ევროპის საფეხბურთოში აზარტული ფულის გავრცელების მასშტაბები გამოაშკარავდა ახალი კვლევის შედეგად, რომელიც აჩვენებს, რომ 31 უმაღლესი დივიზიონის ორ მესამედზე მეტ გუნდს აქვს მინიმუმ ერთი სპონსორობის გარიგება აზარტული თამაშების კომპანიასთან.
პრემიერ ლიგის დათვლა აზარტული თამაშების კომპანიების მიერ მაისურის წინა მხარის სპონსორობის აკრძალვამდე, რომელიც ძალაში უნდა შევიდეს მომავალ წელს, მონაცემები ასევე აჩვენებს, რომ ევროპულ ქვეყნებში კლუბებმა იპოვეს გზები ასეთი შეზღუდვების გვერდის ავლისთვის.
ევროკავშირისა და დიდი ბრიტანეთის უმაღლესი დივიზიონების ჯვარედინი ჟურნალისტიკის კოლექტივმა Investigate Europe-მა ჩაატარა ანალიზი, რომელიც გაუზიარა The Guardian-ს. მის დასკვნებს შორის ჯგუფმა დააფიქსირა:
396-დან 442-მდე გუნდს ამ სეზონში მინიმუმ ერთი აზარტული პარტნიორის ჰყავს.
145-ს აქვს აზარტული თამაშების სპონსორობა მაისურის წინა მხარეს.
იტალიისა და ბელგიის კლუბები გვერდს უვლიან მაისურის წინა მხარის აკრძალვებს აზარტული კომპანიების საქველმოქმედო ფონდების ან სიახლეების/გასართობი ვებსაიტების ლოგოების ჩვენებით.
31-დან 14 ლიგა ეყრდნობა აზარტული კომპანიის სათაო სპონსორს.
ევროპის ტოპ ხუთ ლიგაში 27 კლუბი აზიაზე ორიენტირებული აზარტული კომპანიების პარტნიორია.
პრემიერ ლიგაში აზარტული რეკლამის ყველგან არსებობა კარგად არის დოკუმენტირებული. 2024-25 წლების სეზონში 11 გუნდს აქვს აზარტული ლოგო მაისურის წინა მხარეს, ყველაზე მაღალი პროპორცია ევროპის ტოპ ხუთ ლიგაში და ყველა გუნდს ჰყავს აზარტული თამაშების პარტნიორი. აზარტულმა ბრენდებმა ამ სეზონში ინგლისურ უმაღლეს ლიგაში მაისურის გარიგებებზე დაახლოებით 135 მილიონი დოლარი (104 მილიონი ფუნტი) დახარჯეს, იტყობინება Investigate Europe-ის მიერ ციტირებული Global Data-ს კვლევა.
სხვა კონტინენტური ლიგები ამცირებენ უფსკრულს. ჰოლანდიის ერედივიზიაში ყველა გუნდს ჰყავს აზარტული პარტნიორი ან სპონსორი. პორტუგალია, საბერძნეთი და გერმანია ასევე არიან გამოჩენილი და მომგებიანი ბაზრები, კვლევის თანახმად. მაგრამ პატარა ბაზრებზეც კი არის ფართო რეკლამა, უმაღლესი ლიგის გუნდების უმრავლესობამ უნგრეთში, რუმინეთსა და ბულგარეთში მაისურებზე აზარტული ლოგოები ატარეს.
ინგლისის უმაღლესმა ლიგის გუნდებმა ნებაყოფლობით აკრძალეს მაისურის წინა მხარის სპონსორობა 2026-27 წლების სეზონიდან, მაგრამ Investigate Europe-მა აღმოაჩინა, რომ ქვეყნებმა, რომლებმაც განახორციელეს ასეთი აკრძალვები, როგორც ჩანს, გუნდები იყენებენ ხარვეზებს. მაგალითად, ბელგიაში, იანვარში ძალაში შევიდა კანონი, რომელიც ზღუდავს სპონსორობას სახელოებსა და მაისურის უკანა მხარეს. თუმცა, რამდენიმე Pro League-ის კლუბი მაისურის წინა მხარეს აჩვენებს აზარტულ ემბლემებს, იყენებენ ქვებრენდებს, რომლებიც კომპანიის სახელის მხოლოდ ნაწილს მოიცავს. მაგალითად, ჩემპიონებმა, კლუბმა ბრიუგემ, მაისურის სპონსორი უნიბეტიდან U-Experts-ზე გადაიტანეს, Unibet-ის მიერ შექმნილი ახალი ამბების აპლიკაცია, რომელსაც აქვს კავშირები მის კაზინოსთან.
იტალიაში, სადაც მსგავსი შეზღუდვა დაწესდა 2018 წელს, 2024-25 წლებში სერია A-ს სამ გუნდს აქვს აზარტულთან დაკავშირებული მაისურის სპონსორი: ინტერი (Betsson.sport), პარმა (AdmiralBet.news) და ლეკჩე (BetitalyPay).
მილანი აღმოჩნდა, რომ ხელს უწყობს აზარტული ბრენდის პოპულარიზაციას, რომელსაც არ აქვს იტალიაში მუშაობის ლიცენზია. მილანმა ივლისში გააფორმა გარიგება Boomerang Bet-თან, როგორც მათი რეგიონალური პარტნიორი ევროპაში. ეს იყო მიუხედავად იმისა, რომ ბრენდი შავ სიაში იყო იტალიის ხელისუფლების მიერ და მუშაობდა ადგილობრივი ლიცენზიის გარეშე, რაც სავალდებულო მოთხოვნაა იტალიის აზარტული ბაზრისთვის. მილანმა და Boomerang-მა არ უპასუხეს Investigate Europe-ის კომენტარებს.
სხვა კლუბები მხარს უჭერენ კონტინენტზე ეროვნულ ორგანოთა მიერ შავ სიაში მყოფ კომპანიებს, რომლებსაც არ აქვთ საჭირო ადგილობრივი ლიცენზიები და აზიური წიგნის მწარმოებლების ფართო ყოფნა კვლავ არსებობს. ევროპის ტოპ ხუთ ლიგაში იდენტიფიცირებულია 27 გუნდი, რომლებიც პარტნიორობას უწევენ 22 აზიაზე ორიენტირებულ ბრენდს. იტალიაში რვა გუნდს აქვს გარიგებები, რომლებიც ჩანს მხოლოდ მაშინ, როდესაც წვდომა ხდება კლუბის ვებსაიტებზე აზიიდან ან აზიაზე დაფუძნებული VPN-ის მეშვეობით.
მაისურის წინა მხარის სპონსორობის მნიშვნელობა თავისთავად სადავო საკითხია, სხვა კვლევებმა აჩვენა. ბრისტოლის უნივერსიტეტის აკადემიკოსთა კვლევის თანახმად, პრემიერ ლიგის გახსნის შაბათ-კვირას თითქმის 30,000 აზარტული რეკლამა გადაიცემოდა სტადიონებში და აუდიტორიისთვის სატელევიზიო, რადიო და სოციალური მედიის საშუალებით, ერთი წლის წინ 165%-ით მეტი. მაისურის სპონსორებმა მთლიანი თანხის 10%-ზე ნაკლები შეადგინა.
ჩარლზ ლივინგსტონი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ექსპერტთა ჯგუფის წევრი აზარტულ თამაშებსა და აზარტულ აშლილობაზე, ამბობს, რომ კვლევა აჩვენებს, რომ რაც უფრო მეტ აზარტულ რეკლამას ექვემდებარებით, მით უფრო სავარაუდოა, რომ აზარტულ თამაშებს ითამაშებთ და რომ რეკლამა რჩება აზარტული ფირმების სტრატეგიების საკვანძო ნაწილად.
ინდუსტრია მილიონობით ხარჯავს აქციებზე "იმიტომ, რომ ეს ეხმარება მათ ახალი აზარტული მოთამაშეების დაქირავებაში", - ამბობს ლივინგსტონი. "და მიზეზი... არის ის, რომ საუკეთესო მომხმარებლები არიან ისინი, ვინც გაკოტრდებიან. ასე რომ, მათ მუდმივად სჭირდებათ ახალი აზარტული მოთამაშეების დაქირავება, რათა შეცვალონ ისინი, ვინც დახარჯეს მთელი ფული, ყველა აქტივი და ყველა ურთიერთობა."
გასაგებია, რომ ეს თარგმანი შეიძლება არ იყოს სრულყოფილი, რადგან ის ეყრდნობა ადამიანის ინტერპრეტაციას.