,,რუსეთსა და აშშ-ს შორის მოლაპარაკებებს განცხადება რაიმე ზავის შესახებ არ მოჰყოლია" - 25 მარტის სათაურებიდან რუსეთ-უკრაინის ომზე
AI News5 დღის წინ
,,რუსეთსა და აშშ-ს შორის მოლაპარაკებებს განცხადება რაიმე ზავის შესახებ არ მოჰყოლია" - 25 მარტის სათაურებიდან რუსეთ-უკრაინის ომზე  - Image 1 of 2
preloadpreload
დელეგაციები ვაშინგტონიდან და კიევიდან შეხვდნენ მოკლე დროში მას შემდეგ, რაც აშშ-მ ხანგრძლივი მოლაპარაკებები გამართა რუსეთის ოფიციალურ პირებთან, აცხადებენ უკრაინელი ოფიციალური პირები.
მოლაპარაკებები მიზნად ისახავდა შავი ზღვის ინიციატივის შესაძლო განახლებას, გარიგება, რომელიც უკრაინის პორტებიდან მარცვლეულისა და სხვა საკვების ექსპორტის საშუალებას იძლეოდა.
რუსეთმა ორშაბათს გამართულ მოლაპარაკებებს "სასარგებლო" უწოდა და დასძინა, რომ მას სურს, გაერო და სხვა ქვეყნები ჩაერთონ დისკუსიებში.
აი, უახლესი სათაურები სამშაბათს, 25 მარტს, რუსეთ-უკრაინის ომში:
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მოუწოდა ვაშინგტონს, მისცეს "ბრძანება" კიევს, აღადგინოს შეთანხმება შავი ზღვის ნავიგაციაზე.
საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ მოსკოვი დაინტერესებულია ახალი შეთანხმებით, რომელსაც ნაკლები შეზღუდვები ექნება მის ექსპორტზე.
"ჩვენ... გვსურს შავი ზღვის ინიციატივის აღდგენა რაღაც ფორმით, ყველასთვის მისაღები გზით", - ციტირებს ლავროვს რუსული საინფორმაციო სააგენტოები.
მოსკოვი თვლის, რომ ეს შეიძლება მიღწეული იყოს მხოლოდ "ვაშინგტონის ბრძანებით [უკრაინის ლიდერის ვოლოდიმირ] ზელენსკისა და მის გუნდს", - დასძინა ლავროვმა.
მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთის საკვებისა და სასუქის ექსპორტი არ ექვემდებარება დასავლურ სანქციებს, მოსკოვი ამბობს, რომ გადახდების, ლოჯისტიკისა და დაზღვევის შეზღუდვებმა შეაფერხა გადაზიდვები.
უკრაინისა და შეერთებული შტატების წარმომადგენლებმა დაასრულეს მოკლე რაუნდი მოლაპარაკებების შემდეგ, მას შემდეგ, რაც ორშაბათს რუსეთისა და აშშ-ს ოფიციალურ პირებს შორის მოლაპარაკებები მიმდინარეობდა.
"მოლაპარაკებები დასრულდა. ყველა დეტალი მოგვიანებით გამოცხადდება", - განუცხადა უკრაინელმა წყარომ მედიას, მას შემდეგ, რაც თქვა, რომ შეხვედრა დაიწყო.
რუსეთსა და აშშ-ს შორის მოლაპარაკებებს განცხადება რაიმე ზავის შესახებ არ მოჰყოლია.
მოსკოვში, კრემლმა სამშაბათს განაცხადა, რომ მისი მოლაპარაკებები აშშ-სთან წინა დღეს არ გახდებოდა საჯარო და რომ ის ჯერ კიდევ "ანალიზებს" აწარმოებდა აშშ-ს გუნდთან მოლაპარაკებების შედეგებს.
მოლაპარაკებები მოსალოდნელია უკრაინისა და აშშ-ს დელეგატებს შორის მას შემდეგ, რაც აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ადმინისტრაციამ მოლაპარაკებები გამართა რუსეთის წარმომადგენლებთან.
თავის ღამის ვიდეო მიმართვაში, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ თქვა, რომ ის ელოდა, რომ მისი ოფიციალური პირები კვლავ შეხვდებოდნენ აშშ-ს მოლაპარაკებულებს მას შემდეგ, რაც ისინი კვირას ისაუბრეს - მოსკოვთან მოლაპარაკებებამდე.
ზელენსკიმ არ დააკონკრეტა, როდის მოხდებოდა ეს, მაგრამ უკრაინის ეროვნულმა მაუწყებელმა Suspilne-მა ანონიმურ წყაროზე დაყრდნობით განაცხადა, რომ ეს სამშაბათს მოხდებოდა.
უკრაინის დელეგაციის წევრმა ანონიმურობის პირობით განუცხადა AFP-ს საინფორმაციო სააგენტოს, რომ უკრაინისა და აშშ-ს ოფიციალური პირები სამშაბათს რიადში მოლაპარაკებებს აწარმოებდნენ.
წინა მოლაპარაკებებზე ამ თვეში ჯედაში, კიევმა დათანხმდა აშშ-ის მიერ შემოთავაზებულ 30-დღიან ზავს, რომელიც რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა შემდგომში უარყო.
ოფიციალური პირები ახლა სწავლობენ შავი ზღვის ინიციატივის შესაძლო განახლებას, გარიგებას, რომელიც მილიონობით მეტრულ ტონა მარცვლეულსა და სხვა საკვების ექსპორტს უკრაინის პორტებიდან აგზავნიდა.
რუსული ოფიციალური პირები და მედია აცხადებენ, რომ უკრაინის არტილერიის მიზანმიმართულმა დარტყმამ ორშაბათს მოკლა ექვსი ადამიანი, მათ შორის ორი ჟურნალისტი და მათი მძღოლი, რომლებიც იმყოფებოდნენ რუსეთის მიერ კონტროლირებად აღმოსავლეთ უკრაინის ლუგანსკის რეგიონის ნაწილებში.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ ალექსანდრე ფედერჩაკი, რუსეთის Izvestia-ს მედიის კორესპონდენტი, გარდაიცვალა თავდასხმაში, ასევე კამერის ოპერატორი ანდრეი პანოვი და მძღოლი ალექსანდრე სირკელი, რომლებიც მუშაობდნენ Zvezda-ს სატელევიზიო არხზე.
ლეონიდ პასეჩნიკმა, რუსეთის მიერ დანიშნულმა ლუგანსკის რეგიონის გუბერნატორმა, განაცხადა, რომ დაბომბვამ ექვსი ადამიანი მოკლა, თუმცა მან არ დააკონკრეტა ვინ იყვნენ სხვა ადამიანები, რომლებიც, სავარაუდოდ, დაიღუპნენ.
რუსეთიდან ერთ-ერთმა წამყვანმა მოლაპარაკემ სამშაბათს განაცხადა, რომ მოლაპარაკებები რუსეთისა და აშშ-ს ოფიციალურ პირებს შორის უკრაინის ნაწილობრივი ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ სასარგებლო იყო და ისინი გაგრძელდებოდა.
"ჩვენ ყველაფერზე ვისაუბრეთ, ეს იყო ინტენსიური დიალოგი, ადვილი არა, მაგრამ ჩვენთვის და ამერიკელებისთვის ძალიან სასარგებლო", - განუცხადა გრიგორი კარასინმა სახელმწიფო TASS-ის საინფორმაციო სააგენტოს. "ჩვენ გავაგრძელებთ", - დასძინა მან და მოსკოვსა და ვაშინგტონს შორის გუნდებმა 12 საათი გაატარეს მოლაპარაკებებში საუდის არაბეთში მდიდრულ სასტუმროში.
კარასინმა ასევე განაცხადა, რომ რუსეთს სურს, რომ სხვა ქვეყნები და გაერთიანებული ერები შეუერთდნენ მოლაპარაკებებს.
მან დასძინა, რომ "
აშშ-ისა და რუსეთის მოლაპარაკებებმა ორშაბათს იმუშავეს შემოთავაზებული ნაწილობრივი ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ 3-წლიან ომში, ერთი დღის შემდეგ, რაც ცალკე მოლაპარაკებები ჰქონდათ კიევთან მოლაპარაკებებთან.
შეთანხმება 30-დღიანი ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ რთული აღმოჩნდა.
მიუხედავად იმისა, რომ მოსკოვმა და კიევმა პრინციპში შეთანხმდნენ ზავის შესახებ გასულ კვირას, ორივე მხარემ განაგრძო ერთმანეთის დაბომბვა დრონებითა და რაკეტებით.
აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის საუბრის შემდეგ ქვეყნების ლიდერებთან, მთავარი დაბრკოლება არის ის, თუ რა სამიზნეები იქნება აკრძალული დარტყმისთვის.
თეთრი სახლის თქმით, "ენერგია და ინფრასტრუქტურა" დაფარული იქნება, მაგრამ კრემლმა განაცხადა, რომ შეთანხმება უფრო ვიწროდ ეხებოდა "ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურას".
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მას სურს, რომ სხვა ინფრასტრუქტურა, როგორიცაა რკინიგზა და პორტები, დაცული იყოს.
მიუხედავად იმისა, რომ მოლაპარაკებები მდიდრულ სასტუმროში რიადში მიმდინარეობდა, თითქმის 90 ადამიანი, მათ შორის 17 ბავშვი, დაშავდა ორშაბათს რუსეთის სარაკეტო თავდასხმის შედეგად უკრაინის ჩრდილო-აღმოსავლეთში, სუმში.
ეს ბლოგი მოგაწვდით უახლეს გაშუქებას, ანალიზს და მულტიმედიურ შინაარსს, რომელიც დაკავშირებულია რუსეთ-უკრაინის მიმდინარე ომთან.
შავი ზღვის მოლაპარაკებებში ყოფნისას უკრაინის მოლაპარაკე გუნდი კიდევ ერთი დღით რჩება აშშ-ს წარმომადგენლებთან შესახვედრად, რომლებიც ორშაბათს რუსეთს ესაუბრებოდნენ.