ათასობით ადამიანი თურქეთში მეშვიდე ღამეა გამოდის საპროტესტო აქციებზე, რომლებიც აქამდე 1400-ზე მეტ ადამიანს მოიცავდა, მათ შორის სტუდენტებს, ჟურნალისტებს და იურისტებს.
ღამის პროტესტი დაიწყო გასულ ოთხშაბათს, როდესაც ქალაქის მერი ეკრემ იმამოგლუმ - რომელიც პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანის მთავარ პოლიტიკურ მეტოქედ ითვლება - კორუფციის ბრალდებით დააკავეს.
უფლებადამცველმა ჯგუფებმა და გაერომ დაგმეს დაპატიმრებები და პოლიციის მიერ მომიტინგეების მიმართ ძალის გამოყენება.
იმამოღლუმ განაცხადა, რომ მის წინააღმდეგ წაყენებული ბრალდებები პოლიტიკურად მოტივირებული იყო, რაც თურქეთის პრეზიდენტმა უარყო.
სამშაბათს, რამადანის მარხვის სადილზე ანკარაში ახალგაზრდებთან საუბრისას, პრეზიდენტმა ერდოღანმა ხალხს მოუწოდა მოთმინებისკენ "ძალიან მგრძნობიარე დღეებში".
მან დასძინა, რომ მათ, ვისაც სურს "ეს ქვეყანა ქაოსის ადგილად აქციოს, არსად აქვთ წასასვლელი" და გზა, რომელიც მომიტინგეებმა გაიარეს, "მკვდარი დასასრულია".
სამშაბათს საღამოს, ათასობით სტუდენტი სტამბოლის მრავალი უნივერსიტეტიდან შეიკრიბა მაკას პარკში და შემდეგ მსვლელობით გაემართა შისლისკენ.
სტამბოლის ხელისუფლებამ აკრძალა საპროტესტო აქციები და დახურა ზოგიერთი გზა "საჯარო წესრიგის შესანარჩუნებლად" რათა “თავიდან აიცილოს ნებისმიერი პროვოკაციული ქმედება, რომელიც შეიძლება მოხდეს".
როდესაც სტუდენტები მსვლელობდნენ ნისანტასის რაიონში, ისინი სკანდირებდნენ "მთავრობა, გადადექი!" და აფრიალებდნენ დროშებსა და ბანერებს. მათ დიდი რაოდენობით პოლიციის რაზმი აკვირდებოდა.
ბევრ სტუდენტს სახე დაფარული ჰქონდა შარფებითა და ნიღბებით და აღიარებდნენ, რომ პოლიციის მიერ ამოცნობის ეშინოდათ.
თურქეთის მთავარმა ოპოზიციურმა პარტიამ, რესპუბლიკურმა სახალხო პარტიამ (CHP), განაცხადა, რომ სამშაბათს ქალაქის დარბაზის გარეთ საპროტესტო აქცია იქნება მათი ბოლო ღამის შეკრებების სერიაში - და ისინი გეგმავენ აქციას შაბათს.
"მზად ხართ დიდი აქციისთვის სტამბოლის დიდ მოედანზე შაბათს?"_ ოზგურ ოზელმა ხალხს უთხრა.
"იმამოღლუს მხარდასაჭერად, მისი დაპატიმრების წინააღმდეგ, ჩვენი თითოეული მერის დაპატიმრების წინააღმდეგ. გამჭვირვალე, ღია, პირდაპირ ეთერში სასამართლო პროცესების მოთხოვნით, იმის თქმით, რომ გვინდა ვადამდელი არჩევნები."
გასული ოთხშაბათიდან თურქეთის შინაგან საქმეთა მინისტრმა განაცხადა, რომ 1418 მომიტინგე დააკავეს დემონსტრაციების შემდეგ, რომლებიც მთავრობამ "უკანონოდ" მიიჩნია.
სოციალურ მედიაში ალი იერლიკაიამ დაწერა: "ამჟამად 979 ეჭვმიტანილი იმყოფება პატიმრობაში, 478 ადამიანი დღეს სასამართლოში იქნება წარმოდგენილი.
"არანაირი დათმობები არ იქნება მათთვის, ვინც ცდილობს ქუჩებში ტერორის გამოწვევას, ჩვენს ეროვნულ და მორალურ ღირებულებებზე და ჩვენს პოლიციელებზე."
სამშაბათს, შვიდი ჟურნალისტი გამოჩნდა სასამართლოში, მათ შორის AFP-ის ახალი ამბების სააგენტოს ფოტოგრაფ იასინ აკგულის სასამართლოზე, რომელიც აშუქებდა დემონსტრაციებს.
AFP-ის თავმჯდომარემ, ფაბრის ფრისმა, სოციალურ მედიაში თურქეთის პრეზიდენტისთვის წერილი გამოაქვეყნა და ერდოღანს "ჩარევა" სთხოვა აკგულის დაპატიმრებაში, რომელსაც "მიუღებელი" უწოდა.
"იასინ აკგული არ იყო პროტესტის ნაწილი", - თქვა ფრისმა. "როგორც ჟურნალისტი, ის აშუქებდა ქვეყანაში გამართულ ერთ-ერთ მრავალ დემონსტრაციას მას შემდეგ, რაც ოთხშაბათს, 19 მარტს, პროტესტი დაიწყო.
მან გადაიღო 187 ფოტო პროტესტის დაწყებიდან, თითოეული მათგანი მოწმობდა მის ჟურნალისტურ მოღვაწეობას."
ვაშინგტონში, სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ გამოთქვა "შეშფოთება" თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრთან ჰაკან ფიდანთან შეხვედრის შემდეგ, განაცხადა აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა განცხადებაში.
იმამოღლუ იყო იმ 100-ზე მეტი ადამიანიდან, რომლებიც გასულ კვირას დააკავეს გამოძიების ფარგლებში. დაკავებულთა შორის იყვნენ პოლიტიკოსები, ჟურნალისტები და ბიზნესმენები.
მისი დაპატიმრება ხელს არ უშლის მის კანდიდატურას ან არჩევას პრეზიდენტად, მაგრამ ის ვერ შეძლებს კენჭი იყაროს, თუ მას რომელიმე ბრალდებაში დამნაშავედ ცნობენ.
ოპოზიციური მერი ითვლება ერდოღანის ერთ-ერთ ყველაზე სერიოზულ მეტოქედ, რომელიც თურქეთში 22 წელია მსახურობს როგორც პრემიერ-მინისტრი, ასევე პრეზიდენტი.
ერდოღანის ვადა 2028 წელს იწურება და მოქმედი წესების თანახმად, მას არ შეუძლია ხელახლა იყაროს კენჭი - მაგრამ მას შეუძლია ვადამდელი არჩევნების მოწვევა ან შეეცადოს შეცვალოს კონსტიტუცია, რათა მას ხელისუფლებაში დარჩენა უფრო დიდხანს შეეძლოს.
თურქეთის იუსტიციის სამინისტრომ გააკრიტიკა ისინი, ვინც ერდოღანს დაპატიმრებებთან აკავშირებს და დაჟინებით მოითხოვა მისი სასამართლო დამოუკიდებლობა.