მინიმუმ 18 ადამიანი დაიღუპა და 19 დაშავდა, რადგან ტყის ხანძრები სამხრეთ კორეის სამხრეთ-აღმოსავლეთ რეგიონში კვლავ მძვინვარებს.
"უპრეცედენტო" კრიზისმა კრიტიკულ დონეს მიაღწია და "აჩვენა რეკორდული მაჩვენებელი კორეის ისტორიაში ყველაზე ცუდი ტყის ხანძრებისთვის", - თქვა მოქმედმა პრეზიდენტმა ჰან დუკ-სუმ.
ხანძრებიდ დროს გარდაცვლილები ძირითადად 60 და 70 წლის ასაკის ადამიანია და 23000-ზე მეტი ადამიანი ევაკუირებულია, აცხადებს კორეის ხელისუფლება.
ხანძრებმა გაანადგურა 1300 წლის გოუნსას ტაძარი უსიონგის ქალაქში, სადაც მრავალი კულტურული რელიქვია ამოიღეს და უსაფრთხო ადგილზე გადაიტანეს.
ხანძრები პარასკევს ნაშუადღევს დაიწყო სანჩონგის ოლქში და მოგვიანებით გავრცელდა უსიონგის ოლქში, აცხადებს ხელისუფლება.
ძლიერმა და მშრალმა ქარებმა გააძლიერა ხანძარი, რომელიც ვრცელდება მეზობელ ანდონგის, ჩონგსონგის, იონგიანგისა და იონდეოკის საგრაფოებში, იტყობინება Yonhap-ის საინფორმაციო სააგენტო.
უსიონგის ხანძარი ვრცელდება "წარმოუდგენელი" მასშტაბით და სიჩქარით, განუცხადა Reuters-ს ლი ბაიონ-დუმ, ტყის კატასტროფის ექსპერტმა ტყის მეცნიერების ეროვნულ ინსტიტუტში.
სასწრაფო დახმარების ვერტმფრენი ჩამოვარდა უსიონგის საგრაფოს მთებში ოთხშაბათს, შუადღისას, იტყობინება ხელისუფლება, რომელიც იძიებს მიზეზს.
ათასობით მეხანძრე და დაახლოებით 5000 სამხედრო პერსონალი განლაგდა ხანძრების ჩასაქრობად, ასევე აშშ-ს სამხედრო ვერტმფრენები, რომლებიც განლაგებულია კორეაში.
სამშაბათს, ეროვნულმა სახანძრო სააგენტომ განაცხადა, რომ კრიზისი ხანძრის რეაგირების უმაღლეს დონეზე აწია. წელს პირველად არის გაცემული ასეთი გაფრთხილება.
ტყის ხანძრები შედარებით იშვიათია სამხრეთ კორეაში და ფატალური შემთხვევებიც იშვიათია. მიმდინარე ხანძრებმა, რითაც ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში 18 ადამიანი დაიღუპა, ყველაზე მომაკვდინებელი იყო ქვეყნის ისტორიაში.
ტყის დაახლოებით 17000 ჰექტარი (42000 აკრი) ასევე განადგურდა, რაც ხანძრებს სამხრეთ კორეის ისტორიაში ფართობის მიხედვით მესამე ადგილზე აყენებს.
ქალაქ უსიონგში მძვინვარე ხანძრებმა გაანადგურა გოუნსას ტაძარი, რომელიც აშენდა 618 წელს, რომელიც პროვინციაში ერთ-ერთი უდიდესი ტაძარი იყო.
ბუდისტური არქიტექტურული ნაგებობა, რომელიც ითვლება ჯოსონის დინასტიის (1392-1910) ეროვნულ საგანძურად განადგურდა_ დაადასტურეს ტყის ორგანიზაციებმა.
ანდონგში ევაკუირებულებს, რომლებიც დაწყებით სკოლაში თავშესაფარს ეძებდნენ, სწრაფად უთხრეს, რომ წასულიყვნენ, რადგან ცეცხლი ძლიერი ქარის გამო გავრცელდა, იტყობინება AFP-ის საინფორმაციო სააგენტო.
"ქარი ძალიან ძლიერი იყო", - თქვა 79 წლის კვონ სო-ჰანმა. "ცეცხლი მთიდან წამოვიდა და ჩემს სახლს დაეცა."
მოქმედმა პრეზიდენტმა ჰანმა განაცხადა, რომ ყველა ხელმისაწვდომი პერსონალი და აღჭურვილობა განლაგდა, მაგრამ ძლიერი ქარი კვლავ აფერხებს მხარდაჭერის მცდელობებს.
"ჩვენ ვიმედოვნებდით წვიმას დღეს ან ხვალ, ეს დაგვეხმარება ცეცხლის ჩაქრობაში", - დასძინა ჰანმა.
"ტყის ხანძრის დაზიანების ეს დონე აქამდე არ ყოფილა."
ოთხშაბათს რეგიონში წვიმა არ იყო მოსალოდნელი და მხოლოდ მცირე რაოდენობა - 5-დან 10 მმ-მდე - მოსალოდნელი იყო ხუთშაბათს, იტყობინება კორეის მეტეოროლოგიური ადმინისტრაცია.
ჰანმა განაცხადა, რომ მთავრობა საფუძვლიანად გადახედავს ტყის ხანძრების რეაგირების ყველა ხარვეზს, როგორც კი კრიზისი გაკონტროლდება და შეეცდება გააუმჯობესოს პრევენციის სტრატეგიები მომავლისთვის.
"ტყის ხანძრის დაწყების შემდეგ მისი ჩაქრობა უზარმაზარ რესურსებს მოითხოვს და ძვირფას სიცოცხლეს საფრთხეს უქმნის", - თქვა მან.
სამხრეთ კორეა განიცდის უფრო მშრალ პირობებს, ვიდრე ჩვეულებრივ, ნალექი საშუალოზე ნაკლებია. წელს უკვე 244 ტყის ხანძარი იყო - 2,4-ჯერ მეტი, ვიდრე გასული წლის იმავე პერიოდში.
მთავრობამ ასევე პირობა დადო, რომ გააძლიერებს უკანონო დაწვის წინააღმდეგ აღსრულებას - ტყის ხანძრების ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი - და გააძლიერებს ინდივიდუალურ უყურადღებობას.