აშშ-ს ადმინისტრაცია უუქმებს დროებით სტატუსს მიგრანტების უმეტესობას კუბიდან, ჰაიტიდან, ნიკარაგუიდან და ვენესუელიდან
აშშ-ს პრეზიდენტის, დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციამ განაცხადა, რომ გააუქმებს დროებით სამართლებრივ სტატუსს მიგრანტების ნახევარზე მეტს კუბიდან, ჰაიტიდან, ნიკარაგუიდან და ვენესუელიდან.
ამ მიგრანტებს გააფრთხილეს, რომ დატოვონ ქვეყანა 24 აპრილამდე, სანამ მათი ნებართვები და დეპორტაციის ფარი გაუქმდება, ფედერალური მთავრობის მიერ გამოქვეყნებული შეტყობინების მიხედვით.
530,000 მიგრანტი აშშ-ში შეიყვანეს ბაიდენის ეპოქის სპონსორობის პროცესის ფარგლებში, რომელიც ცნობილია როგორც CHNV, რომელიც შექმნილია ლეგალური მიგრაციის გზების გასახსნელად. ტრამპმა შეაჩერა პროგრამა მას შემდეგ, რაც ის თანამდებობაზე დაინიშნა.
გაურკვეველია, ამ მიგრანტების რამდენის უზრუნველყოფა შეძლო სხვა სტატუსმა ამ პერიოდში, რაც მათ საშუალებას მისცემს დარჩნენ აშშ-ში ლეგალურად.
პროგრამა ამოქმედდა დემოკრატიული პრეზიდენტის, ჯო ბაიდენის მიერ 2022 წელს, თავდაპირველად მოიცავდა ვენესუელელებს, სანამ ის გაფართოვდებოდა სხვა ქვეყნებზე.
ეს საშუალებას აძლევდა მიგრანტებს და მათ უშუალო ოჯახის წევრებს აშშ-ში გაფრენილიყვნენ, თუ მათ ჰყავდათ ამერიკელი სპონსორები და დარჩენილიყვნენ ორი წლის განმავლობაში დროებითი საიმიგრაციო სტატუსის ქვეშ, რომელიც ცნობილია როგორც პარაოლი.
ბაიდენის ადმინისტრაცია ამტკიცებდა, რომ CHNV ხელს შეუწყობდა არალეგალური საზღვრის გადაკვეთის შემცირებას აშშ-ს სამხრეთ საზღვარზე და ქვეყანაში შემოსულების უკეთ შემოწმებას.
პარასკევს, საშინაო უსაფრთხოების დეპარტამენტმა უარყო წინა ადმინისტრაცია და განაცხადა, რომ პროგრამამ ვერ მიაღწია თავის მიზნებს.
სააგენტოს განცხადებაში ნათქვამია, რომ ბაიდენის ოფიციალურმა პირებმა "მათ [მიგრანტებს] მისცეს ამერიკული სამუშაოებისთვის კონკურენციის შესაძლებლობა და ამერიკელი მუშების დაქვეითება; აიძულა კარიერის სამოქალაქო მოსამსახურეები, ხელი შეუწყონ პროგრამებს მაშინაც კი, როდესაც თაღლითობა გამოვლინდა; და შემდეგ დაადანაშაულეს რესპუბლიკელები კონგრესში ქაოსში, რომელიც მოჰყვა და დანაშაულში, რომელიც მოჰყვა".
თუმცა, ფედერალური რეესტრის 35-გვერდიან შეტყობინებაში ნათქვამია, რომ აშშ-ში მყოფი ზოგიერთი ადამიანი CHNV-ის ქვეშ შეიძლება "შემთხვევის საფუძველზე" დარჩეს.
ტრამპი ასევე განიხილავს, გააუქმოს თუ არა დროებითი სამართლებრივი სტატუსი 240,000 უკრაინელისთვის, რომლებიც აშშ-ში რუსეთის კონფლიქტში გაიქცნენ.
CHNV-მა ხელი შეუწყო 213,000 ჰაიტიელის აშშ-ში შესვლას კარიბის ზღვის ქვეყანაში გაუარესებული პირობების ფონზე.
დაახლოებით 120,700 ვენესუელელი, 110,900 კუბელი და 93,000-ზე მეტი ნიკარაგუელი ასევე დაუშვეს აშშ-ში პროგრამის ფარგლებში, სანამ ტრამპი დახურავდა მას.
გასულ თვეში, DHS-მა განაცხადა, რომ აგვისტოში დაასრულებდა კიდევ ერთ საიმიგრაციო დიზაინაციას, დროებით დაცულ სტატუსს (TPS), აშშ-ში მცხოვრები 500,000 ჰაიტისთვის.
TPS მიენიჭა დანიშნული ქვეყნების მოქალაქეებს, რომლებიც აწყდებიან სახიფათო პირობებს, როგორიცაა შეიარაღებული კონფლიქტი ან გარემოსდაცვითი კატასტროფები.
DHS-მა ასევე შეაჩერა TPS აშშ-ში მყოფი ვენესუელელებისთვის, თუმცა ეს იურიდიულ გამოწვევას აწყდება.
იანვარში თანამდებობის დაკავების შემდეგ, ტრამპის საიმიგრაციო პოლიტიკა შეხვდა უამრავ იურიდიულ დაბრკოლებას.