ოთხი ადამიანი, მათ შორის ემილ სოლეილის ბებია-ბაბუა, დააკავეს ორი წლის ბავშვის გაუჩინარებისა და სიკვდილის გამო საფრანგეთის ალპებში 2023 წლის ივლისში.
პროკურორების თქმით, განზრახ მკვლელობაში და გვამის დამალვაში. ეჭვმიტანილები არიან ემილის ბებია-ბაბუის ზრდასრული შვილები.
ემილის ბებია-ბაბუის ადვოკატმა, იზაბელ კოლუმბანმა, სამშაბათს დილით AFP-ს განუცხადა, რომ მას კომენტარი არ ჰქონდა, რადგან "მხოლოდ ახლახან გაიგო" ამ განვითარების შესახებ.
გასულ წელს, ემილის ზოგიერთი ძვალი და ტანსაცმელი იპოვეს მოლაშქრეებმა საფრანგეთის ალპებში, ემილის დედის ბებია-ბაბუის სახლთან ახლოს, სადაც ბიჭი წინა ზაფხულს გაუჩინარდა.
მაგრამ იმ დროს პროკურორებმა განაცხადეს, რომ ნაშთებმა არ მისცა შემდგომი მინიშნება ემილის სიკვდილის მიზეზზე, დაამატეს, რომ ეს შეიძლებოდა ყოფილიყო "დაცემის, მკვლელობის ან მკვლელობის მცდელობის შედეგი".
სამშაბათს საქმის გამოძიების მოულოდნელი შემობრუნების შესახებ მთავარი სათაურები იყო საფრანგეთის მედიაში, სადაც ემილის ძებნა ფართოდ გაშუქდა. როდესაც ემილი გაუჩინარდა, ათობით ჟურნალისტი შეიკრიბა Haut-Vernet-ში,მედიის რაოდენობა აქ ხშირად აჭარბებდა პატარა ალპური სოფლის 25 მცხოვრებს.
ემილის ბოლოს 2023 წლის 8 ივლისს ნახეს, როდესაც ორმა მეზობელმა დაინახა, რომ ის მარტო მიდიოდა სოფლის ერთადერთ ქუჩაზე.
პოლიცია ბავშვის დაკარვის თაობაზე ბებიამ მალევე გააფრთხილა. ასობით ადამიანი შეუერთდა პოლიციას, მეძებარი ძაღლები და სამხედროები მეორე დღესვე ჩაერთვნენ ძიებაში.
თავდაპირველად, ფრანფული რეპორტაჟები ფოკუსირებული იყო ემილის ბაბუაზე - მაგრამ მისმა ადვოკატმა თქვა, რომ იმედოვნებდა, გამომძიებლები არ დახარჯავდნენ "ზედმეტ დროს მასზე სხვა გამოძიების ხაზების საზიანოდ".
ემილის ნაშთები იპოვეს მას შემდეგ, რაც პოლიციამ 17 ადამიანი - მათ შორის ემილის ოჯახის წევრები, მეზობლები და მოწმეები - გამოკითხა, რათა აღედგინათ ბოლო მომენტები ბიჭის გაუჩინარებამდე.
ბავშვის დაკრძალვა ამ წლის თებერვალში გაიმართა. ამის შემდეგ, ემილის დედამ თქვა, რომ "დუმილმა ადგილი დაუთმო სიმართლეს" და რომ მათ აღარ შეეძლოთ "პასუხების გარეშე ცხოვრება".
"ჩვენ 19 თვე გავატარეთ გაურკვევლობაში. ჩვენ უნდა გავიგოთ, უნდა ვიცოდეთ", - თქვეს მან.
განცხადებაში, აქს-ენ-პროვანსის მთავარმა პროკურორმა ჟან-ლუკ ბლაშონმა თქვა, რომ სამშაბათის დაპატიმრებები იყო ბოლო თვეების განმავლობაში ჩატარებული გამოძიების შედეგი და რომ პოლიცია "არეალის რამდენიმე ადგილს" ამოწმებდა.
სამშაბათს, ფრანგულმა მედიამ განაცხადა, რომ ბებია-ბაბუის სახლი პროვანსის რეგიონში გაიჩხრიკა და პოლიციამ მათი ერთ-ერთი მანქანა ამოიღო.
საფრანგეთში დასაშვებია ადამიანი დააპატიმრონ დაკითხვაზე, სანამ პოლიცია საქმეს იძიებს, იყვნენ თუ არა ისინი ჩართულნი დანაშაულში. ეს არ ნიშნავს იმას, რომ მათ წინააღმდეგ აუცილებლად დაიწყება სამართლებრივი პროცედურები.