კიერან ტრიპიერმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ნიუკასლის კარაბაოს თასის მოგება გუნდს არ გადაატანინებს ყურადღებას ამ სეზონში ჩემპიონთა ლიგის კვალიფიკაციის მიღწევის მთავარ მიზანზე.
ტრიპიერი არის ნიუკასლის გასახდელის ლიდერთა ჯგუფის მთავარი წევრი, როგორც ვიცე-კაპიტანი და მისი მესიჯი თანაგუნდელებისთვის ცალსახა იქნება. "მე და დანარჩენი ლიდერთა ჯგუფი ყველას შეინარჩუნებს წონასწორობას", - თქვა ყოფილმა ინგლისის მცველმა მას შემდეგ, რაც მკაფიოდ განაცხადა, რომ ედი ჰაუს გუნდს "აუცილებლად არ" გაუხდა ლეგენდა ღამით.
"ჩვენ ვისიამოვნებთ ამ მომენტით, მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი ის არის, რომ ჩვენ გვაქვს 10 თამაში დარჩენილი და გვინდა ოთხეულში დასრულება. არ გინდა გაგიჟდე. ეს ყველაფერი შენებაზეა და წინ დიდი რბოლა გვაქვს."
თუ, ერთი გაგებით, უიმბლდონის გამარჯვებამ კვირას ლივერპულის წინააღმდეგ ყველაფერი შეცვალა, ის ასევე შეიძლება ჩაითვალოს, როგორც არაფერი შეცვლილა. მიუხედავად იმისა, რომ ნიუკასლისთვის მთავარი თასის მოგება 1955 წლის FA თასის შემდეგ უზარმაზარი ფსიქოლოგიური სტიმულია, ჩემპიონთა ლიგის კვალიფიკაციაზე ჯერ კიდევ ბევრი რამ არის დამოკიდებული.
ჰაუს კონტრაქტი 2028 წლამდე გაუგრძელდა გასულ ზაფხულს, ინგლისის ნაკრების შესახებ ფეხბურთის ასოციაციის ინტერესის ფონზე და, როგორც ვარაუდობენ, პოტენციური მნიშვნელოვანი ხელფასის ზრდა და ამ ხელშეკრულების შემდგომი გახანგრძლივება დამოკიდებულია გუნდის ჩემპიონთა ლიგის კვალიფიკაციაზე.
მწვრთნელი, როგორც ამბობენ, წელიწადში დაახლოებით 6 მილიონ ფუნტს გამოიმუშავებს, კარაბაოს თასის ბონუსის გამოკლებით, მაგრამ ლიგის პოზიციის მიხედვით, ეს თანხა შეიძლება ივნისში 10 მილიონ ფუნტამდე გაიზარდოს.
ჰაუს გუნდი მეექვსე ადგილზეა, მეოთხე ადგილზე მყოფ ჩელსის ორი ქულით ჩამორჩება, ერთი თამაშით. მეხუთე ადგილი თითქმის აუცილებლად საკმარისი იქნება ჩემპიონთა ლიგის კვალიფიკაციისთვის. ამ შეჯიბრში ადგილის მოპოვება საუდის არაბეთის მფლობელობაში მყოფ კლუბს, რომელიც პრემიერ ლიგის ხარჯვის წესებით არის შეზღუდული, საშუალებას მისცემს უფრო ინტენსიურად ინვესტირება მოახდინოს თხელ შემადგენლობაში, რომელსაც განახლება სჭირდება. ამან ასევე შეიძლება დაარწმუნოს ალექსანდრე ისაკი, ჰაუს დიდად სასურველი შვედი თავდამსხმელი, გააფორმოს კონტრაქტის გახანგრძლივება.
ჰაუ, მისი პერსონალი და ის მოთამაშეები, რომლებიც საერთაშორისო მოვალეობისგან არ არიან გათავისუფლებული, ორშაბათს საღამოს დუბაიში გაფრინდებიან რამდენიმე დღის დასასვენებლად და ვარჯიშისთვის თბილ ამინდში.
მოგვიანებით ჰაუ პოზირებდა სურათებზე კარაბაოს თასზე ნიუკასლის აეროპორტში, ლონდონის დაბრუნების შემდეგ. თასი შაბათს, 29 მარტს, ნიუკასლის ქუჩებში მსვლელობით იქნება გამოფენილი, როდესაც მენეჯერი, მისი პერსონალი და მოთამაშეები ღია ავტობუსით მსვლელობაში მიიღებენ მონაწილეობას.
ტრიპიერმა თქვა, რომ ორი წლის წინანდელი გაკვეთილები, როდესაც ნიუკასლმა კარაბაოს თასის ფინალი მანჩესტერ იუნაიტედის წინააღმდეგ წააგო, ასეთი ზეიმების შესაძლებლობას აძლევდა. "პირველი შემთხვევა [მანჩესტერ იუნაიტედის წინააღმდეგ] ძალიან ემოციური იყო", - თქვა მან. "ჩვენ უფრო მშვიდად ვიყავით ამ ფინალამდე, უფრო მოდუნებულები. ჩვენ ვიყავით ამ სიტუაციაში ადრე და ვიცოდით, როგორ მოგვექცია ეს."
ეს დაეხმარა, რომ ნიუკასლი თამაშის წინ ჰერტფორდშირში, უოტფორდის მახლობლად მდებარე მდიდრულ სასტუმროში დარჩა და არა უემბლის ჰილტონში, მათი ბაზა ორი წლის წინ.
"მე ვითამაშე ბევრ ფინალში ჩემს კარიერაში და როდესაც სტადიონთან ასე ახლოს რჩები, მხარდამჭერები იქ არიან და მოთამაშეები, რომლებსაც არასდროს უთამაშიათ ფინალში... ეს ემოციურია", - თქვა ტრიპიერმა. "ეს შეიძლება ბევრი ენერგია წაგართვას, ბევრი ენერგია."