საბჭოთა ეპოქის დისიდენტი რუსეთში 16 წლით დააპატიმრეს
საბჭოთა ეპოქის დისიდენტი რუსეთში 16 წლით დააპატიმრეს ციხეში მისი ანტი-ომის შეხედულებების გამო, რაც, დამკვირვებლების თქმით, ხაზს უსვამს იმას, რომ ქვეყნის რეპრესიები ახლა საბჭოთა პერიოდის ზოგიერთ ნაწილსაც კი აღემატება.
ალექსანდრე სკობოვი, 67 წლის, მთელი ცხოვრების განმავლობაში დისიდენტი, პარასკევს სანქტ-პეტერბურგში სამხედრო სასამართლომ გაასამართლა სოციალური მედიის პოსტის გამო, რომელიც მხარს უჭერდა უკრაინის 2022 წლის დარტყმას ყირიმის ხიდზე, ასევე მის სავარაუდო მონაწილეობას საზღვარგარეთ დაფუძნებული ოპოზიციური ჯგუფის, "თავისუფალი რუსეთის ფორუმის" საქმიანობაში.
თვითგამოცხადებული მემარცხენე პაციფისტი, სკობოვი აქვეყნებდა დისიდენტურ საბჭოთა ჟურნალს "პერსპექტივებს" მაშინდელ ლენინგრადში და გამოდიოდა საბჭოთა ავღანეთში ომის, მოგვიანებით რუსეთის ჩეჩნეთის ომებისა და, უფრო ახლახან, ვლადიმერ პუტინის უკრაინის შეჭრის წინააღმდეგ, რომელიც 2014 წელს დაიწყო.
საბჭოთა კავშირში სკობოვს არაერთხელ წაუყენეს ბრალი "ანტი-საბჭოთა აგიტაციაში და პროპაგანდაში" და ორჯერ იძულებით მოათავსეს ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში. მან სულ ექვსი წელი გაატარა საბჭოთა ფსიქიატრიულ განყოფილებებში, რომლებიც ციხეებს ემსახურებოდა.
პარასკევს მისჯილი სასჯელი სკობოვისთვის ფაქტობრივად სამუდამო პატიმრობას უდრის, მისი ასაკისა და სუსტი ჯანმრთელობის გათვალისწინებით. სკობოვის ადვოკატმა განაცხადა, რომ მის კლიენტს ჰქონდა დიაბეტი, C ჰეპატიტი, ბრონქული ასთმა და გლაუკომა.
სასამართლო პროცესის დასრულებამდე საბოლოო განცხადებაში სკობოვმა დაგმო ომი უკრაინაში და თქვა: "დღეს მე მკითხეს, ვაღიარებ თუ არა დანაშაულს. კარგი, მე ვარ ის, ვინც აქ ბრალდებას აყენებს! მე ვაბრალებ გახრწნილი რეჟიმის და პუტინის კლანის მიერ აგრესიული ომის მომზადებას, დაწყებას და წარმოებას, ომის დანაშაულებს უკრაინაში, პოლიტიკურ ტერორს რუსეთში და ჩემი ხალხის მორალურ კორუფციას."
"მე ვეკითხები აქ მყოფი რეჟიმის ჯალათებს: აღიარებთ თუ არა თქვენს დანაშაულს პუტინის დანაშაულებში თანამონაწილეობისთვის?" დაამატა სკობოვმა.
როდესაც მოსამართლე განაჩენს კითხულობდა, სკობოვი - ჩაკეტილ ლითონის გალიაში მჯდომი და დაცვის ოფიცრებით გარშემორტყმული - ისმოდა, როგორ ყვიროდა: "დიდება უკრაინას."
სკობოვი დაპატიმრებიდან 2024 წლის აპრილიდან იმყოფება. ციხეშიც კი ის პოლიტიკურად აქტიური დარჩა. გასულ ივნისში მან გამოაქვეყნა ღია წერილი, რომელიც მიმართული იყო ახალგაზრდა რუსი პოლიტიკური პატიმრების მიმართ. "მე მინდა, რომ ახალგაზრდებმა, რომლებმაც დარტყმა მიიღეს, იცოდნენ: ბოლო საბჭოთა დისიდენტები მათ გვერდით იდგნენ", - წერდა ის წერილში, რომელიც გამოქვეყნდა "ნოვაია გაზეტას" (Novaya Gazeta) მიერ.
პარასკევს სკობოვისთვის მიცემული სასჯელი ექსტრემალური იყო, თუნდაც დღევანდელი რუსეთის უკვე რეპრესიული სტანდარტების გათვალისწინებით. დამკვირვებლებმა განაცხადეს, რომ ეს ხაზს უსვამს იმას, თუ რამდენად გადააჭარბა თანამედროვე რუსეთმა რეპრესიების მასშტაბს, რომელიც საბჭოთა ეპოქის პოსტ-სტალინის პერიოდში იყო.
"დღეს ალექსანდრე სკობოვისთვის გამოტანილი დრაკონული სასჯელი არის რუსული ხელისუფლების მიერ ქვეყნის წინააღმდეგ წარმოებული უთანხმოების წინააღმდეგ ომის ემბლემა, პუტინის დანაშაულებთან ერთად უკრაინის წინააღმდეგ ომის დროს", - თქვა ტანია ლოკშინამ, Human Rights Watch-ის ევროპისა და ცენტრალური აზიის განყოფილების ასოცირებულმა დირექტორმა.
"განსაკუთრებით მტკივნეულია ის, რომ სკობოვი წლების განმავლობაში საბჭოთა ციხეში იჯდა აზრის გამოხატვის თავისუფლების გამო - და ოთხი ათწლეულის შემდეგ ისტორია მეორდება", - დასძინა მან.
რუსეთმა წამოიწყო უპრეცედენტო კამპანია უთანხმოების წინააღმდეგ მას შემდეგ, რაც 2022 წელს უკრაინის სრულმასშტაბიანი შეჭრა დაიწყო, კამპანია, რომელიც თითქმის მთელ საზოგადოებას შეეხო.
დამოუკიდებელმა რუსულმა გამოცემამ Proekt-მა 2024 წელს განაცხადა, რომ პუტინის რეჟიმის რეპრესიების მასშტაბი ბოლო ექვსი წლის განმავლობაში მინიმუმ 116,000 ადამიანზე ვრცელდებოდა.
სკობოვის საქმე ასევე ვარაუდობს, რომ მოსკოვს არ აქვს განზრახული სახლში შეამსუბუქოს ომით უკმაყოფილოთა რეპრესიები - მაშინაც კი, როდესაც კრემლი ამტკიცებს, რომ უკრაინის კონფლიქტთან დაკავშირებით სამშვიდობო მოლაპარაკებებს აწარმოებს.
ბოლო კვირების განმავლობაში, რუსეთის ხელისუფლებამ დააკავა მოქალაქეების რიგი, რომლებმაც ომი გააკრიტიკეს, დაწყებული კინოკრიტიკოსიდან, პენსიონერით და რამდენიმე რეგიონალური ჟურნალისტით დამთავრებული. თითოეული მათგანი სოციალურ მედიაში უკრაინის წინააღმდეგ პუტინის 2022 წლის შეჭრის დაგმობისთვის ციხეში ხანგრძლივ სასჯელს ემუქრება.