პრინცი უელსი აქებს უკრაინელების "გამძლეობას" ესტონეთში ვიზიტისას
პრინცი უელსი აქებს უკრაინელების "გამძლეობას" ესტონეთში ვიზიტისას, მოგზაურობა, რომელიც გაკეთდა Nato-ს რუსეთთან საზღვრის დაცვისთვის, რათა მხარი დაუჭიროს ბრიტანელ ჯარისკაცებს.
ხუთშაბათს ის შეხვდა ახალგაზრდა უკრაინელ ლტოლვილებს ტალინის სკოლაში.
"უკრაინული გამძლეობა ყველგან არის," უთხრა პრინცმა უილიამმა სტუდენტებს. "თქვენ გაქვთ ძალიან კარგი სული, ძალიან კარგი სულები, ეს ძალიან მნიშვნელოვანია."
პრინცის ორდღიანი ვიზიტი ბალტიისპირეთის სახელმწიფოში დაიწყო ხუთშაბათს, ესტონეთის პრეზიდენტ ალარ კარისთან 35-წუთიანი შეხვედრით, რომლის დროსაც მათ განიხილეს მიმდინარე კონფლიქტი უკრაინაში.
პრინცმა უილიამმა მიიღო ძალიან თბილი დახვედრა ხალხისგან, რომლებიც ცივ ამინდში ელოდნენ მის ნახვას, პრინცმა კი დამკვირვებლების კამერის ტელეფონებს სელფების გადასაღებად აიღო.
იყო საუბარი იმაზე, რომ სამეფო ოჯახის წევრები სიგნალებს აგზავნიან კანადის შესახებ - და ამ გასეირნებისას პრინცს ეცვა ქურთუკი კანადური კომპანიისგან, Lululemon-ისგან.
სამეფო ვიზიტი ხდება უკრაინის ომის გაურკვევლობის ფონზე და შეშფოთება რუსეთის შემდეგი ნაბიჯების შესახებ.
პარასკევს ის აპირებს დააკვირდეს ჯარისკაცებს, რომლებიც ვარჯიშობენ ბალტიისპირეთის სახელმწიფოში, როგორც მრავალეროვნული ძალების ნაწილი, რომელიც მიზნად ისახავს რუსეთის აგრესიის შეკავებას ნატო-ს აღმოსავლეთ ფლანგზე.
ესტონეთში 900 ბრიტანელი ჯარისკაცი მოიცავს მერსიანის პოლკის ჯარისკაცებს, რომლის პოლკოვნიკ-მთავარსარდაც პრინცი უილიამია. ეს ამჟამად ბრიტანეთის არმიის უდიდესი ოპერატიული განლაგებაა საზღვარგარეთ.
როგორც მზარდი დაძაბულობის ნიშანი, ამ კვირის დასაწყისში რუსეთის საზღვრებთან ერთ-ერთი ქვეყანა, ესტონეთი, იყო ერთ-ერთი ქვეყანა, რომელმაც დატოვა ხელშეკრულება, რომელიც კრძალავს ანტიპერსონალურ მიწის ნაღმებს - მზარდი დაძაბულობის ნიშანი.
ესტონეთის საზღვაო ძალები ცდილობდნენ თავიდან აეცილებინათ წყალქვეშა კაბელების საბოტაჟი და ქვეყანა გეგმავს სამხედრო ხარჯების გაზრდას მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) 5%-მდე.
პრინცი უილიამის ვიზიტი ამ პატარა, მაღალტექნოლოგიურ ქვეყანაში - რომელსაც დიპლომატიური წყაროები აღწერენ, როგორც "მინი შვედეთს" - არის კიდევ ერთი მომენტი სამეფო რბილი ძალისთვის, რომელიც აგზავნის გზავნილს ბალტიისპირეთის სახელმწიფოების დასაცავად გაერთიანებული სამეფოს ერთგულების შესახებ.
ეს მოჰყვა რამდენიმე თვის წინ გაერთიანებული სამეფოს პრემიერ-მინისტრ სერ კირ სტარმერის ვიზიტს.
ტალინის უნივერსიტეტში სტუდენტებთან და პერსონალთან საუბრისას, როგორც ჩანს, სამეფო ვიზიტი თბილად მიიღეს.
ეს განიხილება, როგორც მხარდაჭერის ნიშანი დასავლეთის მოკავშირეებისგან ქვეყნისთვის, რომლის მოსახლეობაც მხოლოდ 1,3 მილიონია, რომელიც ძალიან აცნობიერებს სამხედრო დახმარების საჭიროებას.
რუსეთის საფრთხე ძალიან რეალური ჩანს მათი პერსპექტივიდან.
"ჩვენ უფრო მეტად ვემზადებით ომისთვის", - ამბობს კატლინ კირნა, კიბერუსაფრთხოების სპეციალისტი უფროსი ლექტორი.
უკვე არის კიბერშეტევებისა და დეზინფორმაციის მუდმივი ტალღა რუსეთიდან, რომელიც გააგრძელებს "წყლის ტესტირებას", რათა ნახოს, როგორ რეაგირებს ნატო.
და როგორც საბჭოთა იმპერიის ყოფილი ნაწილი, ესტონეთი უკრაინის ამჟამინდელ სიტუაციას მზარდი შეშფოთებით უყურებს. დედაქალაქ ტალინს აქვს მრავალი უკრაინული დროშა ესტონეთის გვერდით.
"თუ უკრაინა დაეცემა, ჩვენ მოგვიწევს ბრძოლა ჩვენი სიცოცხლისთვის", - ამბობს კატლინი.
და 18 წლის ვაჟით, ეს ძალიან პირად წუხილს ჰგავს.
აღმოსავლეთ ევროპის ხედვა, ნატო-ს წინა ხაზზე, იძლევა ბევრად უფრო მკვეთრ პერსპექტივას რუსეთის ექსპანსიონიზმთან დაკავშირებულ საკითხებზე.
"დასავლეთ ევროპაში, ეს შეიძლება იყოს ცუდი ამბავი", - ამბობს კატლინი.
"ჩვენთვის ეს სამყაროს დასასრულია."
პოლიტიკური მეცნიერების სტუდენტი ჯულია რაუდკივი ამბობს: "პრეზიდენტი ტრამპის კომენტარები და ქცევა ბევრ ესტონელს შფოთვას უქმნის.
"ჩვენ ამაზე ბევრს ვსაუბრობთ", - ამბობს ის, შეშფოთებულია ტრამპის აშკარა ენთუზიაზმის ნაკლებობით ნატო-ს ალიანსის მიმართ.
"რა თქმა უნდა, არის გარკვეული ძირითადი შფოთვა რუსეთის მიერ წარმოქმნილი საფრთხის შესახებ.
"ეს სიახლოვეა, ჩვენ ძალიან ახლოს ვართ."
ჯულია მხარს უჭერს იარაღის ხარჯვის გაზრდას და ნატო-ს ძალების გაძლიერებას.
უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის თავდასხმის შემდეგ, ის ამბობს: "ეს გაიძულებს იგრძნო, რომ ომი მხოლოდ კარის უკან არის."
ლიბერალური ხელოვნების სტუდენტი შერონ კაასიკი ამბობს, რომ ახალგაზრდები გაიზარდნენ საბჭოთა რეჟიმის შესახებ ისტორიების მოსმენით ესტონეთის დამოუკიდებლობამდე 1991 წელს და არსებობს შეშფოთება წარსულის დაბრუნების შესახებ.
მაგრამ მას სჯერა სამხედრო ალიანსებისა და სურს, რომ ევროპულმა ქვეყნებმა უფრო მჭიდროდ ითანამშრომლონ.
ხელოვნებისა და მუსიკის სტუდენტი სანდერ პოლდამა, 21 წლის, სურს დაიცვას თავისი ქვეყანა და მოხალისეობს ესტონეთის თავდაცვის ძალებში.
"ჩვენ პატარა ქვეყანა ვართ და რუსეთი ჩვენს გვერდით არის", - ამბობს ის.
და ის შეწუხებულია ტრამპის ქცევით.
სანდერს სურს, რომ ნატო უფრო ძლიერი იყოს, მაგრამ ამბობს, რომ ეს არის შეკავება.
"ჩემი მთავარი აზრი ისაა, რომ არ მინდა ომი მოხდეს", - ამბობს ის.
"მაგრამ ჩვენ უნდა გვქონდეს საკუთარი თავის დაცვის უნარი.
"უკრაინაში წინა ხაზის ხალხის საშინელება, ეს არავისთვის არ მინდა."
ესტონეთმა უკრაინას უფრო მეტი დახმარება გაუწია, როგორც მშპ-ს წილი, ვიდრე ნებისმიერმა სხვა ქვეყანამ, ოთხჯერ მეტი, ვიდრე გაერთიანებულმა სამეფომ.
ტალინის ცივ გაზაფხულის მზეზე ეს ასახავს იმას, თუ რამდენად ახლოს იგრძნობა საფრთხე.