მადრიდის რეალი ქალთა ჩემპიონთა ლიგის მეოთხედფინალში არსენალს ამარცხებს - Image 1 of 2
აღსანიშნავ შეხვედრაში, ალფრედო დი სტეფანოს სტადიონზე, მადრიდის რეალმა გადამწყვეტი 2-0 გამარჯვება მოიპოვა არსენალთან ქალთა ჩემპიონთა ლიგის მეოთხედფინალის პირველ მატჩში. ესპანურმა გუნდმა, რომელსაც ლინდა კაისედო და ათენა დელ კასტილიო ხელმძღვანელობდნენ, ოსტატობა გამოავლინა უფრო გამოცდილ ინგლისურ გუნდთან, რომელიც ამ ეტაპზე შეჯიბრში ასპარეზობის რეკორდის თანატოლია "ლიონთან" ერთად.
მიუხედავად იმისა, რომ "არსენალმა" (Arsenal) ბოლო დროს ქალთა სუპერლიგაში მიიზიდა ყურადღება, მადრიდის "რეალმა" მოახერხა ოპონენტების დაძლევა, ისარგებლა მოედნის ცუდი მდგომარეობით, რომელიც მკაცრად გააკრიტიკეს ორივე გუნდისა და მაყურებლების მიერ. მოედნის მდგომარეობა, რომელიც აღწერეს როგორც "აბზალური" და "სამარცხვინო", წამოჭრა კითხვები ასეთი მაღალი დონის მატჩისთვის ადგილის ვარგისიანობის შესახებ, განსაკუთრებით ბერნაბეუს სტადიონის ხელმისაწვდომობის გათვალისწინებით.
თამაში გამოირჩეოდა უხეში დასაწყისით, ვერცერთმა მხარემ ვერ შეძლო დომინირების დამყარება. თუმცა, მადრიდის "რეალის" შრომისმოყვარეობამ და ინტენსივობამ პრესინგის თამაშში, რომელიც განასახიერებდა სიგნე ბრუნის დაუღალავ ძალისხმევას, საბოლოოდ შედეგი გამოიღო. "არსენალის" (Arsenal) მიერ დაშვებულმა შეცდომებმა კაისედოს გატეხვის საშუალება მისცა და გახსნა გოლი, რომელსაც ისინი ინარჩუნებდნენ მეორე ნახევრამდე.
ათენა დელ კასტილიოს მოედანზე შემოყვანა გადამწყვეტი აღმოჩნდა, რადგან მან გაიტანა განსაცვიფრებელი გოლი, რომელმაც ფაქტობრივად განსაზღვრა პირველი თამაშის ბედი. გამარჯვება აღნიშნავს მადრიდის "რეალის" მესამე გამარჯვებას 11 თამაშიდან ინგლისურ ოპონენტებთან და მათ ძლიერ პოზიციაზე აყენებს 2022 წლის შემდეგ პირველად ნახევარფინალის მისაღწევად.
მეორეს მხრივ, "არსენალს" (Arsenal) რთული ბრძოლა ელის მეორე მატჩში, რომელიც "ემირატების" სტადიონზე გაიმართება. გუნდის მენეჯერმა, რენე სლეგერსმა, აღიარა მოედანზე არსებული პირობების გამოწვევები და ქალთა ფეხბურთში გაუმჯობესების საჭიროება ასეთი საკითხების გადასაჭრელად. მიუხედავად წარუმატებლობისა, სლეგერსი დარწმუნებულია თავისი გუნდის უნარში, მოახდინოს დაბრუნება.
მატჩმა ასევე ხაზი გაუსვა მიმდინარე დებატებს ქალთა თამაშებისთვის გამოყენებული მოედნების მდგომარეობის შესახებ, ყოფილი "არსენალისა" და ინგლისის საერთაშორისო იან რაიტის იმედგაცრუებამ გამოხატა თავისი უკმაყოფილება პირობების მიმართ. ინციდენტმა გამოიწვია საუბარი ქალთა ფეხბურთისთვის უკეთესი ობიექტებისა და უფრო თანასწორი მოპყრობის საჭიროების შესახებ.
როდესაც მეორე რაუნდი ახლოვდება, ორივე გუნდი აცნობიერებს ამ შემთხვევის მნიშვნელობას და პოტენციურ გავლენას, რაც მას შეიძლება ჰქონდეს ქალთა ფეხბურთის მომავალზე. მადრიდის "რეალი" შეეცდება ააშენოს თავისი ლიდერობა, ხოლო "არსენალი" (Arsenal) გადაწყვეტილი იქნება შემობრუნდეს და გადავიდეს ნახევარფინალებში.