მალაიზიის კაბინეტმა დაამტკიცა მალაიზიის ავიახაზების რეისის MH370 ნამსხვრევების ახალი ძებნის გეგმა, თვითმფრინავის გაუჩინარებიდან ათ წელზე მეტი ხნის შემდეგ.
ძიება მოიცავს 15,000 კვ.კმ ფართობს სამხრეთ ინდოეთის ოკეანეში, "არ მოიძებნოს, არ მოიძებნოს" შეთანხმებით საძიებო ფირმა Ocean Infinity-თან.
კომპანია მიიღებს 70 მილიონ დოლარს (56 მილიონი ფუნტი), თუ ნამსხვრევები მოიძებნება, განაცხადა ტრანსპორტის მინისტრმა ლოკე სიუ ფუკმა.
მალაიზიის ავიახაზების რეისი MH370 გაუჩინარდა 2014 წელს, ბორტზე 239 ადამიანით, როდესაც ის კუალა ლუმპურიდან პეკინში მიემგზავრებოდა. მისი გაუჩინარება არის საავიაციო ერთ-ერთი უდიდესი საიდუმლოება მსოფლიოში, რომელიც აგრძელებს მგზავრების ოჯახების ტანჯვას.
მიუხედავად იმისა, რომ ვრცელი ძიება ჩატარდა წლების განმავლობაში, ნამსხვრევები არ მოიძებნა. წინა მცდელობებმა, მათ შორის მრავალეროვნულმა ძიებამ, რომელიც 150 მილიონი დოლარი (120 მილიონი ფუნტი) დაჯდა, 2017 წელს დასრულდა.
სამი მონაწილე ქვეყნის მთავრობებმა - მალაიზიამ, ავსტრალიამ და ჩინეთმა - განაცხადეს, რომ ძიება განახლდება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ გამოჩნდება თვითმფრინავის ადგილმდებარეობის "დამაჯერებელი ახალი მტკიცებულება".
თვითმფრინავი კუალა ლუმპურიდან დილის საათებში 8 მარტს აფრინდა. აფრენიდან დაახლოებით ერთ საათში, მან დაკარგა კონტაქტი საჰაერო მოძრაობის კონტროლთან და რადარმა აჩვენა, რომ ის გადაუხვია დაგეგმილი ფრენის ბილიკიდან.
გამომძიებლები ზოგადად თანხმდებიან, რომ თვითმფრინავი სადღაც სამხრეთ ინდოეთის ოკეანეში ჩამოვარდა, თუმცა ავარიის მიზეზი გაურკვეველი რჩება.
თვითმფრინავის ნამსხვრევები, სავარაუდოდ, ინდოეთის ოკეანის სანაპიროზე გაირეცხა მისი გაუჩინარებიდან წლების შემდეგ.
თვითმფრინავის გაუჩინარებამ წარმოშვა შეთქმულების თეორიების მთელი რიგი, მათ შორის სპეკულაციები, რომ პილოტმა განზრახ მიიყვანა თვითმფრინავი და პრეტენზიები, რომ ის უცხო სამხედროებმა ჩამოაგდეს.
2018 წლის გამოძიებამ თვითმფრინავის გაუჩინარების შესახებ დაადგინა, რომ თვითმფრინავის კონტროლი, სავარაუდოდ, განზრახ მანიპულირებდა მისი კურსის შესაცვლელად, მაგრამ არ გამოიტანა რაიმე დასკვნა ამის შესახებ.
იმ დროს გამომძიებლებმა განაცხადეს, რომ "პასუხი შეიძლება იყოს მხოლოდ საბოლოო, თუ ნამსხვრევები ნაპოვნია".
მგზავრები იყვნენ მეტი ათეული ქვეყნიდან: თითქმის ორი მესამედი იყო ჩინეთის მოქალაქე, შემდეგ 38 მალაიზიელი, სხვები ავსტრალიიდან, ინდონეზიიდან, ინდოეთიდან, საფრანგეთიდან, უკრაინიდან, აშშ-დან და რამდენიმე სხვა ქვეყნიდან.
დაკარგული ჩინეთის MH370 მგზავრების ოჯახის წევრები მარტში პეკინში შეხვდნენ ოფიციალურ პირებს ნამსხვრევების განახლებული ძიების განსახილველად და მათი იმედების გამოსახატავად დამოუკიდებელი ძიებისთვის. ზოგიერთმა ნათესავმა გამოთქვა იმედგაცრუება მალაიზიის ხელისუფლებისგან პირდაპირი კომუნიკაციის ნაკლებობის გამო.
"დაპირებული იყო, რომ მაშინვე შეგვატყობინებდნენ [მაგრამ] ჩვენ შეგვიძლია მხოლოდ ამ სახის სიახლეების შესახებ ინტერნეტში გავიგოთ", - განუცხადა 68 წლის ლი ერიოუმ, რომლის 29 წლის ვაჟი გარდაიცვალა.
"ბევრ ოჯახს არ იცის როგორ მიიღოს ეს ინფორმაცია, ამიტომ ისინი სრულიად არ არიან ინფორმირებულები", - განუცხადა მან AFP-ს.
მწუხარე ოჯახები შეიკრიბნენ პეკინში მალაიზიის საელჩოს გარეთ რეისის გაუჩინარებიდან მეთერთმეტე წლისთავზე და სკანდირებდნენ: "დაგვიბრუნე ჩვენი საყვარელი ადამიანები!"
ჩენგ ლიპინგმა, რომლის ქმარი მალაიზიაში ფილმის გადასაღებ მოედანზე იყო და MH370-ზე პეკინში ბრუნდებოდა, თქვა, რომ იმედოვნებდა, რომ პეკინი უფრო მეტად დაუკავშირდებოდა მალაიზიას სიმართლის გამოსავლენად.
"ყველა ჩარჩენილია ტკივილში", - განუცხადა მან ჟურნალისტებს.
"ზუსტად რა მოხდა ჯერ კიდევ უცნობია."
განახლებულმა ძიებამ გამოიწვია შერეული რეაქციები მგზავრების ოჯახებში, როდესაც ის დეკემბერში გამოცხადდა - ზოგი მას დახურვის ნაბიჯად თვლიდა, ზოგი კი მას მწარედ აღწერდა.