ჩელსი 28 თამაშია დაუმარცხებელია სონია ბომპასტორის ხელმძღვანელობით - 26 გამარჯვებით - და მანჩესტერში, ევროპის მეოთხედფინალის პირველ მატჩში, როგორც ფავორიტი, ისე მოდის, რათა მაისში ლისაბონში ევროპის ჩემპიონთა ლიგის პირველ ტიტულს მიაღწიოს.
როგორც ჩანს, დაუძლეველი ძალის დამარცხების ამოცანა ეკისრება მანჩესტერ სიტის, რომელიც არასახარბიელო პოზიციაზეა, რომ ზედიზედ ოთხ თამაშში დაუპირისპირდეს ჩელსის სამ შეჯიბრში.
ნიკ კუშინგმა, რომელიც კლუბში მხოლოდ ერთი კვირაა დაბრუნდა, თქვა, რომ მათმა გამოსვლამ მის პირველ მატჩში, ლიგის თასის ფინალში, შაბათს, მას რწმენა მისცა, რომ მათ შეეძლოთ ჩელსის დამარცხება ევროპაში - მაგრამ რა უნდა გააკეთონ მათ ამის მისაღწევად?
პირველ რიგში, მანჩესტერ სიტის გუნდის სიახლემ შეიძლება გაგაწითლოთ.
სამშაბათს გამართულ წინასამატჩო პრესკონფერენციაზე კუშინგმა, გამორიცხა იამაიკის თავდამსხმელი ხადიჯა "ბანი" და იაპონიის გარემარბი აობა ფუჯინო, ოთხშაბათს პირველი რაუნდიდან კუნთების ტრავმების გამო, ასევე გრძელვადიანი არყოფნა, მათ შორის ინგლისელი ალექს გრინვუდი და ლორენ ჰემპი.
ამავდროულად, ფუჯინოს არყოფნამ შეიძლება ოთხშაბათისთვის ფრთაზე 19 წლის ლილი მერფისთვის შესაძლებლობის მიცემა, რომელმაც იანვარში მანჩესტერ იუნაიტედში ლიგის თასის გამარჯვების გოლი გაიტანა.
მათ ყველა შეუძლიათ წინ წასვლა, მაგრამ ეს ნაკლებად იდეალური სცენარია კუშინგისთვის.
ვინც მიიღებს გადაწყვეტილებას, რომ ითამაშოს სიტის შეტევაში, ისინი უნდა იყვნენ დაუნდობლები, როდესაც მათ აქვთ შანსები გოლის გატანის.
შაბათს, სიტის ჰქონდა ორჯერ მეტი შეხება მოწინააღმდეგის მოედანზე, ვიდრე ჩელსიმ მოახერხა, მაგრამ წააგო თამაში.
ეს თანმიმდევრულია ამ სეზონის დანარჩენ ნაწილთან, რომლის დროსაც სიტიმ WSL-ში მოსალოდნელ გოლებზე ნაკლები გაიტანა, ხოლო ჩელსიმ ბევრად გადააჭარბა მათ, მინიმუმ 10 ლიგის გოლით მეტი გაიტანა, ვიდრე მოსალოდნელი იყო.
ამ სეზონში WSL-ში, Stats Perform-ის მიხედვით, სიტის აქვს მხოლოდ მეხუთე ყველაზე მაღალი გოლის გატანის პროცენტული მაჩვენებელი (19%), რაც შესაძლოა აძლიერებს მათ ბურთის ფლობის მაღალ დომინირებას; მათ ამ სეზონში დაასრულეს 10,325 პასი ლიგაში, 1000-ზე მეტით, ვიდრე რომელიმე სხვა კლუბმა და აქვთ ბევრად უფრო მაღალი პასის სიზუსტის პროცენტი.
მაირა რამირესმა გაიტანა გოლი და შემდეგ მიაწოდა გადაცემა ჩელსის გამარჯვების გოლისთვის შაბათს, ასე რომ, ოთხშაბათს მისი გაჩუმება იქნება სიტის ერთ-ერთი მთავარი მიზანი.
ამის მიუხედავად, როდესაც მას ჰკითხეს, რა ისწავლა მისმა გუნდმა შაბათს კოლუმბიელი ფორვარდის წინააღმდეგ თამაშისას, კუშინგმა ოდნავ შეამცირა მისი გავლენა და თქვა: "მე ვფიქრობდი, რომ ჩვენ საკმაოდ შევინარჩუნეთ. ის არის უმაღლესი დონის მოთამაშე, ის არის ნამდვილი საფრთხე, მაგრამ მე ვფიქრობდი, რომ ჩვენ მას ძალიან კარგად ვიცავდით."
თუმცა, უფრო დიდი დაბრკოლება, შესაძლოა, ფსიქოლოგიური იყოს.
როდესაც ისინი მეექვსე ზედიზედ WSL ტიტულისკენ მიიწევენ, მას შემდეგ, რაც გასულ სეზონში ჩემპიონატის ტიტული სიტის ბოლო ადგილზე მყოფს მიანიჭეს, ხოლო ამ გუნდების ბოლო სამ შეხვედრას ყველა შეჯიბრში, ჩელსის უდავოდ აქვს უპირატესობა გონებრივად.
ბომპასტორის ხელმძღვანელობით ამ სეზონში, მათ გამოავლინეს გუნდის აურა, რომელიც, როგორც ჩანს, ამბობს: "თუნდაც ჩვენ არ ვითამაშოთ საუკეთესოდ, თქვენ მაინც ვერ დაგვამარცხებთ".
ეს არის ძაღლის ჩემპიონის მენტალიტეტი, რომელიც მათმა ყოფილმა მწვრთნელმა ემა ჰეისმა ჩამოაყალიბა.
სიტიმ აჩვენა, რომ როდესაც ისინი საუკეთესოდ არიან, მათ შეუძლიათ ნებისმიერ გუნდს აჯობონ ევროპაში - ბარსელონასთან ოსტატური გამარჯვება ოქტომბერში ამის შესანიშნავი მაგალითია.
მაგრამ "სრულყოფილი" ზუსტად ის არის, რაც მათ დასჭირდებათ ამ ორი მატჩის განმავლობაში, რათა საკუთარ თავს შანსი მისცენ.