" ექვს წელიწადში.
იაპონია იმედოვნებს, რომ შეძლებს იაპონური ზღვის პროდუქტების ექსპორტის განახლებას ჩინეთში, რომელიც შეჩერდა 2023 წელს მას შემდეგ, რაც იაპონიამ დაიწყო ფუკუშიმას ბირთვული ელექტროსადგურის დაბინძურებული წყლის ოკეანეში გადაყრა.