ლეგენდარული რეჟისორი ვერნერ ჰერცოგი ახალგაზრდა კინორეჟისორებს არაორდინალურ რჩევას აძლევს
ლეგენდარული რეჟისორი ვერნერ ჰერცოგი ახალგაზრდა დამწყებ კინორეჟისორებს არაორდინალურ რჩევას აძლევს და ურჩევს, რომ თავიანთი პროექტების დასაფინანსებლად ბორდელებსა და ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში იმუშაონ.
CBS-თან საუბრისას ჰერცოგმა აღწერა ფინანსური მითითებები, რომლებსაც ის თავის 11-დღიან სემინარზე, რომელიც აღწერილია როგორც "ავანტიურისტებისთვის განკუთვნილი კინოსკოლა", მონაწილეებს აძლევს.
"მე ასევე ვამბობ: "თქვენ ფიზიკურად ჯანმრთელი ხართ. გამოიმუშავეთ ფული თქვენი პირველი ფილმების დასაფინანსებლად. მაგრამ არ გამოიმუშავოთ იგი ოფისში კლერკად მუშაობით. იმუშავეთ ღამის კლუბებში, როგორც დაცვის თანამშრომელი. იმუშავეთ გიჟურ თავშესაფარში, როგორც ზედამხედველი. წადით მეცხოველეობის რანჩოზე და ისწავლეთ ძროხის მოწველა. გამოიმუშავეთ ფული ამ გზით, რეალურ ცხოვრებაში."
მან დასძინა: "შენ პოეტი არ ხდები კოლეჯში ყოფნით. [...] თქვენ უნდა გამოხვიდეთ იმისგან, რაც ნორმაა. თქვენ უნდა გქონდეთ გარკვეული რაოდენობის, მე ვიტყოდი, კარგი კრიმინალური ენერგია [ფილმის გადასაღებად.]"
ჰერცოგი, 82 წლის, ცნობილია თავისი სპონტანური მიდგომით ფილმების გადაღებისადმი, ისევე როგორც მისი ნაყოფიერი სამუშაო ტემპით. 70-ზე მეტ ფილმზე მეტი რეჟისორის თქმით, ის ყველაფერს გაიღებდა პროექტების დასაფინანსებლად და შედეგად მიღებულ ფილმებს ნამდვილ "ნაძარცვებს" უწოდებს და არა ხელფასს.
ჰერცოგმა ასევე განუცხადა CBS-ს, რომ ის თავის სტუდენტებს ასწავლის საკეტის გახსნას, ჯაჭვის საჭრელის გამოყენებას და სროლის ნებართვის გაყალბებას. მან გააფრთხილა, რომ კარიერა "არ არის სუსტი გულისთვის".
2022 წელს IndieWire-თან საუბრისას ჰერცოგმა თქვა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ახლა ფილმის დაფინანსება უფრო რთულია, ის მაინც რეგულარულად იღებდა ორ პროექტს წელიწადში. მისი შემდეგი ფილმი, რომელიც გამოვა, არის დოკუმენტური ფილმი სახელწოდებით "მოჩვენება სპილოები", რომელიც ეხება იდუმალ ჯოგს ანგოლაში; მინიმუმ ექვსი შემდგომი ფილმი წარმოებაშია.