აშშ-მა გააუქმა მილიონობით დოლარის ჯილდო გლობალური ტერორისტების (SDGTs) სიის სამი წევრის შესახებ ინფორმაციისთვის
აშშ-მა გააუქმა მილიონობით დოლარის ჯილდო ჰაქკანის ქსელის სამი უფროსი წევრისთვის, მათ შორის სირაჯუდინ ჰაქკანისთვის, რომელიც თალიბანის მთავრობის შინაგან საქმეთა მინისტრად მსახურობს.
სირაჯუდინ ჰაქკანი ადრე ვაშინგტონის ერთ-ერთი მთავარი სამიზნე იყო, სადაც 10 მილიონი დოლარის (9 მილიონი ევრო) ჯილდო იყო შემოთავაზებული ინფორმაციისთვის, რომელიც მის დაკავებას გამოიწვევდა.
ჰაქკანის ქსელი მონაწილეობდა აშშ-ს ხელმძღვანელობით ომის დროს ავღანეთში ყველაზე გახმაურებულ და სასიკვდილო თავდასხმებში.
ჰაქკანის ქსელის ორი სხვა წევრის, აბდულ აზიზ ჰაქკანისა და იაჰია ჰაქკანის სახელები ასევე ამოღებულია აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის Rewards for Justice ვებსაიტიდან.
სამივე ინდივიდი რჩება სპეციალურად დანიშნული გლობალური ტერორისტების (SDGTs) სიაში. ჰაქკანის ქსელი ასევე აგრძელებს როგორც უცხოური ტერორისტული ორგანიზაციის, ასევე SDGT ერთეულის ჩამოთვლას.
სახელმწიფო დეპარტამენტის სპიკერმა AFP-ს განუცხადა, რომ აშშ "თანმიმდევრულად განიხილავს და აუმჯობესებს" ჯილდოს შეთავაზებებს პოლიტიკის ფარგლებში.
გადაწყვეტილება მოჰყვა აშშ-ს მძევლების ელჩის ადამ ბოჰლერის ვიზიტს ავღანეთში გასულ კვირას.
ეს იყო პირველი ვიზიტი მაღალი რანგის ამერიკელი დიპლომატის ავღანეთში მას შემდეგ, რაც თალიბანმა 2021 წელს ხელისუფლებაში დაბრუნდა.
ბოჰლერის მოლაპარაკებები თალიბანის ოფიციალურ პირებთან ჯორჯ გლეზმანის გათავისუფლება გამოიწვია, რომელიც 2022 წელს ავღანეთში პირადი ვიზიტის დროს დააკავეს.
იანვარში სოციალურ მედიაში გამოქვეყნებულ პოსტში სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ განაცხადა, რომ თუ ავღანეთში მეტი ამერიკელი მოქალაქე არ გათავისუფლდება, აშშ-მ შეიძლება განიხილოს ჯილდოს შეთავაზებების ხელახლა დაწესება ან გაზრდა თალიბანის ლიდერებზე.
თალიბანის მთავრობა ჯერ კიდევ არ არის აღიარებული.
თალიბანის ხელმძღვანელობით მთავრობა ოფიციალურად არცერთი ქვეყნის მიერ არ არის აღიარებული. მას შემდეგ, რაც დონალდ ტრამპი თანამდებობაზე დაინიშნა, ავღანეთის ოფიციალურმა პირებმა განაცხადეს, რომ მათ სურდათ "ახალი თავის" გახსნა ვაშინგტონთან ურთიერთობები.
ავღანეთის კონტროლის აღებიდან მას შემდეგ, რაც 2021 წლის აგვისტოში თალიბანმა აიღო, ისლამისტმა მებრძოლმა ჯგუფმა გაანადგურა სამოქალაქო თავისუფლებები, მათ შორის ქალთა უფლებების მძიმე შეზღუდვები.
ტრამპის ადმინისტრაციამ ზედამხედველობდა 2020 წლის სამშვიდობო შეთანხმებას, რამაც გამოიწვია აშშ-ს სამხედრო გაყვანა 2021 წელს და 20-წლიანი ოკუპაციის დასრულება, რომელსაც თალიბანი მოიხსენიებს, როგორც ოკუპაციას.
ჯილდოების ამოღება "ძირითადად სიმბოლურია", - განუცხადა აშშ-ში დაფუძნებულმა ავღანელმა პოლიტიკურმა ანალიტიკოსმა აბდულ ვაჰიდ ფაქირმა AFP-ს.
ფაქირმა განუცხადა AFP-ს, რომ ეს იქნებოდა გზა აშშ-სთვის, რომ "მიეცა კრედიტი სირაჯუდინ ჰაქკანისთვის", რომელიც ჩნდება, როგორც ზომიერი ალტერნატივა ავღანეთის მთავრობაში სხვა საკვანძო ლიდერებისთვის.