მწერლები ებრძვიან მეტას საავტორო უფლებების დარღვევისთვის
რიჩარდ ოსმანმა განაცხადა, რომ მწერლები "კარგად შეეცდებიან" მეტას წინააღმდეგ გამოსვლას მას შემდეგ, რაც გაირკვა, რომ კომპანიამ გამოიყენა ცნობილი მონაცემთა ბაზა, რომელიც, სავარაუდოდ, შეიცავს არალეგალურად გამოქვეყნებულ წიგნებს, რათა მოემზადებინა ხელოვნური ინტელექტი.
"საავტორო სამართლის სირთულე არ არის," The Thursday Murder Club სერიის ავტორმა დაწერა X-ზე კვირას საღამოს განცხადებაში. "თუ გსურთ ავტორის ნამუშევრის გამოყენება, უნდა ითხოვოთ ნებართვა. თუ მას ნებართვის გარეშე გამოიყენებთ, კანონს არღვევთ. ეს ძალიან მარტივია."
იანვარში გაირკვა, რომ მარკ ცუკერბერგმა დაადასტურა თავისი კომპანიის მიერ The Library Genesis მონაცემთა ბაზის გამოყენება, "ჩრდილოვანი ბიბლიოთეკის", რომელიც წარმოიშვა რუსეთში და შეიცავს 7.5 მილიონზე მეტ წიგნს. 2024 წელს ნიუ-იორკის ფედერალურმა სასამართლომ უბრძანა LibGen-ის ანონიმურ ოპერატორებს, გადაეხადათ გამომცემელთა ჯგუფისთვის 30 მილიონი დოლარი (24 მილიონი ფუნტი) საავტორო უფლებების დარღვევისთვის. გასულ კვირას ატლანტიკმა ხელახლა გამოაქვეყნა საძიებო მონაცემთა ბაზა LibGen-ში შემავალი სათაურებისა. საპასუხოდ, ავტორებმა და მწერალთა ორგანიზაციებმა გააპროტესტეს მეტას მიერ საავტორო უფლებებით დაცული ნამუშევრების გამოყენება.
"ჩვენთვის და სხვა დაზარალებული ინდუსტრიებისთვის მეტას წინააღმდეგ ბრძოლა წარმოუდგენლად რთული იქნება, მაგრამ ჩვენ კარგად შევეცდებით!" თქვა ოსმანმა.
თანამემამულე ავტორებმა მხარი დაუჭირეს მის განცხადებას. "გმადლობთ! თქვენ მართალი ხართ," დაწერა რომანისტმა ალისა ჯოლიმ. "ჩვენ უნდა ვიბრძოლოთ - ახლა. ჩვენი ნამუშევარი მოიპარეს. არსებობს კანონები, რომლებიც გვიცავს ამისგან და ისინი უნდა აღსრულდეს. ჩემი ექვსი წიგნი მოიპარეს. ეს ჩემი ცხოვრების საქმეა."
ბევრმა მწერალმა გამოაქვეყნა მათი წიგნების ეკრანის ანაბეჭდები, რომლებიც გამოჩნდა LibGen მონაცემთა ბაზაში. "91 შედეგი", - დაწერა რომანისტმა ემა დონოჰიუმ. "ეს არის ყველა წიგნი, რომელიც მე გამოვაქვეყნე 1993 წლიდან, მრავალ ენაზე, ნებართვის გარეშე, რათა ხელოვნური ინტელექტი გაწვრთნილიყო. ისინი გვძარცვავენ, იმ იმედით, რომ ჩაგვანაცვლებენ."
"გადაუდებელი აუცილებლობის გამო, მეტამ უნდა აუნაზღაუროს საავტორო უფლებების მფლობელებს ყველა ნამუშევარი, რომელსაც ის იყენებს", - ნათქვამია მწერალთა საზოგადოების განცხადებაში. "ეს არის კიდევ ერთი მტკიცებულება იმისა, თუ რა კატასტროფულ გავლენას ახდენს გენერაციული ხელოვნური ინტელექტი ჩვენს შემოქმედებით ინდუსტრიებზე მთელ მსოფლიოში."
"განვითარებიდან გამომავალამდე, შემქმნელთა უფლებები უგულებელყოფილია და მთავრობებმა უნდა ჩაერიონ ავტორების უფლებების დასაცავად", - დასძინა პროფკავშირმა. "დიდ ბრიტანეთში და გლობალურად, ჩვენ უნდა დავინახოთ ძლიერი კანონმდებლობა მთავრობებისგან საავტორო უფლებების კანონის დასაცავად, გამჭვირვალობისა და სამართლიანი ანაზღაურების უზრუნველსაყოფად და დიდი ტექნიკური კომპანიების დასჯისთვის, რომლებიც არღვევენ კანონს."
იანვარში, სასამართლო დოკუმენტმა, რომელიც შეტანილია მეტას საავტორო უფლებების დარღვევისთვის უჩივის ავტორების ჯგუფის მიერ - რომელიც მოიცავს ტა-ნეჰისი კოუტსს, ჟაკლინ ვუდსონს, ენდრიუ სენ გრეერს, ჯუნო დიაზს და კომიკოს სარა სილვერმანს - ნათქვამია, რომ კომპანიის აღმასრულებლები, მათ შორის ცუკერბერგი, აცნობიერებდნენ, რომ LibGen არის არალეგალური მონაცემთა ბაზა.
Meta-ს შიდა კომუნიკაციების ციტირებით, სარჩელი ამტკიცებს, რომ კომპანიის ინჟინრებმა განიხილეს LibGen-ის მონაცემებზე წვდომა, მაგრამ ყოყმანობდნენ დაწყებაზე, რადგან "კორპორაციული ლეპტოპიდან ტორენტირება არ იგრძნობა სწორად [ღიმილებიანი სახის ემოჯი]".
Meta-ს სპიკერმა განუცხადა Guardian-ს, რომ კომპანიამ "შეიმუშავა ტრანსფორმაციული GenAI ღია კოდის LLMs, რომლებიც აძლიერებენ ინოვაციებს, პროდუქტიულობას და კრეატიულობას ინდივიდებისა და კომპანიებისთვის. საავტორო უფლებებით დაცული მასალების სამართლიანი გამოყენება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ამისთვის."
"ჩვენ არ ვეთანხმებით მოსარჩელეთა მტკიცებებს და სრული ჩანაწერი განსხვავებულ ისტორიას მოგვითხრობს", - დასძინა სპიკერმა. "ჩვენ გავაგრძელებთ ჩვენი თავის ენერგიულად დაცვას და GenAI-ის განვითარებას ყველა ჩვენგანის სასარგებლოდ."
გასულ კვირას ასევე ვნახეთ აკადემიური გამომცემლის Taylor & Francis-ის გეგმები, გამოიყენოს AI წიგნების თარგმნისთვის "რომლებიც სხვაგვარად მიუწვდომელი იქნებოდა ინგლისურენოვანი მკითხველებისთვის". ყველა AI-ით ნათარგმნი ხელნაწერი "გადაამოწმებს და გადახედავს Taylor & Francis-ის რედაქტორები და წიგნების ავტორები გამოქვეყნებამდე", - განაცხადა გამომცემელმა.
"როგორ შეამოწმებენ ავტორები თარგმანებს სხვა ენებზე?" უპასუხა ავტორმა და ილუსტრატორმა ოისინ მაკგანმა BlueSky-ზე. "უნდა გადაუხადონ მათ სამუშაოსთვის? უნდა გადაიხადონ მთარგმნელმა?"
ეს მოჰყვა ჰოლანდიურ გამომცემელ Veen Bosch & Keuning-ს - უმსხვილესს ნიდერლანდებში - განაცხადა, რომ იყენებს AI-ს წიგნების თარგმნაში დასახმარებლად გასული ნოემბრისთვის. "მთარგმნელის ამოღება კარს უხსნის არასწორ ან შეცდომაში შემყვან თარგმანებს, რომლებიც ცუდად მოემსახურება მკითხველს", - თქვა მთარგმნელმა დევიდ მაკკეიმ მაშინ.