ევროპული კავშირის პოლიტიკოსები რადიო თავისუფლებისა და რადიო ევროპის (RFE/RL) მხარდასაჭერად ერთიანდებიან მას შემდეგ, რაც აშშ-ს მთავრობამ დაფინანსების შემცირების გადაწყვეტილება მიიღო, რაც საფრთხეს უქმნის ამ ორგანიზაციის დახურვას და პრო-დემოკრატიულ მედიას მნიშვნელოვან დარტყმას მიაყენებს.
ჩეხეთის ევროპის საქმეთა მინისტრი მარტინ დვორაკი ამ ინიციატივის სათავეში დგას და აცხადებს, რომ რამდენიმე ქვეყანამ მხარი დაუჭირა ამ ინიციატივას და რომ ევროკავშირმა სწრაფად უნდა იმოქმედოს, რათა თავიდან აიცილოს მაუწყებლობის დახურვა.
საკითხი განიხილეს ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრაზე 17 მარტს, რადგან RFE/RL-ის მომავალი გაურკვეველია ტრამპის ადმინისტრაციის გადაწყვეტილების გამო, შეამციროს კონგრესის მიერ დამტკიცებული დაფინანსება.
დვორაკმა გამოავლინა, რომ გერმანია, ავსტრია, შვედეთი, ნიდერლანდები, ბელგია, სლოვენია, პოლონეთი, ჩეხეთის რესპუბლიკა და სამი ბალტიისპირეთის ქვეყანა არიან მათ შორის, ვინც მხარს უჭერს RFE/RL-ისთვის ალტერნატიული დაფინანსების წყაროების მოძიების ინიციატივას.
ბელგიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მაქსიმ პრევომ ხაზი გაუსვა დამოუკიდებელი ჟურნალისტიკის მნიშვნელობას იმ რეგიონებში, სადაც თავისუფალი პრესა გაჩუმებულია, როგორიცაა რუსეთი, ბელარუსი, ირანი და ავღანეთი.
მან გააფრთხილა, რომ თუ RFE/RL გაქრება, დეზინფორმაცია და პროპაგანდა შეავსებს სიცარიელეს, რაც პირდაპირ გამარჯვება იქნება მათთვის, ვინც დემოკრატიას ძირს უთხრის.
პრევომ ამტკიცებდა, რომ თავისუფალი პრესის დაცვა ნიშნავს თავად დემოკრატიის დაცვას და რომ ფაქტებზე დაფუძნებულ რეპორტაჟზე წვდომა აუცილებელია უსაფრთხოებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებებისთვის.
ჩეხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა იან ლიპავსკიმ გამოხატა ინტერესი ევროკავშირის სხვა წევრების მხრიდან ჩეხეთის რესპუბლიკის ინიციატივის მიმართ და ხაზი გაუსვა საკითხის სერიოზულად განხილვის მნიშვნელობას.
პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა რადეკ სიკორსკიმ გაიხსენა, თუ როგორ დაეხმარა RFE/RL და ამერიკის ხმის მაუწყებელი მის მამას ცივი ომის დროს თავისი ქვეყნის ძირითადი ფაქტების გაგებაში და აღნიშნა, რომ ეს ინსტიტუტები დღესაც მსგავს სამუშაოს ასრულებენ ავტოკრატიებისთვის.
აშშ-ს მთავრობის გადაწყვეტილება RFE/RL-ისა და სხვა ფედერალური მაუწყებლების დაფინანსების შემცირების შესახებ ფართოდ გააკრიტიკეს მედიის უფლებების დამცველებმა, დემოკრატიის დამცველებმა და პოლიტიკოსებმა.
RFE/RL-ის პრეზიდენტმა და აღმასრულებელმა დირექტორმა სტივენ კაპუსმა გააფრთხილა, რომ გრანტის შეთანხმების გაუქმება "იქნება მასიური საჩუქარი ამერიკის მტრებისთვის", რასაც ბევრი სხვა იმეორებდა.
RFE/RL, რომელიც პრაღაში მდებარეობს, ყოველკვირეულად 50 მილიონამდე ადამიანს აღწევს 23 ქვეყანაში, მათ შორის რუსეთში, უკრაინაში, ირანში, ავღანეთში და ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკები ცენტრალურ აზიასა და კავკასიაში.
მაუწყებელი იყო დამოუკიდებელი ჟურნალისტიკის გადამწყვეტი წყარო იმ რეგიონებში, სადაც პრესის თავისუფლება საფრთხის ქვეშაა.
ჩეხეთის რესპუბლიკა ახლა მუშაობს ქვეყნების პლატფორმის შესაქმნელად RFE/RL-ის მხარდასაჭერად, მაგრამ მათ უნდა გაითვალისწინონ აშშ-ს მთავრობის პოზიცია ამ საკითხთან დაკავშირებით.
ჩეხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა იან ლიპავსკიმ განაცხადა, რომ ისინი ყველაფერს გააკეთებენ, რათა 75 წლის მემკვიდრეობის მქონე ორგანიზაცია გადარჩეს.
აშშ-ს მთავრობის გადაწყვეტილება RFE/RL-ის, რადიო აზიისა და ამერიკის ხმის დაფინანსების შემცირების შესახებ მკვეთრად ეწინააღმდეგება რუსეთის, ჩინეთისა და ირანის ხელისუფლების მიერ მედიის პოლიტიკას, რომლებმაც დიდი ინვესტიცია ჩადეს სახელმწიფო მაუწყებლებში, რათა დაუპირისპირდნენ დასავლურ ლიბერალიზმს მთელ მსოფლიოში.
ეს სიტუაცია ხაზს უსვამს დამოუკიდებელი ჟურნალისტიკის მნიშვნელობას დემოკრატიის ხელშეწყობისთვის და იმ გამოწვევებს, რომლებსაც მედიის საშუალებები აწყდებიან იმ რეგიონებში, სადაც პრესის თავისუფლება საფრთხის ქვეშაა.
ევროკავშირის მხარდაჭერა RFE/RL-ის მიმართ აჩვენებს მის ვალდებულებას დაიცვას თავისუფალი პრესა და დაიცვას დემოკრატია მზარდი ავტორიტარიზმის პირობებში.