გამომძიებელმა ჟურნალისტმა განადან ცილისმწამებელ განელ მაღალჩინოსანს საქმე აშშ-ში მოუგო და 18 ათასი დოლარი დააკისრა
გამომძიებელმა ჟურნალისტმა, რომელმაც მოიგო 18 მილიონი დოლარი ცილისწამების საქმეზე, ამბობს:
"ჩემთვის ფულზე უფრო მნიშვბელოვანი ის ფაქტია, რომ ეს გადაწყვეტილება ახალგაზრდა ჟურნალისტებს ამხნევებს [პასუხისმგებლობა მოთხოვონ ძლიერებს] მიუხედავად იმისა, თუ რამდენად ძლევამოსილია ეს პოლიტიკოსი", - განუცხადა ანას არემაიავ ანასმა BBC-ს.
განელმა ჟურნალისტმა პირველად სამართლებრივი დავა განელი დეპუტატის კენედი აგიაპოგის წინააღმდეგ მათ სამშობლოში წამოიწყო, მაგრამ იქ წააგო.
შემდეგ მან საქმე აშშ-ში წაიღო, სადაც აგიაპოგს ქონება ეკუთვნის და აქ მოგება შეზლო.
ცილისწამების საქმე ეხებოდა დეპუტატის კომენტარებს ჟურნალისტის შესახებ 2018 წელს გაკეთებული ჟურნალისტური გამოძიების შემდეგ, რომელმაც გამოავლინა ფეხბურთის კორუფცია განაში და სხვაგან.
სასამართლომ მოისმინა, რომ აგიაპოგმა, სხვა ბრალდებებთან ერთად, რომლებიც გაკეთდა პოდკასტის დროს, ჟურნალისტს "კრიმინალი" უწოდა და ამტკიცებდა, რომ ის იყო კოლეგა ჟურნალისტის, აჰმედ სუალეს მკვლელობის უკან.
ანასმა BBC-ს უთხრა, რომ ის ჯერ კიდევ გლოვობდა სუალეს და მიუხედავად იმისა, რომ ერთი ეჭვმიტანილი ახლახან დააკავეს, მას სჯერა, რომ სხვა დამნაშავეები ჯერ კიდევ თავისუფლად არიან.
"დროდადრო მივდივარ იქ, სადაც აჰმედი დახვრიტეს და მივდივარ, რომ მქონდეს საკუთარი მშვიდი დრო. მივდივარ მის საფლავზე.
"ეს მაძლევს ძალას. როდესაც აჰმედი ცოცხალი იყო, ერთ დღეს მან მითხრა: "ბოს, მინდა დაგარწმუნოთ [რომ] ერთ დღეს, თუ თქვენ უნდა მოკვდეთ, მე გავაგრძელებ კარგ საქმეს, რომელსაც თქვენ აკეთებთ". არ ვიცოდი, რომ ეს საპირისპირო იქნებოდა, რადგან, მთელი ამ ხნის განმავლობაში... მე ვიყავი სამიზნე."
ანასი მკაცრად აკრიტიკებდა განაში სამართლებრივი სისტემას, განუცხადა BBC-ს, რომ მას სჯერა, რომ "ბევრი" მოსამართლე "უბრალოდ არ იხრება სამართლიანობის სასწორის სასარგებლოდ".
მან გადაწყვიტა, სარჩელი შეეტანა დეპუტატის წინააღმდეგ აშშ-ს ნიუ ჯერსის შტატში, სადაც პოლიტიკოსი იმყოფებოდა, როდესაც მას ინტერვიუსთვის "დედი ფრედ შოუს" პოდკასტზე, ნათქვამია ანასის იურისტების მიერ სასამართლოში წარდგენილ სასამართლო დოკუმენტებში.
ჟურნალისტს გამარჯვებამ ამ თვის დასაწყისში 18 მილიონი დოლარის კომპენსაცია მოუტანა, რვაწევრიანი ნაფიც მსაჯულთა მიერ ერთსულოვანი გადაწყვეტილების შედეგად ესექსის ოლქის უზენაეს სასამართლოში ნიუ ჯერსიში, რომელმაც დეპუტატი ცილისწამებისთვის დამნაშავედ ცნო.
თანხაში შედიოდა 8 მილიონი დოლარის სადამსჯელო ზიანი.
"ძალიან ბედნიერი ვარ, ვფიქრობ, რომ ეს არის იმის დადასტურება, რასაც ყოველთვის ვამტკიცებ. ეს დიდ გზას ადგას, რათა წაახალისოს აფრიკელი ჟურნალისტები კონტინენტზე, რომ საჭიროა ვიყოთ გამძლეები. საჭიროა გვქონდეს ნებისყოფა, რომ ავიტანოთ შეტევა", - განუცხადა ანასმა BBC-ს.
მას შემდეგ, რაც სასამართლომ აგიაპოგს კომპენსაციის გადახდა დაავალა, ჟურნალისტი ამბობს, რომ დარწმუნებულია, რომ თანხები გადაირიცხება, რადგან მისმა იურიდიულმა ჯგუფმა "სათანადო გულმოდგინე" შეაფასა დეპუტატის საკუთრებაში არსებული ქონებისა და ბიზნესის ღირებულება საქმის დაწყებამდე.
"მე არ შემიძლია 100%-ით დარწმუნებული ვიყო, მაგრამ ვიცი, რომ ჩემმა იურიდიულმა ჯგუფმა რაღაც გააკეთა და მათ აქვთ გეგმა", - დასძენს ის.
ანასი ამბობს, რომ მიუხედავად იმისა, რომ მისი საქმე აშშ-ში მოიგო, ეს უნდა იყოს გამაღვიძებელი ზარი მდიდრებისა და ძლევამოსილებისთვის, რომ აფრიკელ ჟურნალისტებს შეუძლიათ და მიაღწევენ სათანადო პირთა პასუხისმგებლობას.
"ჩვენ ასევე გვაქვს უნარი, რომ თქვენ პირისპირ დავდგეთ. სანამ ჩვენ მოთმინებით ვართ, სანამ ჩვენ გულწრფელები ვართ, ჩვენი დღე აუცილებლად დადგება."
ეწვიეთ BBCAfrica.com-ს აფრიკის კონტინენტიდან მეტი სიახლეებისთვის.