ისლანდიის ბავშვთა მინისტრმა თანამდებობა დატოვა მას შემდეგ, რაც აღიარა, რომ შვილი ყავდა 15 წლის მოზარდისგან
ისლანდიის ბავშვთა მინისტრმა თანამდებობა დატოვა მას შემდეგ, რაც აღიარა, რომ 30 წელზე მეტი ხნის წინ 15 წლის მოზარდთან შვილი შეეძინა.
ასთილდურ ლოა თორსდოტირმა მედიის ინტერვიუში განაცხადა, რომ მან ურთიერთობა 15 წლის ბიჭთან დაიწყო, როდესაც ის 22 წლის მრჩეველი იყო რელიგიურ ჯგუფში, რომელსაც ის ესწრებოდა.
შემდეგ მან გააჩინა მისგან შვილი, როდესაც ის 16 წლის იყო, ის კი 23 წლის.
"36 წელია, ამ დროის განმავლობაში ბევრი რამ შეიცვალა და მე ამ საკითხებს დღეს სხვანაირად გავუმკლავდებოდი", - განუცხადა 58 წლის ქალმა ისლანდიურ მედიას.
ისლანდიის პრემიერ-მინისტრმა, კრისტრუნ ფროსტადოტირმა, პრესას განუცხადა, რომ ეს "სერიოზული საკითხია", თუმცა მან თქვა, რომ მან ამაზე მეტი არაფერი იცოდა.
"ეს არის ძალიან პირადი საკითხი [და] ამ საკითხთან დაკავშირებით ჩართული პირის პატივისცემის გამო, მე არ გავაკეთებ კომენტარს შინაარსზე", - თქვა მან.
Visir-ის გაზეთის ცნობით, ფროსტადოტირმა განაცხადა, რომ მან მხოლოდ ამ ამბის დადასტურება მიიღო ხუთშაბათს ღამით.
მან მაშინვე გამოიძახა ბავშვთა მინისტრი თავის კაბინეტში, სადაც მან თანამდებობა დატოვა.
ისლანდიურმა საინფორმაციო სააგენტომ RUV-მა ამბავი ხუთშაბათს ღამით გატეხა.
თორსდოტირმა ინტერვიუში RUV-თან გამოავლინა, რომ შეხვდა მამას, რომელსაც RUV-მა დაარქვა ეირიკ ასმუნდსონი, როდესაც ის მუშაობდა რელიგიურ ჯგუფში Trú og lif (რელიგია და სიცოცხლე), რომელსაც ის შეუერთდა რთული საშინაო ცხოვრების გამო.
ის 15 წლის იყო, ის კი 22 წლის, როდესაც ისინი შეხვდნენ. თორსდოტირმა გააჩინა მათი ვაჟი, როდესაც ისინი ორივე ერთი წლით უფროსები იყვნენ.
RUV იტყობინება, რომ ურთიერთობა საიდუმლო იყო, მაგრამ რომ ასმუნდსონი ესწრებოდა შვილის დაბადებას და პირველი წელი გაატარა მასთან.
თუმცა, საინფორმაციო სააგენტო წერს, რომ ეს შეიცვალა, როდესაც თორსდოტირმა შეხვდა თავის ამჟამინდელ ქმარს.
მათი თქმით, მათ ნახეს დოკუმენტები, რომლებიც ასმუნდსონმა წარუდგინა ისლანდიის იუსტიციის სამინისტროს შვილის ნახვის მოთხოვნით, მაგრამ თორსდოტირმა უარყო ეს, ასევე მოითხოვა და მიიღო ბავშვის მხარდაჭერის გადახდა მისგან მომდევნო 18 წლის განმავლობაში.
ასმუნდსონის ნათესავმა ორჯერ სცადა გასულ კვირას ისლანდიის პრემიერ-მინისტრთან დაკავშირება ურთიერთობის შესახებ.
ფროსტადოტირმა წუხელ განაცხადა, რომ როდესაც ქალმა გამოავლინა, რომ ეს მთავრობის მინისტრს ეხებოდა, მან მეტი ინფორმაციის მოთხოვნა მოითხოვა, რამაც გამოიწვია გამოცხადება და გადადგომა.
წუხელ RUV-თან სატელევიზიო ინტერვიუში თორსდოტირმა თქვა, რომ შეწუხებული იყო, რომ ქალმა პრემიერ-მინისტრს დაუკავშირდა.
"მესმის... როგორ გამოიყურება", - თქვა მან და დასძინა, რომ "ძალიან რთულია სწორი ამბის გადმოცემა დღეს მედიაში".
მიუხედავად იმისა, რომ ისლანდიაში თანხმობის ასაკი 15 წელია, უკანონოა 18 წლამდე ასაკის პირთან სექსუალური ურთიერთობა, თუ თქვენ ხართ მათი მასწავლებელი ან მენტორი, თუ ისინი ფინანსურად არიან დამოკიდებულნი თქვენზე, ან მუშაობენ თქვენთვის. ამ დანაშაულისთვის მაქსიმალური სასჯელია სამი წლით თავისუფლების აღკვეთა.
მიუხედავად იმისა, რომ მან თანამდებობა დატოვა მინისტრის პოსტზე, თორსდოტირმა განაცხადა, რომ მას არ ჰქონდა პარლამენტის დატოვების გეგმები.